У стрімкому світі технологій ігрові ноутбуки стали незамінними інструментами не лише для геймерів, але й для тих, хто працює із графікою, відеомонтажем чи іншими ресурсомісткими завданнями. У цьому партнерському матеріалі з компанією Lenovo на прикладі ноутбука Lenovo Legion 5 та відеокарти NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ спробуємо визначити, які ключові якості вкрай необхідні для тих користувачів, які надають перевагу лептоп-геймінгу.
У сьогоденних реаліях ігрові ноутбуки завойовують сегмент, який до цього часу належав стаціонарним комп’ютерам і консолям. Вони сприймаються багатьма користувачами як безальтернативний вибір з урахуванням портативності таких пристроїв. Як би ми не любили свої стаціонарні ПК, але їх не покладеш у зручний кейс, щоб взяти із собою на роботу чи в поїздку.
Що ж насправді потрібно сучасному геймерському ноутбуку, щоб задовольнити вибагливих користувачів? У наступних розділах ми спробуємо визначити, які основні характеристики й технології повинен мати лептоп, щоб він відповідав сучасним ігровим стандартам.
Зміст
На відміну від персонального комп’ютера вибір ігрового ноутбука – значно відповідальніший процес. Усе тому що лептоп – завершений пристрій і від збалансованості суми компонентів залежатиме його надійність і продуктивність, яку ви отримаєте.
Центральним компонентом справжнього геймерського лептопа по праву вважається продуктивна відеокарта. Але якість ігрового досвіду визначається не тільки її загальною швидкодією, а й підтримкою сучасних графічних технологій. Саме тому Lenovo Legion 5 комплектуються відеокартами від NVIDIA. Використовуючи NVIDIA GeForce RTX 4070 в ігрових сценаріях, ми отримуємо цілу низку фірмових технологій, які допомагають вимогливому геймеру отримати більший FPS, у тому числі на графічних чипах середнього класу. Детальніше про них ви дізнаєтесь у наступних розділах.
Для прикладу ігрової продуктивності ми вирішили взяти Lenovo Legion 5 16IRX9. Це швидкодійний 16-дюймовий ігровий ноутбук, який містить відеокарту NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ, процесор Intel Core i7-14650HX, 32 гігабайти оперативної пам’яті DDR-5 5600 МГц та M.2 SSD-накопичувач на 1 ТБ. Але в нашому регіоні в лінійці ноутбуків Legion 5 можна зустріти й інші конфігурації. У них можуть відрізнятися відеокарти, моделі й покоління CPU та кількість встановленої оперативної пам’яті. Тому, щоб зробити для себе вибір, краще зайвий раз зазирнути на сайт виробника.
У нашому випадку система живлення та акумулятор на 80 Вт*год дозволили збільшити енерголіміт для NVIDIA GeForce RTX 4070 до 140 Вт.
У цій конфігурації виробник зважено підійшов до питання балансу. 32 гігабайти ОЗУ – золота середина для вимогливих ігрових проєктів. Звісно, є й винятки, які не відмовляться і від 64 ГБ оперативної пам’яті. Прикладом такої гри є Microsoft Flight Simulator 2024. Але в абсолютній більшості проєктів, у тому числі S.T.A.L.K.E.R. 2 та Indiana Jones and the Great Circle, вистачає вдвічі меншого об’єму.
Швидкісний M.2 SSD-накопичувач на 1 ТБ працює за стандартом PCI-E 4.0 і демонструє відмінні результати. Таким чином його обсягу і швидкості читання та запису вистачить із запасом навіть для дуже вимогливих ігор. Це дозволить уникнути неприємних лагів при переході на інші локації і зменшити свій час очікування при завантаженні.
Крім того, 165-герцовий IPS-монітор з роздільною здатністю 2560×1600 пікселів прийдеться до вподоби поціновувачам онлайн-шутерів, де важлива кожна мілісекунда. Охочим пограти в дорозі прийдеться до душі містка батарея та діагональ екрана на 16”. За відсутності під’єднання окремого монітору такого розміру вбудованого дисплея цілком вистачить в більшості ігор.
Буквально декілька років назад навіть ентузіасти сумнівались у тому, що нейромережі – справжнє майбутнє, а не чергова маркетингова іграшка. Попри скепсис користувачів, вони досягли неймовірних результатів і використовуються у все більшій кількості сценаріїв: від використання мовних моделей до генерації зображень і навіть цілих фільмів. Але повноцінні можливості Midjourney, Jasper Art, Copilot чи ChatGPT потребують платної підписки.
Тут нам на допомогу приходять офлайнові генеративні інструменти, які дозволяють використовувати обчислювальні потужності відеокарти, у нашому випадку NVIDIA GeForce RTX 4070. Її продуктивності й обсягу пам’яті 8 ГБ вистачає, щоб з легкістю використовувати Stable Diffusion, Fooocus або Gigapixel AI. Не пройде і хвилини, як з їхньою допомогою ви зможете згенерувати не менше п’яти зображень, чи зробити апскейл вже наявної світлини.
Відеокарти від Nvidia завжди цінились дизайнерами, 3D-розробниками чи фахівцями з відеомонтажу за свою стабільність та апаратне прискорення. У нашому випадку RTX 4070 завдяки CUDA-ядрам у рази пришвидшує рендеринг у Blender чи кодування відео в черговому проєкті Adobe Premiere Pro.
