Inzhur – перша українська інвестиційна REIT-компанія, яка дозволяє будь-кому в Україні спільно володіти великою нерухомістю та отримувати дохід від орендних виплат і капіталізації цих об’єктів. Йдеться про супермаркети, ресторани, ТЦ, ринки та навіть електростанції.
За неповні три роки роботи компанія має 2,43 млрд грн активів в управлінні, 301 млн грн виплачених дивідендів і понад 12 тис. співвласників. У партнерському спецпроєкті редакція MC.today розповідає про інвестиційну модель REIT, як на ній заробляють українці і скільки коштів потрібно, щоб стати інвестором.
Зміст
Як бізнес-модель REIT (Real Estate investment Trust) з’явилась у США в 60-х роках 20-го століття. Її характеризують три ключові критерії:
Основна ідея полягає в тому, щоб люди могли інвестувати у велику прибуткову нерухомість на кшталт торговельних центрів або будівель супермаркетів так само легко і недорого, як і у звичайні акції компаній.
Сьогодні модель REIT через майже тисячу компаній працює в 44 країнах, загальна вартість їхніх активів складає приблизно $4 трлн.
Українська компанія Inzhur як раз одна з таких. Підприємець та інвестор Андрій Журжій заснував її напередодні повномасштабного вторгнення, 14 лютого 2022 року.
Андрій Журжій має юридичну освіту й багаторічний досвід роботи в бізнесі:
За три роки роботи, попри війну, компанії Inzhur вдалось досягти чималих результатів:
Завдяки низькій сумі входу модель REIT доступна для багатьох українців. 68% вкладників компанії – чоловіки, 32% – жінки. Із професій переважають айтівці, підприємці, лікарі, військові, від 25 до 45 років, з доходом від 25 тис. грн. А мінімальна інвестиція у фонд – усього 4 тис. грн.
Окремий проєкт REIT-компанії називається фондом. Це може бути, наприклад, будівля ресторану або торговельний центр. Кожен фонд має свої умови, дохідність і конкретний перелік об’єктів. На сьогодні в Inzhur таких шість.
Один з них, InzhurBUD, уже завершив свою роботу. У нього була проста інвестиційна стратегія – викупити за гуртовою ціною на початку будівництва 138 квартир житлового комплексу «Оптимісто», а потім продати їх уже готовими значно дорожче.
У листопаді 2024 року фонд InzhurBUD офіційно закрився. У ньому взяли участь понад 260 інвесторів, яким виплатили 69 млн грн дивідендів. Фактична прибутковість фонду склала 20,5% річних у доларах, це перевищило прогнозовані 15% річних.
Ще у двох фондах, Inzhur 1001 та Inzhur 2001, інвестиційні сертифікати вже розкупили:
Серед фондів, у які ще можна вкласти кошти:
А один з найцікавіших проєктів – новий фонд Inzhur Energy. Це не просто ефективний спосіб заробітку, а й важливий внесок в енергетику України під час війни.
Детальніше про фонди Inzhur можна дізнатись за посиланням.
За період повномасштабного вторгнення росія завдала колосальної шкоди енергосистемі України, яка будувалась у радянські часи як централізована, з великими електростанціями. Руйнування цих об’єктів призводить до знеструмлення великої кількості споживачів. Тому наразі держава вибрала стратегію створити децентралізовану балансуючу генерацію завдяки будівництву невеликих електростанцій.
Інвестиційна REIT-компанія Inzhur побачила великий потенціал у цьому проєкті, виграла тендер НЕК «Укренерго» на надання допоміжних послуг на ринку енергетики, що балансує. До вересня 2025 року вона збудує газопоршневу електростанцію на 18 МВт і почне постачати державі електроенергію. Об’єкт знаходитиметься в Київській області.
Отже, 13 листопада для інвесторів Inzhur запрацював новий фонд Inzhur Energy. І вже запущений продаж інвестиційних сертифікатів. Ті, хто ними володітиме, будуть співвласниками цієї електростанції і зроблять важливий внесок в українську енергетику.
На будівництво першої черги піде 11 млн євро. З них на початковому етапі проінвестував 3 млн власник і СЕО компанії Андрій Журжій, 4 млн планують отримати від приватних інвесторів і ще 4 млн – це фінансування від державного банку для оплати обладнання.
1960 інвесторів вже вклали у проєкт понад 352 млн грн.
Звісно, такі станції в Україні мають певні ризики. Але для прямого влучання ракети вони є замалим об’єктом, а машинний зал проєктується в бетоні для додаткового захисту.
Уявимо, що до Inzhur звернувся новий клієнт Сергій – він айтівець, хоче почати інвестувати в нерухомість і зацікавився фондом Inzhur Energy. Шлях Сергія буде виглядати приблизно наступним чином:
Також Сергій може завітати в офіс компанії, де його пригостять кавою, допоможуть відкрити рахунок для інвестування і проконсультують щодо купівлі цінних паперів.
Уявімо, що Сергій купив 10 сертифікатів Inzhur Energy приблизно за 60 тис. грн і тепер, як і інші інвестори цього фонду, співволодіє електростанцією. Починаючи з 2026 року вартість об’єкта щорічно переоцінюватиметься, від чого змінюватиметься вартість придбаних сертифікатів. Середньорічне зростання вартості сертифікатів прогнозується на рівні 15% річних в USD, або 75% за п’ять років.
За таких умов через п’ять років вкладені Сергієм 60 тис. грн збільшаться до 105 тис. грн до виплати податків. Термін діяльності фонду – п’ять років, тобто до червня 2029-го. Після завершення діяльності фонду можливі наступні варіанти розвитку подій:
Більше про фонд Inzhur Energy.
Inzhur має кілька рівнів захисту вкладень і прав кожного співвласника – від внутрішніх правил до державного законодавства та міжнародних стандартів.
Inzhur є членом NAREIT – американської асоціації інвестиційних трастів у нерухомість. Також він прийнятий до EPRA – це європейська асоціація публічних організацій у сфері нерухомості.
Компанія працює в рамках закону України про ІСІ (інститути спільного інвестування) під контролем регулятора: Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).
Щоб забезпечити прозорість, Inzhur щорічно проходить незалежний аудит фінансів від міжнародної компанії з «Великої четвірки» Deloitte. Майно фондів оцінює міжнародна компанія Baker Tilly.
Усі необхідні документи доступні на сайті компанії, а інвестори також можуть швидко вийти з інвестиції – на це потрібно всього кілька годин.
Для легких комунікацій Inzhur створив активну спільноту з понад 5,5 тис. людей. Тут інвестори можуть вільно обговорювати питання з іншими учасниками, працівниками компанії та власником і CEO Андрієм Журжієм.