Сьогодні на огляді неймовірний ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) – Luxury ноутбук, який затикає за пояс комп’ютер середньостатистичного геймера та з насмішкою дивиться на власників PlayStation 5 чи XBOX Series X. Неймовірна продуктивність у відносно компактному корпусі, неперевершений екран з відмінним кольоровим охопленням та частотою оновлення 240 ГЦ, щедрий комплект і ще багато іншого, про що буде цікаво почитати.
Перевіримо лептоп в синтетичних тестах, відеоіграх, врахуємо швидкодію в автономному режимі, використаємо професійне обладнання для вимірювання нагріву системи охолодження, кольорової палітри екрана та рівня енергоспоживання. І, звісно, зачепимо питання вартості – чи вартує він своєї космічної (для більшості громадян непіднімної) ціни?
Зміст
Всередині топова начинка, якої вистачить на найближчі 5-10 років, в залежності від вимогливості користувача. Існують і дорожчі версії ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) з більшою кількістю оперативної пам’яті, накопичувачем на 4 ТБ і RTX 4090.
Технічні характеристики ROG Strix SCAR 16 (2023) G634 | |
Екран | 16″ QHD+ Mini LED 240 Гц 100% P3 |
Процесор | 13th Gen Intel® Core™ i9-13980HX |
Оперативна пам’ять | 32GB DDR5-4800 SO-DIMM x 2 (макс 64 ГБ) |
Накопичувач | 1 ТБ NVMe SSD PCI-E 4.0 (макс 4 ТБ) |
Відеокарта | NVIDIA® GeForce RTX™ 4080 Laptop 12 ГБ |
Безпровідні інтерфейси | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.2 |
Провідні інтерфейси | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
1x HDMI 2.1 FRL | |
2x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C DisplayPort™ / PD / G-SYNC | |
1x 2.5G LAN port | |
1x Thunderbolt™ 4 support DisplayPort™ / G-SYNC | |
Розміри | 35.4 x 26.4 x 2.26 см |
Вага | 2.5 кг |
Блок живлення | 20 В 100 Вт + 20 В 330 Вт |
Акумулятор | 90 Вт*год 4-cell |
Ще до розпакування можна зрозуміти, що це продукт преміального класу. Коробка велика, вся поверхня покрита матовою чорною фарбою, нанесений фірмовий логотип. Присутня ручка для зручного перенесення. Всередині знаходиться ще одна коробочка з самим ноутбуком, але до неї повернемось після рюкзака. Так, Asus відтепер виготовляє ще й рюкзаки.
Сумка досить містка, непоганої якості, зшита акуратно, тканина напрочуд цупка. В неї легко поміщається ноутбук, два блоки живлення і вистачить місця для павербанка та інших персональних речей. Приємний бонус, хоча всі ми знаємо, що це зовсім не безкоштовно, а враховано у вартість ноутбука.
На малій коробці, де знаходиться сам лептоп, намальовані персонажі в стилі японських мультфільмів. Не пасувало б використовувати пакування без розпису для продукту за ціною автомобіля.
Всередині все акуратно розміщено: ноутбук, два блоки живлення, мережеві кабелі, ігрова миша, документація. Для миші виділимо окремий абзац в розділі нижче. В деяких комплектаціях є ще й ігрові навушники, але в коробці їх не виявилось.
Малий блок живлення має потужність 100 Вт та інтерфейс Type C. Лептоп підтримує заряджання через павербанки з підтримкою Power Delivery. Його цілком достатньо для більшості потреб, роботи в професійних програмах, ігор тощо. Та на повну потужність ноутбук працюватиме лише з великим БЖ.
Більший блок значно продуктивніший – 330 Вт достатньо для того, щоб ніяк не обмежувати Intel Core i9-13980HX та мобільну NVIDIA RTX 4080. Роз’єм пропрієтарний. Синтетичні та ігрові тести будемо проводити з використанням обох блоків живлення і без них.
Ноутбук має дизайн, який не сподобається любителям класики. Напівпрозорі елементи корпусу, агресивний зовнішній вигляд і кольорове підсвічування деякі користувачі можуть не оцінити.
ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) не надто товстий і виглядає напрочуд акуратно. Уже давно минули часи, коли флагманські ігрові лептопи повинні бути товстунами. Важить модель 2.5 кг, носити його досить зручно.
На бокових панелях розміщені USB типу A та C стандарту 3.2. Підтримується вивід зображення по USB або HDMI. Присутній роз’єм для провідних навушників або мікрофону (комбінований).
Напівпрозора кришка дозволяє часткового розглядати нутрощі ноутбука. Ймовірно, власник відкриватиме кришку через деякий час після покупки, щоб доставити ще один накопичувач M2.
Вебкамера, як і у всіх ноутбуках, не радує неймовірною якістю. Але не можна сказати, що зображення жахливе. Достатньо для комфортного проведення конференцій за природного освітлення.
