Вчіться витримці та збирайте інформацію: наші автори три місяці торгували криптою та готові дати кілька порад

Настав час підбити підсумки нашого редакційного експерименту, який ми провели в партнерстві із криптовалютною біржею Bybit.

Протягом трьох місяців три наші автори намагалися якнайкраще інвестувати $3 тис. у криптоактиви. Розуміючи, що реального досвіду таких інвестицій практично ніхто з нас не має, ми вирішили експериментувати з віртуальними грошима в тестовій мережі Bybit (до речі, вона доступна і вам).

За результатами виявилося, що ми цілком могли б ризикнути і справжніми грошима – більшість стратегій, навіть найпростіших, виправдалися.

Особливо це вражає з огляду на те, що наш експеримент припав на одну з найскладніших ситуацій для всього крипторинку за останні роки. Якщо ви не стежите за новинами, розкажемо коротко: головна криптовалюта біткоїн, яка ще в жовтні 2021 року коштувала майже $67 тис. за одиницю, до середини червня 2022-го досить несподівано впала в ціні більше ніж на 70%, приблизно до $19 тис. за монету. Привели до цього одразу кілька макроекономічних факторів: політика центробанків великих держав, дешеві кредити тощо, вплив яких майже ніхто до ладу передбачити не зміг.

Хороша новина: схоже, це не означає, що на інвестиціях у криптовалюту не можна заробити. Це і доводять наші результати. Нагадаємо, що наші автори раніше не вкладали свої гроші у криптовалюти та під час експерименту вибирали різні стратегії та інструменти біржі Bybit, виходячи зі своїх знань і готовності приділяти час інвестиціям.

Партнер проекта?

Третє місце – Вікторія Пушкіна. Прибуток: 37,7%

Після того як витратила $100 на ризиковані, але не виправдані експерименти, Вікторія вклала частину коштів у купівлю криптовалют Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) і BIT, а ще $1150 віддала інструменту «Торговий бот». Саме остання частина і принесла їй основний прибуток і при цьому ще й забрала найменше часу: уся суть бота в тому, що він усе робить за вас.

Вікторія, журналістка Creators Media Group

Мій досвід криптоінвестування навчив мене дивитися на крипту тверезо. Не те щоб я насправді вірила, що можна за ніч стати мільйонером, але крапелька надії, напевно, була присутньою. Зрештою, якщо ринок може впасти за секунду, то чому б йому так само за секунду і не вирости?

А всі ці історії про людей, які забули, що в них був биткоїн, а потім купили собі дім? Ех, мрії-мрії…

Але тверезість ≠ розчарування. Навіть навпаки: зараз, коли процеси, що відбуваються на ринку, не здаються мені абсолютною магією, я знаю, що заробити на крипті можна. Не обов’язково багато, не обов’язково швидко, але можна. Ось які правила в мене тепер є для цього:

Правило перше: у вас має бути пристойна сума для інвестицій

Може, хтось і вміє робити гроші з $10, але не я. Для редакційного експерименту мені дали віртуальні $3 тис., на половину просто закупила крипти, на половину – пробувала працювати з інструментами на біржі. Щось вигоряло, щось ні, але приросту +10 000% не було ніде, тож, мені здається, у реальному житті непогано було б виділити щось близько $1 тис.

Правило друге: не панікувати

Коли я тільки-но почала свій експеримент, я купила BTC, пішла спати, і наступного дня він впав. Таке трапляється, це не страшно, ще за день ціна знову піднялася.

Правило третє: не інвестувати останні гроші

Не можна сказати, що це правило народилося з особистого болю – в межах експерименту я інвестувала віртуальні гроші. Але! Застосувати правило друге вийде, тільки якщо ви розумієте, що у крипті у вас вільна сума, ви можете почекати, доки курс виросте і вам воно не горить.

Правило четверте: не інвестувати в бозна-що

Звучить розумно, чи не так? Під час свого експерименту я інвестувала у «фундаментальні валюти» BTC та ETH, а також у BIT (валюта біржі Bybit) – я розсудила, що як з біржею все буде гаразд, то і з монетою теж. Мені здається, такий підхід гарантує хоча б невеликий, але прибуток у довгостроку. Нові проєкти можуть допомогти отримати більше, але можуть і прогоріти. Якщо знаєте про них не багато, краще не ризикувати.

Правило п’яте: не лізти бозна-куди

Логіка та сама, тільки це про інструменти на біржі. Не розумієте, як це працює + інструмент позначений піктограмою високого ризику? Чи не лізьте. Або розберіться і потім лізьте.

Так я вирішила не чіпати більшість інструментів на біржі, бо просто не розібралася, що це й куди натискати. А ось інструмент «Торговий бот» мені, навпаки, дуже сподобався – він автоматично за вас продає та купує монету, коли її ціна досягає встановленого значення. І навіть допомагає вибрати ці значення.

Тепер у мене в планах повернутися на біржу Bybit вже з реальними грошима й інвестувати у довгострок – криптозима якось закінчиться і курси почнуть зростати. Отже зараз може бути саме час закуповуватися.

Друге місце – Ігор Григорченко. Прибуток: 78%

Ігор серйозно підійшов до планування інвестицій і відразу вирішив навчатися в найкращих. Він вибрав стратегію, яку описав для публіки колишній CEO криптобіржі BitMEX Артур Хейс. Той же у своєю чергою використовував метод ще більш відомого спекулянта – Джорджа Сороса. Стратегія призвела до вибору двох криптовалют, які за всією логікою перебували в нижній точці ціни і далі мали тільки зростати: ETH і Ripple (XRP).

