Компанія Logitech має відому серію гаджетів для геймерів, яка називається Logitech G. Саме в цій лінійці пристроїв й вийшла нова клавіатура Logitech G PRO X TKL RAPID. Тут важливо закцентувати саме на останньому слові, що означає «швидкий», або його варіації. Бо в нас тут клавіатура для геймерів з магнітними перемикачами, функцією hot-swap та безліччю цікавих функцій. Чи підійде вона усім? Так, але, напевно, не для усіх буде в цьому сенс. Чи підійде вона геймерам та кіберспортсменам? Однозначно так, бо саме для них, особливо для останніх її і створювали. Деталі, як завжди, в огляді нижче.
Зміст
Тип | Дротова, компактна TKL |
Кількість клавіш | 87 + 6 мультимедійних + колесо гучності |
Перемикачі | Магнітні аналогові |
Зміна кута нахилу корпусу | Є |
Вбудована пам’ять | Є |
Макроси | Є |
Підключення | USB Type-C |
Хід клавіш | 0,1-4 мм |
Сила натискання | 35g |
NKRO-антигостинг | Так |
Підсвічування | Є, RGB+Lightsync |
Кабель | Знімний, без плетіння, 1,8 м |
Сумісність | Windows 11, MacOS 10.11 та вище |
Матеріал корпуса | Алюміній та пластик |
Програмне забезпечення | Logitech G HUB |
Габарити | 357×150×38 мм |
Вага | 1,1 кг |
Logitech G PRO X TKL RAPID постачається у класичному, в цьому випадку, прямокутному боксі з малюнком клавіатури.
Всередині бачимо саму периферію, кабель USB-C на 1,8 метра та документацію. В комплекті немає ні пулерів, ні інших інструментів для зняття та заміни клавіш чи перемикачів. Також здивував напрочуд тоненький кабель без нейлонового плетіння.
Вже в назві клавіатури Logitech G PRO X TKL RAPID закладена інформація про її формфактор, бо TKL означає, що тут немає цифрового блоку, а значить модель має трохи зменшені габарити 357×150×38 мм. Її вага — 1,1 кг. Останнє зумовлено масивною металевою пластиною спереду, на якій встановлені усі клавіші. Увесь інший корпус клавіатури — матовий пластик.
В нас на огляді чорний варіант (Black), а ще є біла (White) та рожева (Magenta) версії.
Також відзначу, що корпус Logitech G PRO X TKL RAPID зроблений у форматі Skeleton. Це означає, що перемикачі нічим не прикриті та випирають з корпусу.
Клавіатура має розкладку ISO. Тобто тут двоповерховий Enter, а клавіші Shift мають різну довжину. Функціональний ряд F1-F12 починається рівно над кнопкою 2. Всього маємо 87 клавіш плюс шість мультимедійних та одне колесо.
Розкладки тут дві: англійська та українська. Правда, остання не має лазерного гравіювання, а значить не світиться, коли активне RGB-підсвічування. Але подібне нормальна практика загалом, але є й виключення. Наприклад, Hator Rockfall 3 TKL Wireless, яка недавно була в нас на огляді.
На передній панелі корпуса бачимо випнуту частину з різноманітними додатковими кнопками. Ліворуч, в куті, тут є логотип G. Праворуч від нього розмістили дві фізичні кнопки перемикання між звичайним та ігровим режимом, а також для контролю за рівнем RGB-підсвічування. Посередині знаходиться світловий індикатор Caps Lock, а праворуч від нього чотири мультимедійні клавіші. На правому куті бачимо фізичний «валик» для регулювання гучності і це, на мою, думку, один з найзручніших елементів керування.
З правого боку внутрішнього торця моделі бачимо гравіювання PRO.
На зовнішньому торці, але тепер вже на лівому куті, розташували порт USB-C.
На дні клавіатури розміщені п’ять прямокутних силіконових ніжок та дві великі відкидні ніжки. Останні мають три режими, що опускають чи підіймають передню частину клавіатури на 5, 10 чи 15 мм.
Logitech G PRO X TKL RAPID — ігрова клавіатура з магнітними аналоговими перемикачами. Головна їх особливість в тому, що тут можна руками налаштовувати глибину натискання (спрацьовування) в межах від 0,1 мм до 4,0 мм. Базово стоїть 2 мм, але у фірмовому застосунку кожну (!) клавішу можна налаштувати окремо (!). Сила натискання становить 35g. Частота опитування 1000 Гц.
