Наука та космос

Relativity Space вперше запустила Terran 1 — першу у світі надруковану на 3D-принтері РН з киснево-метановими двигунами

Компанія Relativity Space здійснила запуск своєї ракети Terran 1. Її особливістю є той факт, що це перша у світі ракета, (більшою частиною) створена методом 3D-друку.

У США поширюється «невразливий» кандидоз, який став ще стійкішим до ліків на тлі пандемії COVID-19

Дріжджоподібний грибок Candida auris називають «невідкладною загрозою» — це найвищий рівень занепокоєння за оцінками Центру з контролю та профілактики захворювань у США (CDC).

SBUDNIC: студенти Браунського університету створили кубсат з CPU за $20, 48 батарейками АА та 3D-вітрилом, яке допоможе апарату швидше зійти з орбіти

Студенти та викладачі Браунського університету створили проєкт SBUDNIC (абревіатура імен учасників та згадка про радянський «Супутник-1»), який покликаний зменшити витрати на створення…

Парад одразу п’яти планет — Юпітер, Меркурій, Уран, Марс і Венера вишикуються поряд 28 березня. Як їх побачити?

Пізніше цього місяця мешканці Землі зможуть побачити у небі 5 планет Сонячної системи одночасно — коли  Юпітер, Меркурій, Уран, Марс і Венера вишикуються разом на невеликій ділянці неба…

Біодрук виходить на новий рівень — гнучкий 3D-принтер відновлює пошкоджені тканини всередині людського тіла

Дослідники з Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї розробили гнучкий 3D-біопринтер, який може наносити органічний матеріал на тканини людського тіла зсередини. На відміну від інших…

Коза, павук чи навіть слон — універсальний місячний робот може набувати вигляду будь-якої тварини завдяки своїм червоподібним кінцівкам

Інженери Массачусетського технологічного інституту розробили новий тип роботів для роботи на Південному полюсі Місяця. Система складається з червоподібних кінцівок, які можна…

Ілон Маск про перший орбітальний запуск Starship: «Не факт, що він дістанеться орбіти, але нудно точно не буде»

За словами засновника і генерального директора компанії SpaceX, перший в історії орбітальний запуск космічного корабля Starship, швидше за все, може закінчитися провалом.

NASA показало прототип скафандра для Artemis III — першої висадки людей на Місяць з часів Apollo та першої експедиції за участю астронавта-жінки

NASA та Axiom Space показали прототип скафандра для програми Artemis, яка дозволить людству повернутися на поверхню Місяця вперше після останньої місії Apollo, яка відбулась понад 50 років тому. 

Кротовини викривляють світло, подібно до чорних дір. І це, потенційно, допоможе їх знайти, — дослідження

Кротовини (які ще називають червоточини або кротові нори) — це гіпотетична особливість простору-часу у вигляді воронкоподібного порталу, через які речовина чи навіть космічний корабель…

Дата-центр на Місяці. У 2023 році американці побудують перший позаземний центр обробки даних

Американська компанія Lonestar Data Holdings залучила $5 млн для фінансування проєкту з будівництва дата-центру на Місяці. Перший сервер стартап планує запустити вже наприкінці цього року. 

Сліпучий марсіанський сансет. Ровер-ветеран NASA «К’юріосіті» вперше побачив яскраві сонячні промені на Червоній планеті

Заходи сонця на Червоній планеті здебільшого виглядають похмуро, але нещодавно марсоходу «К’юріосіті» вдалось відзняти той, що вирізнявся з-поміж інших своєю яскравістю.

