Огляд 2E Complex Pro 14 Lite: «топ за свої гроші» чи черговий прохідний ноутбук?

Опубликовал
Дмитрий Спасюк

Виробники електроніки часто вдаються в крайнощі, щоб зачепити конкретну цільову аудиторію, та 2E Complex Pro 14 Lite повна протилежність такому підходу. Ноутбук має буквально все, чого лише можна побажати, але одночасно не пропонує нічого дивовижного. Не кожного дня можна побачити відсутність явно виражених слабких сторін та переваг одночасно в цьому сегменті ноутбуків. Перевірили 2E Complex Pro 14 Lite в робочих програмах, кількох іграх, виміряли шум, автономність, енергоспоживання та порівняли з конкурентами.

Технічні характеристики 2E Complex Pro 14 Lite

Технічні характеристики 2E Complex Pro 14 Lite
Екран 14″ 1920х1080 IPS 60 Гц
Процесор Intel Core i7-1260P
Оперативна пам’ять 32 ГБ DDR4 3200 МГц
Накопичувач 1 ТБ SSD PCI-E 3.0
Відеокарта Intel Iris Xe G7 96EUs
Безпровідні інтерфейси Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
Кардридер SD/MMC універсальний
USB роз’єми 2x USB Type A 3.2 gen1
1x USB Type C 3.2 gen2
1x Thunderbolt 4
Відеовихід HDMI HDCP
Аудіороз’єм 3.5 mm jack
Інші роз’єми LAN RJ-45 1 Гбіт/с
kensington/noble lock
Камера HD 720p
Аудіо 2 динаміки
Блок живлення 90 Вт
Акумулятор 53 Вт*год
Матеріал корпуса алюміній/пластик
Вага 1.35 кг
Розміри 325x225x18 мм
Операційна система MS DOS

 

Комплектація

Ноутбук запаковано у дві коробки з переробленого картону. Всередині знаходиться сам ноутбук, зарядний пристрій 90 Вт, мережевий кабель, серветка для догляду, паперова документація, включаючи інструкцію користувача.

Англійська для початківців від Englishdom.
Для тих, хто тільки починає вивчати англійську і хоче вміти використовувати базову лексику і граматику.
Реєстрація на курс

Серветка точно згодиться, а для новачків буде корисною мануал українською мовою. Крім базової інформації про ноутбук там детально розписані клавіатурні скорочення, які спростять життя власнику лептопа. Крім цього всього виробник поклав до комплекту маленьку термопрокладку, але немає жодних згадок про додатковий роз’єм для накопичувача.

Як виявилось, комплект для 14, 15 та 17 дюймових моделей однаковий, але найменша не оснащена другим слотом для SSD. Звідси й маємо термопрокладку, яку ніде використати.

Зовнішній вигляд, інтерфейси 2E Complex Pro 14 Lite

Виглядає 2E Complex Pro 14 Lite непогано, маючи лише один нюанс у вигляді великого підборіддя екрана. Вага маленька (1.35 кг), дизайн стриманий, немає жодних наліпок на корпусі, все акуратно і стильно. Клавіша увімкнення знаходиться збоку. Кришка відкривається однією рукою без зусиль (тест на MacBook пройдено). Відразу відчувається легкий натяк на техніку Apple, але це поки не взяти його в руки.

Виробник вказує, що корпус з алюмінію, але з нього насправді лише незначна його частина. Кришка справді металева, а решта корпуса пластикова. Якість збирання адекватна, бо немає зазорів, все зроблено без нарікань. З іншого боку легкий натиск на кришку змушує її прогинатися.

Це ж стосується клавіатури, яка прогинається під час елементарного набору тексту. Правда, помітити це може лише вимогливий перфекціоніст, адже багато людей користуються такою технікою роками, не помічаючи різниці між преміумом та середнім класом. Але все ж від ноутбука за 1000 доларів хотілося б кращого. 2E Complex Pro 14 Lite — відносно тонкий, компактний лептоп зі стильним, хоча й не дуже якісним корпусом.

Сильною стороною 2E Complex Pro 14 Lite є провідні інтерфейси. Ноутбук має буквально все: два класичні USB, два USB Type C, один з яких Thunderbolt 4, HDMI, RJ-45 для фанатів кабельного з’єднання, 3.5 мм роз’єм для аудіотехніки, роз’єм для фірмової зарядки, роз’єм для замка Kensington та універсальний кардрідер, який працює навіть зі старими MMC, а не лише SD картами.

