Минулого року Україна посіла 12-е місце у світі за рівнем прибутку від інвестицій у криптовалюти, а українці загалом заробили $850 млн. Багато хто вже не вважає крипту скамом, а активно використовує її в бізнесі та житті.
Чому криптовалюта зручна та безпечна, як почати нею користуватися – розповідаємо в партнерському матеріалі з українським агрегатором криптообмінників Obmify.
Зміст
Найголовніша проблема – швидкість міжнародних платежів. IT-компанії стикаються з тим, що перекази через банки з однієї країни до іншої можуть тривати кілька днів або навіть тижнів через різницю в часових поясах, банківських годинах, а також через державні свята й інші нюанси. Це ставить під загрозу операційну діяльність, затримує виплати співробітникам і партнерам тощо.
Використання криптовалюти збільшує можливості для розвитку IT-бізнесу. Що вона дає?
Найчастіше айтівці і взагалі фрилансери вибирають криптовалюту для отримання зарплати, обміну валют для подорожей, зберігання заощаджень і для інвестування.
Наприклад, коли роботу оплачують закордонні клієнти, криптовалюта стає універсальною валютою, у яких би країнах не знаходилися клієнт і замовник послуги. Також айтівці, які часто працюють у різних країнах, можуть легко конвертувати криптовалюту в місцеві гроші або використовувати її для платежів за кордоном. Це зручно, оскільки дозволяє уникнути складних валютних операцій та обмежень.
Стартапи часто використовують криптовалюту для залучення інвестицій через ICO (Initial Coin Offering) або токенізацію активів. Це дозволяє залучити кошти швидше та без посередників.
«Не обов’язково повністю переходити на крипту. Частину коштів можна тримати на банківських рахунках, частину – у криптогаманці, із часом збільшуючи цифрову частку. Сьогодні грамотні бухгалтери знають, як працювати із криптою. Можливо, власнику бізнесу спочатку взагалі не потрібно буде докладати зусилля для проведення транзакцій із криптовалютою».
Також крипта підійде для зберігання заощаджень. Тут зазвичай використовують стейблкоїни – криптовалюту, ринкова вартість якої прив’язана до вартості певного активу. А якщо тримати її на біржах, то можна її «стейкати», тобто зберігати стейк монет, які використовуються для підтримки транзакцій у блокчейні. Це як банківський депозит, але краще: вкладник отримує вищий відсоток на депозит, а також може зняти гроші достроково. Плюс можна відразу зняти всю суму, а не орієнтуватися на обмеження Нацбанку України щодо добового обсягу отримання валюти в касі банку.
Найчастіше айтівці користуються такими платіжними системами, як PayPal, Revolut, Wise, Payoneer, а також польськими на кшталт BLIK.
Частіше за все для розрахунків використовують стейблкоїни – ринкова вартість цієї криптовалюти прив’язана до вартості певного активу. Найпопулярніша – Tether (USDT) в мережі Tron (TRC-20). Її курс прив’язаний до курсу долара США, і, по суті, Tether є цифровим аналогом долара.
Ще є стейблкоїни, прив’язані до євро або до фунта, золота і навіть акцій S&P, але в Україні вони поки не мають великої популярності.
Із криптовалютою стартапи отримують не тільки швидкий доступ до готівки, а й захист від інфляції. Наприклад, якщо зберігати їх у вигляді стейблкоїна, який, по суті, є віртуальним доларом.
«Вивести криптовалюту можна досить швидко: від декількох хвилин на карту, до години-півтори в готівку, – ділиться Павло Макаренко, засновник Obmify. – Тримаючи гроші в банку, через мільйони обмежень постійно почуваєшся, ніби це не твої гроші. Особливо коли потрібно зняти свій же депозит».
Те, що гроші можна вивести швидко, оцінять не тільки стартапи, а й люди, яким терміново потрібна велика сума готівки.
Ірина хоче придбати квартиру в Ужгороді за $45 тис. Половину суми вона має на банківських депозитах, іншу – у криптовалюті. Банківські депозити жінка має знімати протягом двох тижнів, оскільки є обмеження від НБУ – $2,4 тис. на день. Плюс каса банку видає готівку в тих купюрах, які має, а продавець квартири принципово хоче тільки синій, новий долар.