Грамотно продумані системи живлення та охолодження дозволяють Lenovo Legion 5 не обмежувати свою швидкодію урізаними енерголімітами. Адже в інших виробників ми можемо зустріти моделі відеокарт від 95 до 120 Вт. Завдяки цьому NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ повноцінно розкриває свої можливості, звісно враховуючи рамки мобільних рішень. Ефективна система охолодження дозволяє не хвилюватися за тротлінг і просідання FPS при тривалому навантаженні.
Конкурентні рішення від AMD зі своїми відкритими стандартами масштабування зображення все ще не здатні зрівнятися за якістю з фірмовою технологією DLSS 3 та DLSS 3.5. Вони підвищують продуктивність графіки в іграх і програмах за допомогою спеціальних ядер Tensor Core AI на графічних процесорах GeForce RTX і містять комплекс засобів на основі штучного інтелекту й нейромереж.
Одна з таких технологій – Frame Generation, яка є частиною NVIDIA DLSS 3. Вона вміє створювати проміжні кадри в реальному часі, дозволяючи суттєво підвищити FPS, у той самий час не зменшуючи для гравця кінцеву якість зображення. Генерація кадрів від NVIDIA дозволяє не хвилюватися за частоту кадрів навіть у такій вимогливій і примхливій грі, як S.T.A.L.K.E.R. 2, що може поставити на коліна будь-яку відеокарту сучасності.
Тензорні ядра четвертого покоління у відеокартах NVIDIA GeForce RTX 4070 підтримують DLSS 3.5, що зосереджений на поліпшенні трасування променів. Саме така відеокарта входить до складу Lenovo Legion 5 16IRX9.
Серед основних ексклюзивів від NVIDIA особливої уваги заслуговує технологія трасування променів у реальному часі – Ray Tracing. З її допомогою можна збільшити реалістичність ігрового оточення. Раніше ввімкнення трасування променів викликало значне падіння частоти кадрів. Але, працюючи в парі з технологією «реконструкції променів», що входить до DLSS 3.5 та AI Frame Generation (ексклюзивом серії RTX 40xx), за FPS можна не хвилюватися.
На прикладі дуже вимогливої Indiana Jones and the Great Circle можна помітити, що в майбутньому з’являтиметься все більше проєктів геймдеву, у яких неможливо пограти без підтримки RTX. Але навіть ігри попередніх років, такі як Cyberpunk 2077, при ввімкненому трасуванні променів постають перед нами у справжньому реалізмі, дозволяючи по-новому насолодитися неоновою естетикою Night City.
Любителі постріляти на Dust2 не будуть засмучені недостатньою швидкістю відгуку чи затримками. Адже тут на допомогу кіберспортсменам в CS 2 чи поціновувачам перегонів у Forza Horizon 5 приходить технологія зменшення затримок Nvidia Reflex.
Вона являє собою набір передових технологій для відеокарт, дисплеїв G-SYNC і програмного забезпечення, який дозволяє знижувати затримку системи у змагальних іграх. Це надзвичайно важливо для кіберспортсменів, оскільки дозволяє ПК та дисплею швидше реагувати на натискання клавіш миші і клавіатури. За допомогою Nvidia Reflex геймери швидше й точніше влучають у ціль.
Якщо ви полюбляєте не просто грати наодинці, а стримити, демонструючи ігровий процес на широку аудиторію, то вам прийдеться до вподоби застосунок NVIDIA Broadcast. Він перетворює ігрове місце на домашню студію. У ньому ви можете проводити свої прямі трансляції, голосові чати й відеоконференції. Основною фішкою цього інструменту є можливість використовувати можливості штучного інтелекту для поліпшення голосу, свого зображення з вебкамери, зміни ігрового фону в кімнаті й багато чого іншого.
Але повернемося до вимогливих ААА-проєктів. Forza Horizon 5 із пресетом графіки Extreme та DLSS Balance забезпечує середню частоту 82 кадри на секунду. А от ввімкнення генерації кадрів додало ще додаткових 10 FPS. Генерація кадрів здатна збільшити показник і з додатковими налаштуваннями дотягнути його до оновлення 120 FPS або більше (дисплей ноутбука має підтримку до 165 Гц).
Cyberpunk 2077 в найважчому пресеті Overdrive з реконструкцією променів і DLSS Auto забезпечує частоту 33 FPS. Якщо знизити роздільну здатність до FullHD й увімкнути генерацію кадрів, можна отримати 73 кадри на секунду.
S.T.A.L.K.E.R. 2 при роздільній здатності 2560 х 1440 на користувацьких високоепічних налаштуваннях графіки та DLSS Quality демонструє гідний результат з генерацією кадрів. Варто зауважити, що в такому режимі ми можемо спостерігати періодичні артефакти з тінями. З такими налаштуваннями у режимі AUTO ми отримуємо 60–80 FPS.
Тож, підсумовуючи, можна відзначити, що NVIDIA GeForce RTX 4070 чудово себе почуває в усіх сучасних іграх.
Як бачимо, компанії Lenovo вдалося випустити збалансовану і продуктивну лінійку ноутбуків Legion 5. Це підтверджується на прикладі Lenovo Legion 5 16IRX9 та інших ноутбуків серії не тільки результатами чисельних тестів, а й позитивними відгуками тих, хто вже встиг їх придбати. Усі компоненти в моделях підібрані таким чином, щоб уникнути «ботлнеку» та дозволити навіть вимогливим гравцям не хвилюватися за високі графічні налаштування завдяки зв’язці: NVIDIA GeForce RTX 4070 та процесорів Intel. Попри своє ігрове позиціювання, ноутбук підійде не тільки геймерам, а й тим, хто використовує переваги апаратного прискорення, у тому числі для допомоги в роботі з офлайновими нейромережами, рендерингом і професійними графічними редакторами.