Магнітні свічі працюють на основі ефекту Холла, що часто використовується в геймпадах. Фактично вони не мають фізичних контактів з поверхнею плати, а значить не зношуються. Замість цього в магнітних перемикачах використовують сенсор і магніт. Останній змінює своє положення при натисканні клавіші, а сенсор бачить це і фіксує зміну магнітного поля. Саме завдяки цьому в подібних свічах можна налаштовувати різну глибину натискання.
Подібний інструмент дуже спрощує гру в найрізноманітніші ігри, особливо в онлайн-шутери чи МОВА. Наприклад, в першому випадку ви ставите швидкий, але зручний для себе показник глибини натискання на WASD та на інші потрібні клавіші. З цим буде суперзручно робити ті ж стрейфи. А на деякі, навпаки, робите довшу глибину. У випадку з МОВА це працює з клавішами QWER та іншими подібними для надшвидкого натискання скілів та ульти, наприклад.
Але й це ще не все. Logitech G PRO X TKL RAPID оснащена технологією Rapid Trigger. Це означає, що при її активації клавіша натиснеться знову відразу після того, як ви почнете її відпускати. Тобто фактично за одне повне натискання клавіші гравець отримає два натискання — перше при протисканні, а друге, коли відпускатиме клавішу. Виходить, що ця функція робить гравця у два рази швидшим в певних сценаріях використання.
Так, звичайно, до усього цього треба буде звикати та підлаштовувати під себе, іноді не один і не два рази. Але в кінці подібні технології буквально зроблять гравця швидшим без використання читів.
Ну й після такого, PBT-кейкапи подвійного лиття та функція заміни перемикачів Hot-swap вже не здаються чимось неймовірним, але все ж таки, це тут є і добре.
До переліку наявних особливостей додамо RGB-підсвічування та функцією Lightsync. Останнє означає, що клавіатура не тільки має налаштовуване підсвічування через кнопки та застосунок, а й може підлаштовуватися під Windows та інші підключені до вашого ПК девайси. Звісно, якщо вони теж підтримують цю функцію. Тобто Logitech G PRO X TKL RAPID може світитися в унісон з іншими пристроями, одним чи різними кольорами, з однією яскравістю тощо. Попри це, звісно, є різні режими яскравості без Lightsync, є безліч варіантів RGB-підсвічування, ручні налаштування тощо.
Також ця модель отримала можливості використання макросів та бортову пам’ять. Остання вмикається в застосунку та вміє записувати на клавіатуру три профілі користувача. Це дуже зручно на тих же кіберспортивних змаганнях, коли гравці приходять зі своїми клавіатурами та не мають можливості ставити на наявні ПК застосунки тощо. А з пам’яттю достатньо просто під’єднати клавіатуру, обрати потрібний профіль і все буде налаштовано під вас.
Logitech G PRO X TKL RAPID працює виключно по кабелю і синхронізується з фірмовим застосунком Logitech G HUB. Клавіатура працює на Windows і MacOS, але для останнього тут немає дублюючих значків на клавішах.
В ПЗ є багато підпунктів і налаштувань клавіатури: RGB-підсвічування та різні його варіанти, стилі, синхронізація тощо, створення та прив’язка до клавіш складних комбінацій, створення макросів та профілів для використання з пам’яті та для різних ігор (їх список дуже великий). Звичайно, тут відбувається те саме налаштування магнітних перемикачів, і нагадую, це можна робити для кожної клавіші окремо, якщо в цьому є потреба. Не забули про оновлення прошивки клавіатури тощо.
Logitech G PRO X TKL RAPID мені сподобалася, але я точно не її цільова авдиторія. Я не кіберспортсмен, але геймер, а ще граю в League of Legends. Проте це просто заради фана і нічого більше.