Ігор Григорченко, журналіст Creators Media Group

Насім Талеб, відомий світу як творець теорії чорного лебедя, трейдер та автор бестселерів, часто повторює, що торгівля високоприбутковими активами, яким, безумовно, є і крипта, нагадує йому спання на залізничних коліях. Хоч би як добре йшли справи, якогось дня раптовий поїзд гарантовано вас переїде, і це питання лише часу.

Інакше кажучи, ви можете заробляти місяць за місяцем поспіль, тішачи своє самолюбство і попиваючи дорогі смузі, але потім одна несподівана подія на ринку може за лічені години звести до нуля ваш депозит.

На жаль, чесний ретроспективний аналіз усіх угод показує, що фактор удачі і в мене відіграв вирішальну роль. Мій депозит спочатку був розділений на дві частини: для консервативної та ризикованої торгівлі. Але ризиковано поторгувати я не встиг: XRP, які я купив для гри з кредитними плечима, раптово почали швидко зростати в ціні. Так і не встигнувши втілити задумане, я став стрімко багатіти, нічого не роблячи. На графіку мій несподіваний тріумф виглядав так:

А ось з ETH, попри начебто залізну логіку і великі шанси заробити, вийшов лише символічний прибуток.

До того ж експеримент закінчився наприкінці жовтня, а вже на початку листопада на крипторинку почався обвал, пов’язаний з падінням другої за розміром біржі – FTX. Це був той раптовий поїзд, про який жартував Нассім Талеб – котирування всіх криптовалют різко обвалилися. Виходить, якби експеримент тривав на два тижні довше – ймовірність завершити свою торгівлю в мінус була б дуже високою.

Але все ж таки чи можна на крипті заробити і чи я торгуватиму далі? Попри сильний елемент везіння, моя відповідь на обидва запитання ствердна – я, мабуть, продовжу свої експерименти. До речі, зараз ринок якраз на дні і дуже вигідний для входу.

Головне, що я зрозумів про крипту – це ринок для довгострокового інвестування, гроші тут не люблять суєти та поспіху. Якщо ви готові вкластися і спокійно чекати 1–3 роки відповідного моменту, то це цікавий варіант. Якщо ж ви шукаєте швидких і легких грошей і готові бездумно вкладати гроші в сумнівні активи, йдучи на поводу в хайпу, то тут, мабуть, залишається сподіватися на сліпий успіх.

І насамкінець мої поради тим, хто зважився: не виходьте за ліміти розумних і безпечних для вас сум, а також постарайтеся попередньо вивчити ринок. Повірте: крипта буває дуже різною.

Перше місце – Тетяна Нечет. Прибуток: 493,73%

Тетяна під час експерименту порівну розділила свої $3 тис. між двома перспективними криптовалютами – XRP та EOS. Інвестиції в EOS поки чекають свого часу – зараз продавати цю валюту просто невигідно, зростання її вартості аналітики чекають вже у 2023 році. А ось XRP спочатку вдалося вкрай вигідно купити на дні, а потім ще й продати більшу частину на одному з піків вартості цієї валюти, що принесло величезний прибуток. Зовсім не факт, що прибуток був би таким на реальному ринку, а не в тестовій мережі, де рішення про купівлю-продаж з іншого боку приймав комп’ютер, а не справжні люди. Але моменти для угод у будь-якому випадку були вибрані найвдаліші.

Татьяна Нечет, журналістка Creators Media Group

Стратегию я выбрала исходя из личных предпочтений и самую комфортную для меня. А именно купить как можно дешевле – продать как можно дороже.

Стратегію я вибрала виходячи з особистих переваг і найкомфортнішу для мене. А саме купити якомога дешевше – продати якомога дорожче. Я вибрала спотову торгівлю, тобто без використання позикових коштів, а для продажу токенів використовувала лімітні ордери, у цьому випадку монети продаються, як тільки на ринку досягається вказана в ордері ціна продажу. Тобто можна вказати кількість криптовалюти, бажану ціну продажу чи купівлі і спокійно вирушати спати.

Заради інтересу я вирішила не робити ставку на всім відомих мастодонтів на кшталт ETH і BTC, особливо з урахуванням, що насувалося оновлення Ethereum, яке могло невідомо як позначитися на ціні монет. З менш популярних, але цікавих проєктів мені сподобалися XRP – цифрова валюта на базі блокчейну XRP Ledger мережі Ripple, а також EOS – скорочення від Electro-Optical System, децентралізованої операційної системи на основі блокчейну. Природно, я проштудіювала безліч статей, оглядів та аналітики, щоб зрозуміти, що це за проєкти, наскільки вони перспективні, які проблеми чи скандали були пов’язані з ними в минулому тощо. Обидва токени виявилися не на піку своєї ціни і мали скоро подорожчати.

Власне, вийшло все більш-менш за планом. Я задумала купити перспективні криптовалюти за низькою ціною та дочекатися моменту, коли їх можна буде дорожче продати. Як я і розраховувала, за трохи більше ніж місяць ціна XRP почала стрімко зростати і мені вдалося вигідно продати більшу частину токенів. Навіть швидше, ніж я передбачала. Тож, судячи з результату, стратегію я вибрала правильно. Шкода тільки, що з EOS перевірити її поки що не вдалося.

Після такого успіху з XPR я доглянула ще кілька токенів і налаштувала повідомлення про падіння ціни вже не в тестовій мережі, а у справжній. Практично впевнена, що, купивши їх зараз, за кілька місяців змогла б їх продати дорожче.

Головне, що я винесла для себе з експерименту: важливо збирати якнайбільше інформації про проєкти, не гнатися за гучними токенами, не купувати лише один вид монет і навчитися витримки. І звичайно, не вбухувати в цей привабливий, але волатильний ринок усі свої заощадження».

Партнер проєкту?
Disqus Comments Loading...