Жартома фанати ретро скажуть, що тут не вистачає ще Game Port для геймпада, LPT для принтера, PS/2 для клавіатури, а взагалі приємно бачити таку конфігурацію в компактному 14 дюймовому ноутбуці. Безпровідні модулі стандартні – Wi-Fi 6 в локальній мережі без проблем передає дані на швидкості 0.5 Гбіт/с.

Клавіатура, тачпад

2E Complex Pro 14 Lite оснащений збалансованою і продуманою клавіатурою, яка майже не має прямих недоліків, крім наявності російської мови поруч з українською та англійською. 2E Complex Pro 14 Lite має підсвічування білого кольору, хитро розміщені Home/End та й в загальному працювати за ноутбуком приємно.

Єдиним нюансом є хіба що віртуальний Num Pad на клавіатурі, яким користуватись не зовсім зручно через шаховий порядок кнопок. Простіше експлуатувати верхню панель з цифрами. Швидкі налаштування з допомогою Fn дозволяють регулювати звук, яскравість, а також вимикати з’єднання, камеру, тачпад, екран.

Дисплей, камера, звук 2E Complex Pro 14 Lite

Ноутбук оснащений 14-дюймовою IPS матрицею з роздільною здатністю 1920x1080p. Частота оновлення 60 Гц (а точніше 60.05 Гц!), офіційно заявлена яскравість ніде не вказана. На білому фоні з 100% підсвічуванням можна побачити до 350 ніт.

Охоплення кольорового простору sRGB повне, тобто 100%. Дивно було очікувати чогось іншого від не ігрового ноутбука за ці гроші. Реалістичність зображення достатня, щоб використовувати пристрій для роботи з фото. Звісно, це далеко не Retina дисплей, але він зовсім непоганий. Маємо адекватну бюджетну IPS матрицю з гарним охопленням кольору.

Адекватний рівень яскравості та матове покриття дають право похвалити екран, хоча під кутом помітна сіризна. Мінімальна яскравість дуже низька, а з жовтим фільтром можна працювати вночі без сильного навантаження на очі.

А от динамічна контрастність екрана подарувала неприємний досвід. За замовчуванням 2E Complex Pro 14 Lite часто густо дратував цим, постійно змінюючи рівень підсвічування при перемиканні між світлими/темними вікнами.

Камера HD 720p, має легке підсвічування. Якість зображення низька, як на більшості ігрових ноутбуків. Вона згодиться лише в денну пору доби й то в сонячний день. Звук дещо розчарував –  низьких частот майже немає. Від не ігрового ноутбука очікували приємнішої акустики.

Робоча продуктивність

Бенчмарк / Режим АКБ БЖ
Geekbench 6 Single/Multi
1582/4223 2348/8469
Speedometer 3 12,3 18,9
Google Octane 2.0 61197 74137
WebXPRT 201 293
CPU-Z Single/Multi
434/2066 524/3649
OpenCL_iGPU 7208 13832
Vulkan_iGPU 9714 17755
Cinebench 2024 Single/Multi 73/272 89/320
Corona 1.3 5 min 29 s 4 min 30 s

Процесор Intel Core i7-1260P не новий, а на додачу 2E Complex Pro 14 Lite сильно обмежує його в автономному режимі. Як наслідок отримуємо помітне падіння швидкодії в більшості програм без підключення до розетки. Найгірше, що страждає швидкість на одне ядро, а не лише багатоядерна.

Це помітно не лише в синтетичних тестах, як Geekbench, Cinebench, CPU-Z, а й в браузері (Speedometer 3, Google Octane 2.0, WebXPRT 4), офісних програмах, повсякденному використанні. В цілому 2E Complex Pro 14 Lite дає досвід середньостатистичного недорогого ноутбука.

Рендерити на процесорі довго, а відеокарту Intel Iris Xe не бачить популярний софт, тому не вдалося порівняти швидкість обробки сцени на GPU проти CPU в Blender та Cinebench. Сцену в Corona 1.3 ноутбук обробляє довго – потрібно 4 з половиною хвилини.