Принтер, золото та штучний інтелект. Вчені пропонують новий спосіб миттєвої ідентифікації бактерій в рідинах

Наразі, щоб виявити тип бактерії в крові чи воді, потрібно вирощувати бактеріальні культури в лабораторіях протягом кількох годин чи навіть днів. Однак новий лазерний метод, який пропонують…

Надпотужний сонячний спалах спричинив проблеми з радіозв’язком на Землі

Сонячний спалах — інтенсивний сплеск високоенергетичного випромінення — був зафіксований у п’ятницю, 3 березня. В NASA кажуть, що він належав до категорії  X — тобто до найпотужніших сонячних…

Таємна кімната Хеопса. Дослідники виявили приховане приміщення в одній з найбільших пірамід Гізи

Ще у 2016 році дослідники знайшли ознаки існування прихованого приміщення за знаменитими шевронними блоками на північній стороні Піраміди Хеопса, а за рік команда виявила таке саме…

Старіші за саму Сонячну систему — дослідники виявили у зразках астероїда Рюгу важливі для життя молекули

Вчені проаналізували зразки ґрунту з астероїда, що обертається навколо Сонця між Землею та Марсом, і виявили що він містить безліч молекул, які називають «будівельними блоками для життя». 

«Це людський мозок, а не автомобіль». Регулятори відхилили заявку Ілона Маска щодо тестування чипів Neuralink на людях

Ілон Маск неодноразово обіцяв, що Neuralink «скоро» розпочне тестувати власний інтерфейс «мозок-комп’ютер» на людях, однак про відмову регуляторів ніколи не згадував.

Ars Technica: United Launch Alliance виставили на продаж — угоду можуть закрити вже до кінця 2023 року

Новини Бізнес 02.03.2023 о 14:59
Угодою керуватимуть інвестиційна компанія Morgan Stanley і консалтингова фірма Bain & Company. Продаж не оголошений публічно, проте кілька джерел видання Arstechnica підтверджують інформацію.

У Китаї жінка заразилася пташиним грипом H5N1 — тижнем раніше подібний штам виявили у двох людей в Камбоджі

Пташиний грип поширюється серед водних птахів та може інфікувати свійських й інших тварин. Зазвичай, вірус не зачіпав людей — однак за останні пів року виявлено, щонайменше 5 таких випадків. 

SpaceX запустила 4000-й супутник Starlink — на орбіту вийшли перші апарати Starlink v2 Mini з вчетверо більшою пропускною здатністю

28 лютого SpaceX в межах місії Starlink Group 6-1 запустила на низьку навколоземну орбіту ще 21 супутник зв’язку Starlink, причому це перші апарати V2 Mini. Водночас загальна кількість запущених пристроїв…

Ще одне внутрішнє ядро? Дослідники виявили всередині Землі величезну металічну кулю діаметром 1,3 тисячі кілометрів

Команда Австралійського національного університету (ANU) знайшла докази існування ще одного шару Землі — так званого «ядра всередині внутрішнього ядра», яке виглядає як величезна куля зі…

Телескоп Джеймса Вебба знайшов давні галактики, яких в теорії не мало б існувати. Їх вік — понад 13 млрд років

Телескоп Джеймса Вебба, що розпочав роботу минулого року, дає нам чіткіші зображення небесних об’єктів, виявляє їх приховані особливості та, схоже, може повністю змінити наше сьогоднішнє…

Американський розробник приватної космічної станції поглинув ракетний стартап Launcher — з командою українських інженерів, яка працювала з Дніпра

Компанія Vast, що планує побудувати приватну космічну станцію на орбіті, унаслідок поглинання отримає розробки Launcher — орбітальний тягач Orbit та ракетний двигун E-2.  

Вчені створили електрохімічні транзистори з низкою унікальних властивостей для застосування у біоелектроніці та пристроях, що носяться

Міжнародна дослідницька група Північно-Західного університету Китаю створила електрохімічний транзистор, який проводить як звичайну електрику, так і іони. Він сумісний з кров’ю, водою та…

Космічна вигнанниця. Астрономи знайшли надмасивну чорну діру, що втекла зі своєї галактики й вимушено подорожує Всесвітом

Надмасивні чорні діри — одні з найбільш екстремальних явищ у Всесвіті, які зазвичай перебувають у центрі своїх галактик-господарів. Однак буває й таке, що діри виштовхують з «дому» і вони…

Сонячні батареї з місячного ґрунту — Blue Origin Джеффа Безоса створила інноваційну технологію для міжпланетної експансії людства

Винахід Blue Origin може відіграти ключову роль у підтримці майбутніх місячних місій програми Artemis. 