Отримати синій долар можна в банку, якщо ходити раз на пару годин і запитувати, чи така банкнота випадково не з’явилась – вистоювати для цього черги. Також готівку у валюті потрібно замовляти: зазвичай на наступний день або на наступний тиждень, якщо замовляєте у п’ятницю. Таким чином зняти $22,5 тис. у банку в синіх доларах можна, але на це доведеться витратити купу часу, нервів і відвідати банк разів 10–30. Якщо продавець не може чекати два тижні, а в Ірини гроші в банку, то угода може зірватися.
Суму у криптовалюті Ірина зняла за дві транзакції через криптообмінники, скориставшись, наприклад, Obmify для пошуку найкращих умов у її місті. У цих обмінників не було запитань чи обмежень. А доплативши 0,5%, вона гарантовано отримала той самий синій долар. Таким чином Ірина витратить у десятки разів менше часу на виведення криптовалюти, ніж на отримання валюти з банківського рахунку.
За виведення готівкових доларів із крипти скоріше доплачують власнику валюти, оскільки в останні місяці курс розвернувся в бік продавця, тобто більше людей хочуть купити крипту, ніж продати її. Наприклад, якщо виводити $1 тис. з Tether у готівку, то обмінник видає $1019 готівкою. Ось приклад з Obmify на 14 жовтня, актуальний курс можна перевірити за посиланням.
У виведенні криптовалюти в Україні та за її межами практично немає відмінностей, окрім лімітів. У європейських країнах можуть бути граничні ліміти на отримання готівки, наприклад, нижній ліміт у $5–10 тис. У Польщі та Чехії ліміти нижчі, ніж у Бельгії та Норвегії. Водночас в Україні ліміти нижчі, і можна вивести крипту в готівку на суму від $100.
«Людина знаходить обмінник у потрібному місті – до речі, у Європі це теж можна зробити за допомогою Obmify. Далі відправляє в обмінник криптовалюту, а менеджер скидає адресу каси та код, за яким можна забрати переказ. Можливо, що дадуть якісь інструкції, на кшталт як можна потрапити до VIP-кімнати каси, чи потрібно заздалегідь зателефонувати касиру тощо», – кажуть в Obmify.
Коли людина приходить за готівкою в касу, ніяких документів чи підтверджень там не просять.
В Obmify радять спочатку пройти базовий курс з використання криптовалюти. Чим більше людина освічена, тим менше шансів на успіх у шахраїв.
Далі ще декілька кроків:
А ось що точно не варто робити:
Український агрегатор криптообмінників Obmify створила команда українців, які понад вісім років розробляють продукти для ІТ-індустрії. Наприклад, міжнародна платформа для юридичних компаній, які приймають криптовалюту як форму оплати – BitcoinWide та екосистема для токенів-мемів Cuberium.
«Частина команди, фаундери та кофаундери продукту – з Харкова, – розповідає Павло Макаренко, засновник Obmify. – З початком повномасштабного вторгнення для нас було критично важливо зробити для українців новий і суто свій простір для обміну криптовалют – на заміну монополісту, російському сервісу www.bestchange.ru. І наш продукт повинен бути набагато якіснішим».
Новий продукт вирішили створити в жовтні 2022 року, а вже в лютому 2023 року вийшла найперша версія сайту Obmify. Над продуктом працюють виключно українці, які знаходяться переважно в Україні. Також є частина команди, яка зараз перебуває за кордоном.
Obmify має десктопну версію та мобільний застосунок – це, по суті, мобільний моніторинг криптовалют у кишені.
«Уявіть, що ви на вулиці, чи десь їдете у справах і вам потрібно терміново подивитись, за яким курсом сьогодні можна вивести Tether. Прямо на ходу чи у транспорті, зупинившись біля світлофора, користувач застосунку може миттєво дізнатися всю необхідну інформацію. У застосунку немає зайвого на кшталт довгого списку всіх валют, натомість представлені ліміти й відгуки про обмінники», – додають в Obmify. Користувачів на Obmify також захищає від ризиків страховий депозит.
«Наразі наші обмінники внесли по $1 тис. як страховий депозит, – каже Павло Макаренко, Founder Obmify. – Депозит потрібен на випадок, якщо обмінник з тієї чи іншої причини не надсилає кошти користувачу. У такому випадку користувач звертається до нашої служби підтримки з номером транзакції, а ми відшкодовуємо суму».
Наразі в Obmify ще не було жодного випадку, коли депозит знадобився. Команда пояснює це тим, що в Obmify представлені тільки надійні обмінники, які вона сама власноруч відбирає і тестує.
Найчастіше до служби підтримки Obmify звертаються, щоб запитати про особливості операцій обміну або щоб порадитись. Трапляються і незвичайні питання, на кшталт де вивести «Хом’яка»