На Disney+ вийшов останній епізод міні-серіалу «Обі-Ван Кенобі» від режисера Дебори Чоу («Містер Робот», «Мандалорець»). До своєї ролі повернувся Юен Макгрегор, а Хейден Крістенсен зіграв не тільки Енакіна Скайуокера, а й уперше виконав роль Дарта Вейдера. Ми переглянули повний сезон і тепер готові ділитися враженнями.
Жанр фантастика, пригоди, драма, бойовик
Режисер Дебора Чоу
У ролях Юен Макгрегор, Вів’єн Ліра Блер, Руперт Френд, Джоел Едгертон, Майя Ерскін, Хейден Крістенсен
Реліз Disney+
Рік випуску 2022
Сайт IMDb
Події «Обі-Ван Кенобі» розгортаються через десять років після фіналу «Помсти Ситхів». Республіка впала, а на її місці виникла Імперія. Ордену джедаїв також більше не існує. Для полювання на залишки воїнів Добра Імперія створює Інквізицію — орден джедаїв, які перейшли на бік Зла.
Інквізиторка на ім’я Третя Сестра (Моусес Інгрем) йде на все, щоб знайти Обі-Вана Кенобі (Юен Макгрегор). А той мирно живе на Татуїні, працює на м’ясопереробному заводі та доглядає за малолітнім Люком Скайуокером. Щоб виманити Кенобі з укриття, Третя Сестра краде десятирічну принцесу Альдераана Лею Органу (Вів’єн Ліра Блер). Її прийомний батько Бейл Органа (Джиммі Смітс) просить колишнього джедая врятувати дівчинку. Кенобі залишає Татуїн та вирушає на її пошуки.
Після успішного «Мандалорця» компанія Disney випустила трохи менш добротну «Книгу Боби Фетта». Можливо, обидва проекти були лише підготовкою публіки до продовження історії Обі-Вана Кенобі у малій формі. А може, саме успіх цих серіалів дав поштовх на створення сольного проекту про культового персонажа зіркової саги.
Перед початком основного сюжету творці дають нарізку основних епізодів із трьох картин Лукаса («Прихована загроза», «Атака клонів», «Помста Ситхів»), щоб нагадати глядачам, чим закінчилася історія Енакіна та Падме Амідали, їхніх дітей, а також Обі-Вана. Швидше за все, на цей крок пішли, щоб розкласти по поличках сюжет для нових глядачів. Адже старички й, тим більше фанати, чудово знають сюжет недооціненої трилогії Лукаса.
З одного боку, такий крок виглядає логічним, з іншого, абсолютно безглуздим, тому що всі шість епізодів «Обі-Вана Кенобі» — одне величезне посилання на ті самі фільми. Серіал буквально напханий персонажами, згадками, натяками та поясненнями подій трилогії. А значить отримати абсолютний кайф вийде лише у тих, хто дивився нові фільми творця «Зоряних війн».
До своїх ролей повернулися не тільки Макгрегор і Крістенсен, а й низка інших акторів. Водночас свіжі епізоди подекуди сильно порушують канон та йдуть всупереч сюжету. Герої забувають важливі факти своєї та чужої біографії. Наприклад, Кенобі забув, що Енакін став Дартом Вейдером. Подібні прийоми сильно дратують фанатів, зате дають повну картину подій для молодого покоління та нових глядачів, які не бачили фільмів.
«Обі-Ван Кенобі» в черговий раз показує курс Disney — сидіти одним місцем на двох стільцях, намагаючись залучити до франшизи нових глядачів й одночасно з цим бити по ностальгії олдфагам і фанатам. Іноді такий хід спрацьовує, наприклад, із «Мандалорцем», хоча його успіх у самостійності. Але здебільшого така позиція обертається провалом, про що свідчить остання трилогія з Кайло Реном, Рей та іншими.
Натомість «Обі-Ван Кенобі» радує чудовою акторською грою. Юен Макгрегор як завжди на висоті. Не підвів і Хейден Крістенсен, а справжнім відкриттям стала молода актриса Вів’єн Ліра Блер, яка виконала роль Леї. Дівчинка легко тягне сцени з Макгрегором та іншими персонажами, причому у більшості з них грає на голову вище за своїх старших колег.
Неоднозначні враження залишилися від Третьої Сестри у виконанні Моусес Інгрем. Місцями здається, що актриса переграє, а в інших сценах просвічується її талант, який явно більший за її кострубато прописаного персонажа. Третя Сестра виступає у ролі непотрібного тут другого лиходія. Адже всі жорстокі вчинки та страшні погляди не можуть змагатися із появою самого Дарта Вейдера. Але пізніше з’ясовується, що у розвитку сюжету їй уготована інша, ще дивніша, і несуттєва роль.
Дратує і персонаж Кенобі. Це старий, що втратив надію, закопав свій меч та не ризикує допомагати джедаям. Він втратив Силу і наважується врятувати Лею лише після довгих умовлянь її батька. Не такого Обі-Вана очікували побачити фанати.
Звичайно, все це зроблено, щоб персонажу було куди зростати, адже у фіналі «Помсті Сітхов» Кенобі могутній джедай, який переміг самого Енакіна Скайуокера. Але падіння колишнього джедая за минулі десять років надто серйозне, а його відродження прописане невмілими ривками.
«Обі Ван-Кенобі» виділяється нудним набором діалогів про жалість до себе через помилки минулого. У серіалі майже немає екшену та епічних сцен, а наголос зроблено на заграванні до фанатської ностальгії. Проекту сильно не вистачає руху історії, адекватності та логічності того, що відбувається. Сам сюжет теж вторинний. Тішать лише маленьке диво в особі актриси Вів’єн Ліри Блер, вміло підібрана музика, гарна графіка та ефектна робота з освітленням локацій.
Серіал також можна сприймати як драму з елементами фантастики. Це похмура історія про старого, який втратив усе, але раптово знайшов порятунок у маленькій дівчинці. Якщо подивитися з цього боку, тоді здаються доречними скупі діалоги, інертні персонажі та вторинність сюжету. Головне — передати драму у долі героя.