Синтетичні тести показують Intel Iris з гарної сторони. Це одна з найсильніших iGPU серед всіх ноутбуків та конкурує з AMD Vega. Особливо гарні результати в Geekbench Vulkan. 17 000 балів – це приблизно рівень десктопної NVIDIA GTX 1050. Від батареї потужність до двох разів менша.

Оперативної пам’яті 32 ГБ (макс. 64 ГБ), працює на частоті 3200 МГц, хоча AIDA 64 відображає інші цифри. Швидкість ОЗП середня, затримки невисокі. Накопичувач на 1 ТБ стандарту PCI-E 3.0. Наповнений лише на 20% він показує далеко не найкращі результати. Це той випадок, коли пам’яті справді багато, але виробник зекономив, поставивши недорогі компоненти.

2E Complex Pro 14 Lite має об’ємну, але недорогу підсистему пам’яті, яку не можна критикувати лише тому, що за свої гроші це дійсно адекватне рішення для Windows машини.

В нейронних мережах 2E Complex Pro 14 Lite повільний через погану сумісність з графічним прискорювачем. На процесорі обробка знімків в Gigapixel AI довга і для апскейлу 8 скрінів 1920×1080 у 8 разів потрібно майже 40 хвилин. Easy Diffusion малює 5 зображень за 50 хвилин, в той час, коли ігровому ноутбуку з NVIDIA RTX для цього потрібно 50 секунд.

Ігрова продуктивність 2E Complex Pro 14 Lite

Завдяки потужній інтегрованій відеокарті ноутбук дозволяє бавитися у величезну бібліотеку ігор. Можна пограти у велику кількість ААА проєктів минулих років на низьких, іноді середніх налаштуваннях графіки. Також без проблем працюють популярні онлайн ігри та інші невибагливі, але досі актуальні проєкти.

Всюди можна ставити текстури високої якості з таким великим об’ємом оперативної пам’яті, головне, щоб сам графічний чип тягнув гру. Падіння продуктивності від акумулятора великі, часто ігрові ноутбуки втрачають менше FPS. Але Complex 14 Pro не ігрове рішення, тому це не проблема. Всі ігри тестували в рідній роздільній здатності Full HD.

Умовні позначення:

  • COMP – кіберспортивні налаштування графіки;
  • LOW – низькі налаштування графіки;
  • MED – середні налаштування графіки
  • HIGH – високі налаштування графіки;
  • ULTRA – максимальні налаштування графіки;

Civilization IV не потребує високої частоти кадрів. Грати можна і від акумулятора з 30-50+ FPS на пізніх етапах.

F1 2022 завдяки гарній оптимізації працює більш-менш стабільно. Відносно свіжа гра, яку вийде побавитись без динамічної роздільної здатності.

Portal 2 працює ідеально з ультра графікою. Гарна нагода ще раз пройти найкращу головоломку і просто найкращу гру від Valve (не Half Life).

Titan Quest є зразковим прикладом класичних RPG. Бавитись в «грецьке Diablo» найкраще з середніми налаштуваннями. Попри старизну гра добряче напружує відеокарту.

Tomb Raider також оптимально грати на середніх налаштуваннях. Так можна заблокувати частоту кадрів на позначці 60 FPS і комфортно проходити справжню ААА гру.

Valorant на відміну від Counter Strike має чудовий захист від читерів, тому бавитись в шутер з дитячою стилісткою можна без проблем – FPS високий в обох режимах живлення.

Програмне забезпечення

Працює 2E Complex Pro 14 Lite з коробки на базі MS DOS.  Для проведення тестів встановили Windows 11 Pro. Ліцензійний ключ власник ноутбука повинен купляти самостійно. Іншим варіантом може бути якийсь дистрибутив Linux, наприклад Ubuntu, Debian, RedHat, Chrome OS Flex, Steam OS тощо.

Як і всі інші ноутбуки цієї компанії, 2E Complex Pro 14 Lite використовує утиліту Control Center 3.0. В цій програмі можна змінювати режим живлення, налаштовувати підсвічування клавіатури, вибирати інтенсивність роботи системи охолодження тощо. Функціонал максимально простий, утиліта займає небагато ресурсів та весь час працює в фоні.

