Рубрики Огляди

«Рекурсія» Блейка Крауча: коли пам’ять змінює світ. Рецензія ITC.ua

Опублікував Павло Чуйкін

Ми вже розповідали про два науково-фантастичні романи відомого американського письменника Блейка Крауча «Темна матерія» та «Апґрейд». А тепер розкажемо про книгу, яка автор написав якраз між ними — це «Рекурсія» від видавництва «РМ». Перед читачем знову постає фірмовий фантастичний та кінематографічний трилер Крауча з додаванням науки. На цей раз історія зосередиться на подорожах в часі, тому це точно сподобається не тільки фанатам письменника, а усім тим, хто полюбляє подібні сюжети.

«Рекурсія» / Recursion

Автор Блейк Крауч
Перекладач Анатолій Саган
Видавництво РМ
Мова Українська
Кількість сторінок 392
Обкладинка Тверда
Рік видання 2024
Розмір 150×225 мм
Сайт ridna-mova.com

Мама нейробіологині Гелени Сміт хворіє на Альцгеймера і поступово забуває себе, рідних та життя. Щоб врятувати її пам’ять героїня створює апарат-крісло, яке має зберігати спогади хворих людей. Але з фінансуванням проєкту від відомого філантропа розробка заходить в інший бік, бо виявляється, що крісло можна використовувати як машину часу, де роль «палива» грають спогади людей.

Тим часом детектив Баррі Саттон розслідує дивне самогубство жінки. Перед смертю та стверджувала, що раптом чітко згадала інше своє життя, якого в неї не було. Цей синдром називається СХП — синдром хибної пам’яті. В певної кількості людей з’являється реалістична хибна пам’ять про інші життя. Розкручуючи цю справу далі детектив розуміє, що спогади були справжніми, а це приведе його до неймовірних подій, кохання всього життя та буквально ядерного кінця світу.

«Рекурсія» — ще один класичний приклад науково-фантастичного роману від Блейка Крауча. Він бере знайомий жанр, в цьому випадку фантастику, додає трохи науки, приправляє це трилером та екшеном. На виході маємо максимально кінематографічний роман, від якого складно відірватися.

На відміну від «Апґрейду» наукового тут менше, а події зосередженні саме на подорожах в часі з мінімальними науковими поясненнями. Але вони тут все ж є. Книга концентрується саме на історії, що трапилася з героями.

В рецензії на «Темну матерію» я казав, що Блейку Краучу не варто займатися зайвим психологізмом та любовними елементами своїх романів, бо це в нього виходить найгірше. В «Апґрейді» ці теми автор обійшов, або зачепив лише трохи, а от в «Рекурсії» знову повернувся до тем кохання, відносин, сім’ї тощо. Але на моє здивування тут з цим проблем немає, воно усе виглядає цілісно, логічно та адекватно. Навіть більше. Тема кохання всього життя на роки проходить тут дуже явно, проте зроблено все без лишньої води, роздумів тощо. Саме те, що потрібно для фантастичного трилеру. Не більше і не менше.

Головні герої виписані адекватно. Я не можу сказати, що це якісь видатні персонажі, що актуально й для інших романів письменника. Але вони просто притомні та не викликають роздратування і це вже ок. Бо, на мою думку, головне в романах Блейка Крауча саме сюжет та його обігрування, складні рішення з боку моралі та науки, а персонажі лише інструменти, через які автор усе це доносить до читача.

Також автор, як завжди, підіймає складні теми у своєму романі. На цей раз він розмірковує над важливістю спогадів, над тим, що наша пам’ять це і є ми, що вона формує нас та наше оточення та має потужний вплив на життя. В «Рекурсії» пам’ять людини — найважливіший елемент буття та буквальне паливо для машини часу. Саме людські спогади здатні врятувати світ або привести до його швидкого та жахливого фіналу.

У своєму романі Блейк Крауч нагадує про наслідки рішень, які ми приймаємо виключно для себе і через суто егоїстичні мотиви. У своїй історії він показує які жахливі речі можуть статися зі світом, якщо кожен буде думати про себе не зважаючи на інших. За Краучем це чисте самогубство для усього, яке він ну дуже ефектно показує.

«Рекурсія» — чудово написаний роман та класичний  сучасний бестселлер. Речення тут короткі, є постійна дія та розвиток історії, а пояснень та експозиції мінімум, але й вона подана акуратно та гармонійно вбудована в оповідання. Цим своїм романом Крауч ще раз показує власну майстерність. Вона проявляється не у вигадливому стилізованому та неймовірно яскравому тексті. Навпаки. Тут усе прораховано та дозовано, щоб працювати на максимальний вплив на читача.

А ще письменник, як завжди, дивує своєю вигадкою та вмінням закрутити сюжет так, що я жодного разу не здогадався куди історія поверне далі. Це стосується не тільки цього роману, а й усіх історій автора загалом. І за це йому особлива подяка, бо чим більше читаєш, тим більше можеш прорахувати сюжет та приблизно здогадатися що буде далі. Це часто трапляється зі мною, але не з книгами Блейка Крауча. Вони постійно кидають тебе в такі події, які неможливо передбачити і це неймовірно.

Щодо загального напрямку книги та її порівняння з іншими романами, фільмами тощо, то це нагадує «11.22.63» Стівена Кінга перемішане з «Днем бабака» та «Назад у майбутнє». Якщо це звучить дико, то так воно і є, але задоволення це не псує взагалі.

«Рекурсія» привертає увагу не тільки змістом, а й своїм виглядом. Це одна з найяскравіших та найгарніших книжок, які я бачив та тримав у руках. Видавництво «РМ», яке випускає цю книгу в Україні, не стало нічого вигадувати та просто максимально якісно перенесло оригінальну обкладинку.

Книга збільшеного формату (150×225 мм), в неї дуже крута головна картинка, зображення на якій ніби переливається різними кольорами. Папір жовтавий та приємний на дотик, шрифт великий і зручний для читання. Лясе немає.