20 січня очікується інавгурація 47-го президента Сполучених Штатів Америки — Дональда Трампа. Його повернення до Білого дому викликало хвилю обговорень у криптоспільноті, а також значні цінові коливання. Лояльний підхід до регулювання цифрових активів та потенційні зміни в керівництві Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) можуть назавжди змінити галузь криптовалют. Але що це принесе: нові можливості чи ризики? Напередодні важливої дати розгляньмо ключові ініціативи адміністрації Трампа, їх потенційний вплив на крипторинок та наслідки для інвесторів і компаній.
Зміст
Однією з найважливіших змін стане нове керівництво SEC (бувай, Гері Генслер!). Головними фігурами в цьому процесі є члени комісії Хестер Пірс та Марк Уєда, відомі своєю підтримкою криптовалют. Очікується, що вони розпочнуть процес перегляду чинних регуляцій і внесуть ясність у те, коли криптовалюти можуть вважатися цінними паперами.
Очікується, що Дональд Трамп видасть низку виконавчих указів, спрямованих на підтримку криптовалют. Серед ймовірних ініціатив:
Криптолояльні обіцянки адміністрації Трампа спричинили хвилю оптимізму на ринку наприкінці 2024 року. Тоді біткоїн досяг історичного максимуму у $100 тис., як і багато альткоїнів, підживлювані сподіваннями на м’якше регулювання. Однак на фоні посилення економіки США та усвідомлення того, що трампівські ініціативи не так вже й швидко можна реалізувати, на початку 2025 року спостерігалось падання. Й досі зберігаються ризики:
Поки інвестори готуються до змін у регуляторному середовищі, на горизонті відкриваються можливості для появи нових цікавих криптопродуктів і послуг, однак ризики юридичної та фінансової невизначеності залишаються.
Наприклад, нещодавно ринок несподівано сильно заділи дані про зниження безробіття в США: в грудні минулого року було найнято набагато більше людей, ніж очікувалося, а рівень безробіття склав напрочуд низькі 4,1%.
Коли Федеральна резервна система США (ФРС) спостерігає такі високі показники зайнятості, вона менш схильна знижувати процентні ставки, оскільки не хоче, щоб економіка перегрілася і знову почала зростати інфляція.
Засновник Capriole Fund Чарльз Едвардс вважає, що хоча короткострокова реакція на ці дані будуть ведмежими, фундаментальна сила ринку праці може насправді продовжити бичачий тренд у довгостроковій перспективі.
Аналітики K33 відзначили, що поточна ситуація на ринку суттєво відрізняється від 2016 року:
Попри короткострокові виклики, аналітики K33 оптимістично налаштовані щодо довгострокових перспектив біткоїна за президентства Трампа. Вони прогнозують, що адміністрація продовжить зосереджувати увагу на економічних показниках, як це було під час першого терміну Трампа. Політика податкових знижок, дерегуляція та сприятливі умови для бізнесу можуть сприяти зростанню ризикових активів, включаючи криптовалюти.
З іншого боку, деякі аналітики не настільки мажорно налаштовані. По-перше, стрибок біткоїна на тлі новин про перемогу Трампа був принаймні частково імпульсною торгівлею, тому ціни й знижуються, хоча поки що відкат був помірним.
Наприклад, співзасновник криптовалютної біржі BitMEX Артур Хейс передбачає значне падіння ринку невдовзі після інавгурації Трампа через значне розчарування серед криптоінвесторів.
Існують також побоювання щодо довгострокової стійкості цифрових валют. Одне з них пов’язане з поганою славою криптовалюти як інструменту в руках злочинців. Інше — величезна кількість енергії, яку споживають майнінг-ферми. Багато хто стверджує, що інші технології, зокрема штучний інтелект, більше заслуговують на ці енергоресурси.
Криптовалюти існують вже багато років, але їхнє практичне використання все ще дуже обмежене, що підживлює аргумент про те, що вони в більшості випадків являють собою суто спекулятивні інструменти, які не мають внутрішньої цінності. Наприклад, в одному з останніх інтерв’ю Гері Генслер описав крипторинок як такий, що значною мірою побудований на невідповідності, поділяючи простір на біткоїн та «все інше».