A Challenger 2 tank storms ashore during an amphibious capability exercise in Hampshire. Members from the 1st Mechanized Brigade were involved in the Maritime Component Power Demo held at Browndown Beach, Gosport on the 28th October 2010. The event took place in October 2010 for the ISCC (Immediate Staff Command Course) which involves Royal Marines coming a shore along with members from the Royal Welsh Regiment.
Початок зими 2023 року продовжує дипломатичні перемоги України. Франція встигла погодитись на передачу «колісних танків» AMX-10 RC, німецький уряд почав вимагати від канцлера Шольца танки Leopard 2, а Британія традиційно продемонструвала найсміливішу позицію, оголосивши передачу основного танка своєї армії Challenger 2 на потреби Україні.
Очільник британського Міноборони Бен Воллес також підтвердив початок негайної підготовки військових для управління новим танком і закликав брати приклад з Лондона іншим західним партнерам. Що ж познайомимось ближче з англійським озброєнням, яке сподіваємося запустить челендж передачі інших танків Україні.
Історія Challenger 2 починається у 1990-х роках, коли компанія Vickers Defence Systems, нині відома як BAE Systems Land & Armaments, розробила танк нового покоління для заміни першого Challenger. У липні 1994 перша партія Challenger 2 стала на озброєння британської армії, а у 1995 році 18 одиниць було експортовано до Оману.
Challenger 2 має бойовий досвід у військових операціях і миротворчих місіях на Близькому Сході, Косово, Боснії та Герцеговині. Під час застосування танк продемонстрував неабияку вогневу міць і високий клас захищеності. Одиничне ураження танку відбулося під час інциденту в Іраку, коли Challenger 2 попав під «дружній вогонь», ще один випадок пошкодження броні стався після атаки з ручного протитанкового гранатомета.
Однак Challenger 2 брав участь і в таких боях, коли отримував понад десятки влучань і зберігав цілісність броні. Наприклад в протистоянні Challenger 2 проти іракських Т-55, британці знищили 15 ворожих танків без жодних втрат власного озброєння.
Challenger 2 має кілька модифікацій. Базова версія Challenger 2 FV4034, танк для експорту Challenger 2E, Challenger 2 TES Megatron (з посиленим захистом від саморобних вибухових пристроїв), Challenger 2 Black Night (з додатковим оснащенням засобів виявлення — прицілу командира, тепловізора для навідника).
Основне озброєння Challenger 2 складається зі 120-мм нарізної танкової гармати L30A, а ліворуч від неї встановлений 7,62-мм кулемет ATK Gun Systems Company. Боєзапас кулемета складає 4000 набоїв, а боєкомплект гармати становить 52 постріли. З обох боків передньої частини башти встановлено п’ять 66-мм електричних димових гранатометів Thales AFV Systems, які закривають передню частину машини. Ще один кулемет калібру 7,62 мм встановлений на люку. Гармата стабілізована у двох площинах, має повністю електричні приводи наведення.
Броня Challenger 2 заслуговує особливої уваги, адже цей танк є одним з найбільш важкоброньованих танків країн НАТО. Вежа захищена бронею Chobham другого покоління «Дорчестер» — нагадаємо, що ця ж технологія використовувалась і в створенні композитної броні для американських Abrams. «Чобхем» є британською розробкою і відрізняється підвищеним опором перед пробиттям протитанковою зброєю.
Challenger 2 оснащений системами захисту від ядерної, біологічної та хімічної зброї, а форма танка розроблена таким чином, щоб звести до мінімуму його радіолокаційну помітність. З відкритих неофіційних даних відомо, що рівень стійкості лоба башти становить 800 мм проти бронебійних снарядів і 1200 мм від кумулятивних снарядів. Тоді як аналогічний показник танка Леопард 2А5 дорівнює 800 мм і 1300 мм відповідно.
Броня «Чобхем» дотепер є засекреченою технологією, точних технічних відомостей про неї у відкритому доступі немає. Під цією борнею заведено вважати композитний матеріал, який поєднує керамічні плити та металевий каркас, які разом забезпечують підвищену стійкість проти кумулятивних снарядів і осколково-фугасних протитанкових снарядів. Окрім Challenger і Abrams ця технологія захисту використовується в південнокорейських танках K1.
За мобільність Challenger 2 відповідає 12-циліндровий дизельний двигун Perkins Caterpillar CV12 потужністю 1200 к. с. з коробкою передач David Brown TN54 із шістьма передачами вперед і двома передачами назад. Challenger 2 оснащений гідрогазовою підвіскою другого покоління та гідравлічним натягачем гусениці. Двигун дозволяє розвивати швидкість 40 км/год по бездоріжжю і 60 км/год по дорозі. Операційна дальність танка становить 450 км по дорозі та 250 км по бездоріжжю.
Керування Challenger 2 покладається на екіпаж з чотирьох осіб — командира, механіка-водія, навідника та заряджального.
Пакет військової допомоги Британії буде включати передачу 14 танків Challenger 2. Однак українські експерти обговорюють високу можливість отримання більшої кількості цих танків у майбутньому. Британія проводить програму модернізації своїх танків, яких станом на 2021 рік налічувалося 227 одиниць на озброєнні. До версії наступного покоління Challenger 3 уряд Британії планує оновити 148 танків, а тому на списання може піти до 79 танків Challenger 2. Можна сподіватися, що замість списання, Челенджери поїдуть до України.
І мінусом, і плюсом британських танків є використання особливих неуніфікованих з НАТО снарядів. Мінус в тому, що їх постачання та виробництво лягає виключно «на плечі» Британії, однак великий плюс приховується у високій ефективності. Снаряди Челенджера відрізняються дальністю дії до 8 км, а бронебійно-фугасні (HESH) снаряди пошкоджують техніку, навіть без пробиття броні.
Протитанкові снаряди HESH підривають пластичну вибухову речовину на броні ворога. Речовина вибухає на поверхні, а уламки, які відколюються на тильній стороні пошкоджують бойове відділення танка та виводять техніку з ладу. Важливо, що ці снаряди розроблялися британцями після Другої світової, саме для протидії радянським танкам, які служать росіянам.
Серед інших переваг Challenger 2 відрізняється «прокачаною» системою управління. Все засноване на цифрових технологіях, екіпаж має сучасні засоби виявлення. Тепловізори та далекоміри наділяють танк високою бойовою здатністю в нічних умовах, а висока швидкість реакції дозволяє ще й блискавично відповідати на атаки суперника — башта танка обертається на 360 градусів за 9 секунд, а для порівняння Т-72 виконує аналогічну дію за 20 секунд.
Міністр оборони Великобританії Бен Воллес також наголошує на тому, що Challenger 2 вдало доповнюють БМП M2 Bradley, які ми отримаємо від Сполучених Штатів. За словами військових експертів ця західна техніка може працювати в парі та дозволить на деяких ділянках фронту різко змінити ситуацію на користь України.
Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі наголошує й на важливості передачі Challenger 2 для дипломатичного фронту. З одного боку, Британія може дати «зелене світло» іншим країнам для передачі своїх основних танків, а з іншого, наявність танків на озброєнні ЗСУ може зміцнити як українське військо на фронті, так і українських дипломатів на потенційних переговорах.
В інтерв’ю для іноземного видання, Джеймс Клеверлі зазначає, що якщо українська сторона погодиться на переговори з росією, то повинна бути «в максимально сильній позиції».
В черговий раз дякуємо британським партнерам і сподіваємося на якнайшвидше прибуття Челенджерів.