Те саме стосується мікрофона – він справляється зі сторонніми шумами до певної міри. Для ноутбука з гучною системою охолодження це особливо актуально. Під час відеоігор співрозмовник буде чути гудіння вентиляторів, але все ще розрізнятиме мову товариша.
Звук приємний, чіткий, хоча після великої акустики здається плоским. Жалітись зможе хіба що музикант, який звик до професійного обладнання. Дивитись фільми, серіали, відео, слухати музику комфортно і приємно. А от грати ігри краще в навушниках – шум системи охолодження заважає орієнтуватись в бойових умовах та чути кроки противників.
16-дюймовий екран ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) G634 приємно вразив. Висока роздільна здатність, чудова матриця, частота оновлення 240 ГЦ і повне колірне охоплення. Провели тести колориметром Datacolor SpyderX Elite та отримали наступні результати:
Це один із найкращих екранів на ринку сучасних ноутбуків ігрового класу. Нагадаємо, що у представника середнього класу ASUS TUF Gaming F15 охоплення sRGB не дотягувало до 70%, не кажучи про Adobe та P3.
Екран в ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) не просто хороший – він майже ідеальний. Колірне охоплення близьке до професійних студійних моніторів, якими користуються фотографи та контент-мейкери. І це, на секундочку, з частотою оновлення 240 ГЦ. Універсальне рішення для геймерів, фотографів і просто заможних людей, у кого є 150 000 гривень.
Клавіатура без цифрової панелі (що не є проблемою завдяки розумному тачпаду). Відстань між клавішами велика, ергономіка чудова. Особливо приємно бачити в ігровому ноутбуці довгий лівий Shift та повноцінні стрілки без об’єднання «вверх-вниз». Є підсвічування різної інтенсивності, кольорів та режимів.
Тачпад має функцію цифрової панелі, на ньому з’являється підсвічування з цифрами, як на фізичному Num Pad. Досить вдале рішення, яке використовується в більшості ноутбуків Asus. Сама панель непогана, але і хвалити її немає за що.
В комплекті йде фірмова миша ROG Gladius III, тому не завадить приділити їй кілька речень. На перший погляд, вона здається легкою (відносно середнього класу десктопної миші Logitech). Ергономіка все ж непогана, до неї швидко звикається. Приємна мишка, яку точно не можна звинувачувати у своєму програші в онлайн баталіях.
Чутливість висока і налаштовується, можна міняти профілі окремою клавішею, яка розташована знизу. Варто відзначити провід – він оплетений цупкою тканиною. Довжини дроту достатньо для того, щоб використовувати мишу і для стаціонарного ПК. Коштує така модель на ринку України від 3000 грн.
Від такої дорогої моделі власник очікує максимальної продуктивності. Пропонуємо результати тестування ноутбука в популярних синтетичних і прикладних бенчмарках. Перевірили як впливає вибраний блок живлення та автономний режим на падіння швидкодії.
Сценарії тестування:
Ноутбучний Intel Core i9 13-го покоління добряче обходить десктопний Ryzen 9 5900X під час рендеру 3D графіки. Навіть з використанням акумулятора результат все ще хороший.
Достатньо перемкнутися на відеокарту і результати покращуються майже в 10 разів. Це ще раз доказує той факт, що рендерити на процесорі в 2023 році немає жодного сенсу. Дивно, що досі існує такий софт, як Corona. Його можна використовувати лише як бенчмарк, але не для робочих цілей.
Результати Corona Benchmark відрізняються в залежності від вибраного режиму роботи.
В браузері ноутбук себе почуває як риба у воді. Сайти завантажуються з блискавичною швидкістю. Погано оптимізовані веб-програми працюють ідеально плавно.
Комплексний тест PC Mark 10 показує невелику залежність від режиму електроживлення. Навіть від акумулятора ноутбук видає кращі результати, як у 96% користувачів комп’ютерів.
Результати з використанням великого і малого блоків живлення майже не відрізняються. Швидкість пам’яті дуже хороша, хоча затримки виявились великими.
Накопичувач швидкий, просідання від наповненості мінімальні. Дивно було б побачити гірші результати в такому елітному лептопі.
Це лише ноутбук, тому не дивно, що він поступається великим братам з системних блоків. Продуктивність Intel Core i9-13980HX в процесорозалежних іграх поступається Intel Core i5-13600K, не кажучи про 13900K.
Те саме стосується й відеокарти. Низьке енергоспоживання та компактні розміри не могли не вплинути на швидкодію системи. Мобільна версія NVIDIA RTX 4080 поступається RTX 4070 Ti у виконанні Suprim X від MSI.
Цей ноутбук позиціонує себе як ігровий, тому приділимо цьому розділу трохи уваги. Перевірятимемо за таким же принципом, як і синтетичні тести, тобто в режимі від акумулятора, малого і великого блоків живлення. Всі однокористувацькі ігри тестували лише з ультра налаштуваннями графіки, а онлайн стрілялки з кіберспортивними параметрами.