У росіян на МКС знову “щось потекло” — на цей раз на космічному кораблі “прогресс мс-21”

Ще на одному російському космічному кораблі, пристикованому до МКС, стався виток. На цей раз на “прогресс мс-21”, який запустили в жовтні 2022 року в рамках 82-ї місії забезпечення…

Найбільші землетруси у світі за останні 66 років — мапа

Найбільші землетруси відбувалися з незапам’ятних часів, але їх спостереження та вплив не були рівномірно розподілені Землею. Visual Capitalist, використовуючи дані Геологічної служби США, наніс на…

Потужна гармата та мільйони тонн місячного пилу — астрофізики запропонували новий спосіб охолодження Землі

Вчені запропонували потенційний спосіб вирішення кліматичної кризи — створити сонцезахисний щит навколо Землі із місячного пилу, який запустять у космос за допомогою спеціальної гармати.

Virgin Orbit провалила орбітальний запуск у Великій Британії через деталь вартістю $100

Аномалією, яка завадила успішному завершенню місії Virgin Orbit, став фільтр ціною менше ніж $100. За словами генерального директора компанії Дена Гарта компонент ”змістився” й викликав проблеми…

Астрономи створили найдетальнішу мапу матерії Всесвіту — і вона суперечить сучасним космологічним моделям

Дослідники склали одну з найповніших карт усієї матерії у Всесвіті, яка натякає на те, що космічні об’єкти “згруповані у певних областях, а не рівномірно розподілені” — те, що…

Тече, як вода, але зберігає форму. Вчені випадково створили новий тип льоду — схожий існує на супутниках Сатурна та Юпітера

Дослідники Університетського коледжу Лондона (UCL) й Кембриджа створили нову форму льоду, яка має властивості, що докорінно змінюють наше розуміння про “твердий” стан води. 

Кислотне покриття і ніякої попередньої обробки: дослідники винайшли ефективний спосіб видобутку водню з морської води

Процес електролізу для видобутку зеленого водню зазвичай потребує великої кількості чистої води – до 9 літрів на кожен кілограм водню. Однак міжнародна група дослідників з Австралії, Китаю…

У 10 разів більше світла: застосування діоксиду титану в лазерних світлодіодах підвищує інтенсивність випромінювання – вчені Кіотського університету

У недавньому дослідженні було виявлено, що оксиди титану значно підвищують ефективність та фотолюмінесценцію світлодіодів. Панування білих світлодіодів як основного джерела світла може…

Perseverance скинув останню з 10 пробірок зі зразками породи Марса — але вони “доберуться” до Землі не раніше 2033 року

Марсохід NASA Perseverance накопичив усі необхідні зразки породи Червоної планети, які можуть містити докази стародавнього життя. На жаль, дізнатися подробиці про них ми зможемо не раніше 2033 року —…

Rolls-Royce показала компактний ядерний реактор — майбутню силову установку для космічних кораблів та баз на Місяці

Силова установка Rolls-Royce використовуватиме захищені часточки урану і природну реакцію ядерного розпаду.

Ближче за супутники: астероїд пролетів повз Землю на відстані 3,5 тисячі км — це один з найближчих прольотів за всю історію спостережень

26 січня астероїд 2023 BU пролетів над краєм Південної Америки всього за 3,5 тисяч км від Землі — ця відстань у 10 разів ближча за відстань геосинхронних супутників, які знаходяться на висоті 35…

Майнінг астероїдів не за горами. Стартап AstroForge у 2023 році спробує видобути корисні копалини з велетенського космічного каменя

Ресурсів на Землі стає все менше, тож ідея видобутку корисних копалин з астероїдів виглядає все більш привабливою. Космічний стартап AstroForge планує протестувати цю можливість та запланував…

Паралізована пацієнтка, якій вживили мозковий імплант, надрукувала “силою думки” рекордні 62 слова за хвилину

67-річній пацієнтці, яка добровільно погодилася взяти участь в експерименті Стендфордського університету, встановили мозковий імплант — після чого вона змогла видавати найпростіші фрази зі…

NASA і DARPA випробують ядерний двигун для майбутніх місій на Марс – демонстрація технології в космосі очікується у 2027 році