Більше про ПЗ сказати не можна, адже все залежатиме від вибраної користувачем операційної системи. Так, можна встановити оптимізовану Chrome OS Flex, але це якось не годиться, м’яко кажучи. До такого потужного ноутбука хочеться операційну систему з максимумом можливостей, адже 2E Complex Pro 14 Lite створений далеко не лише для вебсерфінгу.

Автономність, охолодження, енергоспоживання, шум

Завдяки економним компонентам система охолодження без проблем справляється зі своєю роботою. В автономному режимі максимальне енергоспоживання в стрес-тесті складає 20 Вт. За таких умов процесор майже не нагрівається, як і решта елементів.

В стаціонарному режимі температури також низькі – процесор нагрівся до 60 °C. Пірометром фіксували 30-40 °C на корпусі та 45+°C біля радіатора. Максимальне енергоспоживання в стрес-тесті всієї системи склало 33-34 Вт. Блок живлення забирає з розетки при заряджанні 38-39 Вт, але це при повністю розрядженій батареї. Згодом потужність падає до 15 Вт, якщо акумулятор поповнено на 80+%, а після 90+% цей показник менше ніж 10 Вт.

Через це батарея заряджається довго – три з половиною години, якщо хочеться побачити 100%, а за 2 год 20 хв АКБ зарядиться на 90%. Перегляд YouTube 4K з максимальним рівнем яскравості екрана можливий протягом 5 год 20 хв. Бавитися в Titan Quest вийде майже дві з половиною години, а працювати в офісних програмах не менше 8 годин.

В економному режимі з низьким рівнем яскравості 2E Complex Pro 14 Lite без проблем житиме 11-13 годин. Саме ціною обмеження продуктивності процесора маємо гарну автономність. Це гідний результат, як для Windows ноутбука з невеликим акумулятором 53 Вт*год.

Рівень шуму невисокий, в стрес-тесті над клавіатурою маємо лише 43-44 дБ. В легких сценаріях вентилятори вимикаються, а потім можуть увімкнутися на хвилину-дві, щоб знову вимкнутися. Під час стрес-тесту накопичувача можна почути характерний писк, схожий на свист дроселів.

Досвід використання

За два тижні активного використання ноутбук показав себе адекватною робочою станцією, тому варто виділити декілька позитивних моментів. Суб’єктивно, найбільше сподобалась автономність, набір портів, непогана клавіатура зі швидкими налаштуваннями.

З мінусів варто виділити плоский звук, слабку камеру 720р, а IPS екран (хоч і сам по собі непоганий) дратує своєю динамічною контрастністю, що проявляється при зміні фону з білого на чорний.

2E Complex Pro 14 Lite – робоча конячка, яка просто виконує свою роботу. Серед Windows-машин герой огляду виглядає твердим середняком, який можна рекомендувати всім, кому потрібен просто ноутбук для роботи.

Ціна та конкуренти 2E Complex Pro 14 Lite

Офіційна вартість 2E Complex Pro 14 Lite складає 33 700 грн. Конкурентів в цій ціновій категорії наскільки багато, що про це можна було б написати окрему статтю. Ми ж розглянемо лише декілька моделей на вибір, які прямо чи віддалено вважаються аналогами 2E Complex Pro 14 Lite.

Apple MacBook Air 13 2020 M1 кращий за героя огляду абсолютно за всіма параметрами (іноді на дві голови), крім об’єму підсистеми пам’яті. Альтернатива для тих, кому неважливий об’єм накопичувача. Ціна 37 000 грн, а неофіційно його можна купити менш як за 30 000 грн.

Lenovo Yoga Pro 7 14APH8 має значно потужніший процесор, кращий екран та швидшу оперативну пам’ять. Продається цей ноутбук неофіційно, тому ціна починається лише від 39 000 грн.

Acer Aspire 5 Spin 14 A5SP14-51MTN-59MH оснащений новішим процесором та DDR5 пам’яттю, має кращу камеру і сканер відбитків пальців, хоча об’єм ПЗП/ОЗП удвічі менший. Офіційна вартість 34 000 грн.

HP Pavilion x360 14-ek1000 також має декілька компромісів, перш за все у вигляді меншого обсягу пам’яті, хоча в цілому вважається прямим конкурентом героя огляду. Ціна 34 400 грн.

Disqus Comments Loading...