Технологія генерації кадрів дозволяє легко обійти флагманську десктопну відеокарту AMD Radeon RX 7900 XTX. Протестували у звичайному режимі, з Frame Generation і звичайним DLSS.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення.
Тестування проводили з увімкненим і вимкненим трасуванням променів.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
Ще одна гра з підтримкою Frame Generation. Таких результатів неможливо досягнути на будь-якому флагманському комп’ютері без використання NVIDIA RTX 4000. Навіть топові десткопні процесори в розгоні, як i9-13900KS не здатні показати такий результат.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
Ця гра виявилась досить вимогливою, та FSR 2.1 рятує ситуацію. Від великого БЖ можна погратися з трасування променів з комфортними 60 FPS.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
Це технодемо поки не під силу сучасним комп’ютерам. Досягнути стабільних 60 FPS майже неможливо на будь-якому ПК. Хоча візуальна складова вражає. Не вистачає саме процесора.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
Оновлену версію Відьмака можна комфортно зіграти з використанням генератора кадрів. Frame Generation згладжує нерівності відеоряду і бавитись стає приємніше. Тестували в таких сценаріях: RT OFF + DLSS OFF, RT Ultra + DLSS, RT Ultra + DLSS FG.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
При роботі від батареї гра автоматично обмежила частоту кадрів. Енергоспоживання вражає, акумулятора вистачить на кілька годин в такому режимі. Від блока живлення отримуємо 400-500 FPS. Грати на 240 ГЦ екрані приємно і плавно.
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
В цій грі використали кіберспортивні налаштування. Від акумулятора отримуємо все ще приємні 90 FPS при помірному енергоспоживанні. Блок живлення покращує ці результати на 40-50%, різниця помітна відразу «на око».
Акумулятор:
Малий блок живлення:
Великий блок живлення:
Не зважаючи на великий акумулятор (90 Вт*год) автономність в цього монстра слабенька. В легкому режимі пристроєм можна користуватись 4-5 годин. Наче непогано, та це лише так здається. Достатньо дати мінімальне навантаження і цей показник падає у 2,5 рази. Перегляд 4K відео на YouTube поїдає батарею дуже швидко, не кажучи про відеоігри.
Ноутбук заряджається майже з однаковою швидкістю. 330 Вт БЖ потрібен для того, щоб напряму живити потужну начинку, а не для швидкого заряджання.
Зіграти у Cyberpunk 2077 можна 50-60 хвилин, в залежності від яскравості екрану. Простіші ігри споживатимуть менше. Цілком реально гратися до двох годин в якусь казуальну забавку з режимом максимальної економії енергії.
Більше претензій до того, як гудять вентилятори. Це важливий фактор, який часто ігнорують при виборі ноутбука. Перевірили шум системи охолодження під час відеогри Cyberpunk 2077 та стрес-тесті AIDA 64.
Шум вентиляторів в іграх, батарея (над клавіатурою та за пів метра):
Шум вентиляторів в іграх, блок живлення (над клавіатурою та за пів метра):
Шум вентиляторів в роботі, блок живлення (над клавіатурою та за пів метра):
Енергоспоживання під час стрес тесту AIDA 64:
Енергоспоживання під час рендеру Cinebench R23 Multi:
Енергоспоживання під час рендеру Cinebench R23 Single:
Енергоспоживання під час рендеру Blender:
Енергоспоживання під час заряджання (малий та великий блоки живлення):
Великі радіатори та шумні кулери непогано справляються з охолодженням компонентів. Передня панель трохи нагрівається, руки можна зігріти, але не обпекти.
Температура корпусу після тривалого тестування в синтетичних бенчмарках:
ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) продається за ціною від 139 415 гривень. У цій ціновій категорії у ноутбука не так багато конкурентів. Розглянемо кілька моделей з Intel Core i9 13-го покоління та RTX 4080. Моделі з RTX 4090 належать до цінової категорії «крило боїнга», а в ноутбуках лінійка RTX 3000 надто слабка проти RTX 4080, тому з ними рівняти немає сенсу.
MSI Raider GE78HX 13VH – цікава модель від конкурентів з максимально схожими характеристиками. Конфігурації на 64/2048 ГБ стартують від 163 000 грн. До відмінностей варто віднести батарею 100 Вт*год і трохи більшу діагональ.
Razer Blade 16 2023 – алюмінієвий аналог героя огляду у класичному, строгому дизайні. Ціна за ідентичну конфігурацію кусається значно більше, тому навряд чи вплине на продажі ASUS ROG Strix.
Asus ROG Strix SCAR 18 2023 – для тих, кому 16-дюймового екрана виявиться мало. Начинка ідентична тій, яку розглянути в огляді, за винятком більшого дисплея. Компроміс, на який підуть ті, кому діагональ важливіша за портативність.