Давним давно Symbian OS була абсолютним лідером на ринку смартфонів, причому цілком заслужено. Ця операційна система не мала гідної альтернативи аж до появи iOS в 2007 році, а згодом Android OS. В чому був секрет популярності та чому Symbian OS потерпіла крах? Це тиск конкурентів чи помилки при розробці? Якщо коротко, то все й відразу, але давайте все за порядком, паралельно пригадуючи всі версії та різновиди цієї чудової системи.
Зміст
Хто пам’ятає портативні комп’ютери з монохромними дисплеями кінця 80-х і початку 90-х років? В ті бородаті часи класичними смартфонами ще не пахло, зате мініатюрні ПК набирали популярності. Через сильні обмеження апаратного забезпечення доводилося використовувати спеціальні, добре оптимізовані операційні системи. Однією з найкращих в цьому плані була система EPOC, яку розробила компанія Psion у 1980-х роках як платформу для портативних комп’ютерів з низьким енергоспоживанням.
Перші версії EPOC були 16-бітними та випускалися з 1989 по 1996 роки. Ця платформа використовувалася для кишенькових комп’ютерів Psion Series 3. До особливостей системи варто віднести простий інтерфейс, ефективну роботу з ресурсами та базові офісні програми, як-от текстовий редактор і електронні таблиці.
Згодом EPOC32 витіснив попередника, пропонуючи 32-бітну архітектуру. Вперше використана така система в комп’ютерах Psion Series 5. Інтерфейс став функціональнішим, з розширеними можливостями, хоча залишався все ще дружнім і зрозумілим для новачків. Система зацікавила не лише рядових програмістів, а й великі компанії Nokia, Ericsson, Motorola, які з часом створили спільну розробку Symbian на основі EPOC.
Цікавий факт: назва «EPOC» іноді жартома розшифровувалася як «Electronic Piece of Cheese» (електронний шматок сиру).
Якщо перші версії Nokia Communicator працювали на PEN/GEOS, то починаючи з Nokia 9210 унікальні міні-ПК того часу перейшли на Symbian 6.0 Series 80. Тут робимо невеличкий ліричний відступ щодо редакцій самої системи:
У 2001 році перша версія Symbian 6.0, що була побудована на основі EPOC32, почала завоювання ринку. І робила це впевненими кроками. Енергоефективна, функціональна та зручна операційна система з підтримкою кольорових екранів та широкими мультимедійними функціями була приречена на успіх.
Та дорогих смартфонів Nokia Communicator (тоді їх ще ніхто не називав смартфонами) було мало, адже вони займали надто малу частку продажів, були вузькоспеціалізованою технікою за «всі гроші світу» для обраних. Ринок потребував чогось масового і у 2002 році з’являється Nokia 7650, який став піонером відразу у двох областях.
Огляд Nokia 7650 – перший у світі камерофон та найкращий телефон сучасності
Згодом на Symbian 6.x з’явилися сенсорні смартфони Sony Ericsson P800 та кнопкові Nokia 3650, Siemens SX1. Звісно, не можна не згадати про Nokia N-Gage – ігровий феномен того часу. Система Symbian 6.1 заслужено вважалася найкращим рішенням для геймерів, бо ігри нативні *sis були значно кращі графічно за *jar для J2ME і часто перевершували Nintendo Game Boy Advance.
Оновлена версія принесла значні вдосконалення в плані стабільності, функціональності та сумісності з новим апаратним забезпеченням. Хоч графічний інтерфейс змінився не сильно, всередині системи відбулося чимало змін:
Система Symbian ставала масовішою і наближалася до свого піку. На ринку з’явилися нові сенсорні Sony Ericsson P900/P910 та універсальні «мультимедійні комбайни» класу Nokia 6600, а також до перегонів підключилися Samsung з моделлю D720 та Panasonic X800. Хоча головним гравцем все ж залишався фінський виробник. Навіть через два роки після релізу ця система була актуальною і ставилася в масові та недорогі смартфони, як Nokia 3230.
Восьму версію Symbian фанати вважають найкращою за весь час і на це є ряд вагомих причин. Причому всю цінність цієї системи користувачі зрозуміли не відразу, а після релізу 9.х з принципово новим ядром, але про нюанси «дев’ятки» трохи нижче.
У 2004 році з’явилася Symbian 8.0 з покращеним ядром (сумісність зберігалася), яке забезпечувало стабільнішу роботу зі швидкими процесорами (частота зросла до 220 МГц) та сучасними камерами з високими вимогами до начиння, як в Nokia N90. Найкращими представниками (їх зовсім небагато) Symbian 8.0/8.1 вважаються Nokia 6630, 6680, N70, N90 та N72. Що з’явилося:
Версія Symbian 8.1 принесла мінорні косметичні оновлення і виправлення багів. Це був золотий час Symbian OS та розквіт компанії. Конкуренти на базі Windows Mobile чи Palm OS не могли похвалитися таким зручним інтерфейсом та широкою підтримкою програмного забезпечення.
Смартфони на Symbian були зручнішими, мали величезну бібліотеку софту, а ще пропонували найкращі мультимедійні можливості з низьким порогом входження. Для мобільних геймерів Symbian тим більше був безальтернативним рішенням. Але так тривало недовго, бо після переходу на нове ядро в компанії почалися «тривожні дзвінки».
Перехід на нове ядро став важливим етапом в розвитку Symbian. Процвітання піратства на попередніх версіях набридло компанії, тому серія 9.x принесла значні зміни в архітектурі та безпеці. Це стало одночасно головною перевагою та недоліком для цієї операційної системи. Якщо Symbian 9.0 була лише тестовим зразком для розробників, то Symbian OS 9.1 стала першою масовою системою, яка принесла величезні зміни:
Сертифікація програм та їх детальна перевірка при встановленні зупинила піратство. Це дуже добре, але була серйозна проблема з сумісністю, а точніше не працювала жодна програма з Symbian 6.x, 7.x, 8.x. Вся величезна бібліотека софту була втрачена раз і назавжди.
Не всі розробники кинулися переписувати програми під нове ядро, а чимало корисних, але забутих утиліт були закинуті та доступні лише для власників старіших смартфонів з Symbian OS.
«Дія сертифікату завершилася, неможливо встановити програму» – таке повідомлення іноді отримували не лише бажаючи завантажити *sis додаток «безкоштовно без смс і реєстрації», а й власники ліцензії. Уявімо, що ви придбали програму для Nokia E60 на момент її релізу в 2005 році, а через два роки вирішили встановити її на Nokia N95.
Як виявилось, термін дії тимчасового сертифіката завершився і користувач більше не може поставити додаток. Подібні механізми захисту провокували просунутих користувачів шукати методи «зламування» Symbian, що стало справжнім головним болем для власників Symbian 9.x.
Symbian 9.2 добряче покращила енергоефективність, а також отримала підтримку швидкісних протоколів передавання даних HSPDA. Наступниця Symbian 9.3 мала вже красиві анімації, підтримку процесорів з частотою до 600 МГц, кращу стабільність, але була втрачена сумісність з деякими програмами для попередніх версій 9.1 чи 9.2.
В час, коли Nokia 6630 чи N72 працює з будь-яким ПЗ без проблем, запускає просунуті ігри N-Gage та просто тішить свого власника, новіші смартфони з Symbian принесли багато компромісів. Вони вже не виглядали такими універсальними на фоні зміцнілого Windows Mobile, а з приходом Apple iOS справи пішли зовсім погано.
Symbian OS 9.4 стала відповіддю, а точніше спробою відповісти на феноменальний успіх Apple iPhone. Хоч система повністю перейшла на сенсорні екрани, та всередині це була та сама Symbian 9.3, криво адаптована під керування стилусом.
Феномен Apple iPhone: найпопулярніший смартфон та головний пристрій людства 17 років поспіль
Що змінилося:
Хоч смартфони з Symbian 9.4 деякий час добре продавалися, тримаючись на імені відомої системи, з часом люди розчарувалися в них. Розвиток Windows Mobile 6.5, поява Web OS, Android OS і Windows Phone та стрімке захоплення ринку смартфонами Apple зробили свою справу. Ці всі фактори змусили інженерів зробити останній ривок в спробах врятувати своє творіння.
Symbian^3, Anna, та Belle стали фінальними етапами розвитку операційної системи Symbian, яка поступово втрачала свої позиції через конкуренцію з iOS та Android. Ці версії спробували надати платформі сучасних рис, підтримку нових функцій і зробити її привабливішою для користувачів і, що дуже важливо, розробників.
Symbian^3 у 2010 році була першим великим оновленням після Symbian 9.x і покликана відродити популярність платформи. На деякий час їм це вдалося і на світ з’явилося чимало вдалих смартфонів, хоча повернути частку ринку вже було неможливо. Список покращень:
Symbian Anna була наступною версією, що принесла незначні покращення відносно Symbian^3 і орієнтувалася на конкуренцію з Android OS, iOS, Windows Phone. Дуже важливо, що смартфони отримували ці оновлення «повітрям», як в iOS/Android. З нового було наступне:
Неймовірно красива (назва відповідає стилю) Symbian Belle стала останньою версією платформи, яка намагалася максимально модернізувати Symbian, щоб відповідати сучасним стандартам.
В плані графічного інтерфейсу система Belle справді перевершила Android, який тоді виглядав справді огидно (хіба зараз щось змінилося?):
Symbian^3, Anna, та Belle показали, що платформа все ще здатна адаптуватися, але їхніх оновлень було недостатньо, щоб змагатися з більш сучасними iOS та Android. Відсутність належної підтримки розробників, серйозні обмеження щодо роботи з апаратним забезпеченням (багатоядерні процесори, висока роздільна здатність екрана тощо) і повільний цикл оновлень призвели до заслуженої втрати ринку, а згодом і повного вимирання Symbian.
Nokia остаточно перейшла на Windows Phone у 2012 році, завершивши епоху Symbian, яка залишила глибокий слід у розвитку смартфонів. Який урок можна зробити з історії Symbian, паралельно згадуючи історію операційних систем Microsoft? Піратство і легка доступність програмного забезпечення іноді може йти на користь компанії. Хоч це б’є по кишені, але не дозволяє конкурентам «високо стрибати», бо силою софту тримає велику аудиторію біля себе.
Перехід на Symbian 9.x став переломним моментом в історії компанії. Монополісту тоді здавалося, що може робити все, що йому заманеться, але так було до появи нових великих гравців. Виграти конкуренцію проти найбільш «дірявої» (читай відкритої) системи Android OS, яка поширюється безкоштовно, було неможливо, хоча останні спроби у вигляді Symbian Belle були досить непоганими.