Європейський ринок криптовалют опинився на порозі значних змін через регуляцію MiCA, яка встановлює суворі вимоги, в тому числі й для стейблкоїнів. Популярні USDT та DAI ризикують бути остаточно видаленими з європейських платформ, що викликає занепокоєння користувачів. Чи справді нові правила захистять споживачів, чи стануть ударом по інноваціях та великим стрибком в бік монополізації?
Європейський закон «Регулювання ринків криптоактивів» (Markets in Crypto-Assets Regulation або коротко MiCA, частково набув чинності в червні 2024 року, і наближається дата чергового посилення, пов’язаного з етапом ліцензування та авторизації (січень 2025 року). Вони спрямовані на зменшення ризиків для споживачів і забезпечення стабільності європейського ринку криптовалют, але водночас підвищують бар’єри входу для багатьох великих емітентів стейблкоїнів, таких як Tether (USDT) чи MakerDAO (DAI), які не відповідають новим стандартам ЄС на 100%. За регуляцією, стейблкоїни, що не відповідають цим вимогам, можуть бути видалені з ринку. Ось деякі з них:
Ці вимоги вже призвели до того, що криптовалютна біржа Coinbase 13 грудня 2024 року тимчасово видалила з європейської платформи низку популярних стейблкоїнів, серед яких USDT, DAI, PAX, PYUSD, GUSD, GYEN. Основною причиною цього стало те, що вони не відповідають стандартам MiCA.
Натомість залишаться лише ті токени, які мають відповідну сертифікацію, такі як USDC та EURC. Circle, емітент цих стейблкоїнів, вже заявив, що вони відповідають новим правилам ЄС.
RLUSD від Ripple ще не отримав схвалення, але компанія «активно вивчає» методи, за допомогою яких вона могла б легально вийти на ринок ЄС.
Французький банківський гігант Societe Generale у партнерстві з Bitpanda розробляє стейблкоїн EUR CoinVertible (EURCV), який повністю відповідає стандартам MiCA.
Тим часом найбільший емітент Tether лише огризається, оскільки компанія тримає більшу частину резервів USDT у державних облігаціях США, угодах РЕПО і фондах грошового ринку. Також, 27 листопада Tether припинив підтримку свого прив’язаного до євро стейблкоїна EURt (EURT) на всіх блокчейнах.
Але активно шукає обхідні способи залишитись на ринку. Наприклад, компанія інвестувала в нідерландську фірму Quantoz Payments, яка планує випустити токени, деноміновані в USD/Euro, що відповідають вимогам MiCA. Крім того, 17 грудня Tether оголосила про інвестиції в європейського постачальника стейблкоїнів StablR, який у липні отримав ліцензію Electronic Money Institution (EMI) від Управління з фінансових послуг Мальти. Наразі StablR пропонує схвалені MiCA євро- (EURR) і доларові (USDR) стейблкоїни на блокчейнах Ethereum і Solana. Але у цих токенів дуже низька капіталізація.
Жорстка регуляція стейблкоїнів у ЄС, хоч і спрямована на захист споживачів, може мати серйозні негативні наслідки для ринку криптовалют. Наприклад, призвести до монополізації, зниження ліквідності та відпливу капіталу. З іншого боку, користувачі отримають більше гарантій та захисту.
Новий звіт дослідницької компанії Kaiko і нідерландської криптовалютної біржі Bitvavo показав, що поступово зростають обсяги торгів в євро, а стейблкоїни адаптуються до нових правил MiCA.
Щомісячні обсяги єврових стейблкоїнів в листопаді склали майже $800 мільйонів.
Джерела: Societe Generale, LegalNodes, Bitcoinist, Binance Square, ScienceDirect, IAPSS, Ledger Insights, The Blockchain, Circle