І все ж я тестував клавіатуру та її можливості в цій грі та в деяких інших, не онлайн проєктах. Шляхом достатньо довгих тестів визначив, що в LOL мені комфортно виставити значення глибини натискання в 1,6 мм на основні клавіші. Пробував підіймати це значення вище, або робити взагалі 0,1 чи 0,5, чи 1, але в першому випадку прям відчувалася затримка, а у трьох інших це було занадто швидко та не зручно. На 0,1 та навіть 0,5 клавіші спрацьовували буквально від доторку по їх поверхні. Здавалося, що ти торкаєшся не кнопки, а сенсорного екрана. Звичайно, це також можна використовувати, але, можливо, не в МОВА, або просто я не такий швидкий, чи щось робив не так.
На значенні 1,6 мм протискання скілів та ульти було надшвидким, а головне зручним і я міг це реально контролювати. Це однозначно позитивно вплинуло на гру. У звичайних іграх це теж працює. В S.T.A.L.K.E.R. 2 та Avowed значення вже виставив на 1,8 мм і цього більше ніж достатньо, щоб реально швидше робити буквально усі рухи, дії тощо.
До описаних вище приємностей та збільшення швидкості моїх дій додавайте ще момент звикання. В LOL на це знадобилося декілька матчів, а у звичайних іграх десь до години часу. Але, звісно, тут це індивідуально.
Проте головне питання залишається відкритим. Чи потрібне усе це звичайному геймеру? На мою думку, ні, а от кіберспортсменам така штука точно зайде. Я б сказав «маст хев». Або у вас є гроші і ви стараєтеся йти в ногу з технологіями, тоді це теж для вас. Logitech G PRO X TKL RAPID однозначно прискорює вас. Це можна назвати чітом, але ж це не чіт.
Чи підходить ця модель для роботи та друку тексту? Так, звичайно, чому ні. Тайпінг приємний, натискання клавіш схоже на механіку, а залежно від виставлених налаштувань це може бути ближче до «червоних», «синіх», «жовтих» чи «коричневих» свічів. Я ж друкував різні тексти, включно з цим на стандартних налаштуваннях у 2 мм і мені було дуже комфортно. Натискання швидке та легке, але водночас немає занадто швидкої реакції і пальці можна просто покласти на клавіші, щоб вони не спрацювали.
Чи варта Logitech G PRO X TKL RAPID уваги? Однозначно так, але все ж це вузькоспрямована модель навіть не для усіх геймерів. Проте її може купити кожен і мати собі сучасну технологічну клавіатуру буквально для всього. Тут тільки треба гратися і налаштовувати під себе, окремо для ігор, окремо для роботи тощо. Це займе час, але результати вас потішать.
Ну й цінник пристрій має відповідний, тому тут вже кожен вирішує для себе чи потрібні йому подібні штуки, чи він обійдеться. Тим паче конкуренти є, але не з магнітними свічами. Точніше такий конкурент один і він дорожчий. А усе інше просто альтернативи без приколів з магнітами. Про усе це ми поговоримо в розділі нижче.
Logitech G PRO X TKL RAPID продається за ціною від 6649 гривень, але в усіх великих мережах її цінник складає 8499 гривень. На мою думку, за подібні можливості це адекватна ціна, бо в нас тут і модель флагманська і напічкана стількома особливостями, що точно того вартує. Проте однозначно комусь таке буде дорого, а головне тут треба розуміти чи оце все вам потрібно.
Бо, наприклад, з цінником від 6199 є Logitech G Pro X TKL. Тобто вона така сама, тільки без магнітних свічів, а з механічними та без оцих всіх приколів з налаштуваннями. Також зверніть увагу на ще одну круту новинку Logitech G915 X Lightspeed TKL (ціна від 8199 гривень). Ну, а якщо треба від цього ж бренду, теж ігрове, але доступніше, то є Logitech G515 Lightspeed TKL (ціна від 5080 гривень).
З конкурентів інших брендів також у форматі TKL в першу чергу відмічу SteelSeries Apex Pro TKL Gen 3 (ціна від 12 300 гривень). Це єдиний фактичний аналог герою огляду з магнітними перемикачами та схожими функціями. Але, як бачимо, і ціна тут більша.
В бюджетному сегменті цього формату прекрасно себе почувають Hator Gravity TKL з цінником від 2699 гривень та Hator Gravity X TKL (ціна від 1629 гривень). Як варіант є вже, напевно, класика цього сегменту SteelSeries Apex Pro TKL з цінником від 3299 гривень.