Космічне агентство NASA та Агентство перспективних оборонних дослідницьких проєктів (DARPA) оголосили про спільну роботу з демонстрації ядерного теплового ракетного двигуна у космосі. Це…

Ядро Землі, ймовірно, зупинилось ще у 2009 році та незабаром почне обертатись у зворотному напрямку, — дослідження

Існує багато загадок, пов’язаних із ядром Землі й одна з них стосується сейсмічних коливань, які відбувалися протягом останніх десятиліть. Вчені вважають, що вони доводять можливі зміни у…

SpaceX провела тестове заправлення 120-метрової системи Starship у зібраному вигляді — це генеральна репетиція передстартового відліку

SpaceX стала на крок ближче до першого орбітального польоту космоплана нового покоління Starship — пізно ввечері 23 січня на випробувальному майданчику Starbase у Техасі інженери компанії успішно…

В Антарктиді відстежили нову (66-ту) колонію імператорських пінгвінів за скупченням їхніх екскрементів з космосу

Вчені виявили нову колонію імператорських пінгвінів в Антарктиді за допомогою супутників, які показали скупчення екскрементів птахів. Колонія, як і інші, стикається з загрозою існування…

Прощавай, гель-лак. Вчені виявили, що УФ-лампа для манікюру викликає пошкодження ДНК, мутації та підвищує ризик розвитку раку шкіри

З моменту появи на ринку у 2010 році манікюр з покриттям гель-лаку став основним продуктом у салонах краси по всьому світові, і легко зрозуміти чому. У порівнянні зі звичайним лаком для нігтів —…

Телескоп Габбл показав, як надмасивна чорна діра пожирає маленьку зірку — це унікальна подія, що трапляється кілька разів на 100 000 років

Деякі зірки прощаються з життям, згораючи та вибухаючи надновими, інші — роздуваються і викидають матеріал, перш ніж стиснутися й охолонути. Однак є й такі, на яких чекає більш трагічна доля…

Джеймс Вебб відкрив свою першу екзопланету. LHS 475 b знаходиться за 41 світловий рік від нас та становить 99% діаметра Землі

LHS 475 b — перша екзопланета, існування якої підтвердив телескоп Вебба. Вона знаходиться за 41 світловий рік від нас у сузір’ї Октант, а її розміри — майже такі, як в Землі.

Гідролітак для Титану, високошвидкісний космічний двигун й самозростаючі будівельні блоки – NASA профінансує перспективні космічні проєкти

Космічне агентство NASA, як і раніше, готове фінансувати незвичайні концепції у своєму прагненні просувати освоєння космосу. А цього разу агентство виділило $175 тис. у вигляді грантів для 14…

Озоновий шар Землі повністю “вилікується” до 2066-го року, — ООН

Десятиліттями озоновий шар Землі, що захищає життя на нашій планеті від шкідливих ультрафіолетових променів сонця, страждав від звичайних хімікатів, які використовуються у всьому: від…

Virgin Orbit не впоралась із першим запуском з космодрому Великої Британії — ракета LauncherOne не досягла орбіти та втратила 9 супутників

9 січня 2023 року — день, що мав стати історичним для британської космічної галузі — на жаль, запам’ятається лише невдачею Virgin Orbit. Ракета LauncherOne з повітряним стартом, яку розробила компанія…

SpaceX вивела у космос супутник EOS SAT-1 (перший з агро-орієнтованого сузір’я EOSDA), розроблений та створений в Україні

3 січня під час місії Transporter-6 компанія SpaceX вивела в космос не лише український наносупутник PolyITAN-HP-30, а ще й перший супутник сузір’я EOSDA компанії EOS Data Analytics. Це продуктова компанія, яка працює у…

Комету C/2022 E3 (ZTF) можна побачити із Землі у січні-лютому 2023 року неозброєним оком. Раніше її вже могли спостерігати неандертальці

Комета C/2022 E3 (ZTF) може бути достатньо яскравою, щоб її можна було побачити без використання допоміжних інструментів. Вона пролетить повз Сонце та Землю у січні-лютому 2023 року.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: