Рубрики Статті

Що відомо про український береговий комплекс “Нептун”, який підбив флагман чф рф “Москва”

Опубликовал
Элина Сулима

Наші читачі вже безумовно чули історію про те, як український протикорабельний комплекс “Нептун” позбавив позитивної плавучості флагман чф росії “Москва”. Пропонуємо вашій увазі невеличкий огляд самого комплексу, історію його створення та деякі маловідомі подробиці його застосування. 

Почнемо з технічних подробиць

Тактико-технічні характеристики комплексу “Нептун”:

 • максимальна дальність ураження 350 км.;
 • шасі “Татра”;
 • дозвукова ракета “Нептун”;
 • транспортно-пусковому контейнері ТПК-360
 • Ракета Р-360
 • Уніфікована пускова установка УСПУ-360
 • Транспортно-заряджальна машина ТЗМ-360
 • Транспортна машина ТМ-360
 • Комплект наземного обладнання КНО
 • всепогодний

Основні ТТХ ракети (РК-360):

Онлайн-курс "HR-менеджер" від Laba.
Оновитіть HR-стратегію, оптимізуйте HR-процеси та прокачайте бренд роботодавця.Досвід та особистий фідбек від експертів HR-сфери.Курс схвалено HRCI, містить 80% практики.
Детальніше про навчання
 • Дальність стрільби, км: від 7 до 280
 • Маса бойового заряду – 150 кг.
 • Віддаленість стартової позиції від берегової смуги, км: не більше 25
 • Максимальний боєкомплект комплексу, одиниць: 72
 • Макисмальна кількість Р-360 в залпі, одиниць: 24
 • Інтервал пуску в залпі, с: від 3 до 5
 • Максимальна швидкість руху, км/год (по шосе – 70: по ґрунтовим дорогам – 25)
 • Запас руху, км: до 1000
 • Час розгортання комплексу на новій позиції, хв, до 15
 • Діапазон висот польоту Р-360 над гребнем хвиль, м: від 3 до 10

Історія створення

Генеральним конструктором “Нептуна” є Олег Коростельов (який за це нагороджений званням Героя України). Створювався він у київському конструкторському бюро “Луч”. Початок розробки — 2018 рік. Проект був реалізований в нереально короткий термін та за мінімального фінансування. Ініціаторами та лобістами створення “Нептуна” була ціла група людей, серед яких можна насамперед зазначити Петра Порошенка, Олександра Турчинова, Сергія Пашинського та Іванна Вінника. Основні виробничі потужності знаходились у Житомирі, де вироблялися бойові заряди. 

На сьогоднішній день в Україні існує декілька зразків комплексу (скільки саме — військова таємниця). Як вже зазначалося вище, він базується на шасі чеського виробника вантажівок “Татра”. Хоча від початку планувалося, що у серійне виробництво він мав піти на платформі “Кразу”. 

Доля у “Нептуна”, як і у іншої української розробки “Богдана”, дуже непроста. Після створення і випробування “Нептуна” проект був заморожений, тобто фінансування не надходило. Відновили його лише у 2021 році. Але через відсутність чіткого розуміння на якій платформі він буде випускатися серійно — “Татра” чи “Краз” — проект знову зупинився. Єдине, що вдалося зробити за цей час, це створити доволі велику кількість ракет для “Нептуна”. На початок війни всі вони у різній стадії готовності перебували на заводі у Житомирі. Звідки їх 3 березня якимось дивом вивезли волонтери до Одеси. Там же ж вже знаходилась сама спускова установка. 

Як “Нептуну” вдалося потопити “Москву”?

Отже, як “Нептуну” вдалося потопити флагман вмф чорноморського флоту ракетний крейсер “Москва”? Мало хто знає, але наші воїни вже встигли потренуватися на корветі “Адмірал Ессен”, що входить до складу того ж чорноморського флоту росії. 

Ракета, запущена з “Нептуна”, завдала серйозних пошкоджень російському військовому кораблю. І це незважаючи на те, що її частково вивели з ладу його протиракетні системи. 

Тепер те, що стосується ракетного крейсеру “Москва”. Деякі джерела в інтернеті стверджують, що атака на нього була комплексною. Тобто спочатку наша розвідка визначила точне знаходження корабля, а потім в повітря піднявся БПЛА “Байрактар”, який кількома влучними пострілами вивів з ладу РЛС крейсера. Це означало, що після цього він став по суті беззахистним, а його протиракетна система С-300 Ф просто засліпла. 

І вже після того, як корабель був доведений до потрібної “кондиції”, по ньому завдав удар “Нептун”. Було випущено дві ракети, обидві з яких точно влучили у ціль. Унаслідок цього здетонував боєкомплект і на крейсері розпочалася пожежа. Усього на момент вибуху на борту корабля перебувало 510 членів екіпажу. 

Варто зазначити, що погода тієї ночі була штормовою, що унеможливлювало будь-які рятувальні заходи. З іншого боку, це посприяло якнайшвидшому потопленню крейсера. Справа в тому, що після вибуху він нахилився на бік і набрав чимало води. Справу довершили бурхливі води Чорного моря. Саме тому о 01:05 “Москва” надіслала сигнал SOS. 

Втім, трохи згодом з’явилося повідомлення про те, що крейсер нібито на плаву і прямує своїм ходом на ремонт в Севастополь. Про це повідомив офіційний речник Пентагону Джон Кірбі. Він також додав, що американським військовим невідомо, що саме відбулося тієї ночі. За його словами, Пентагон розглядає дві версії: вибух боєкомплекту унаслідок нещасного випадку або влучення ракети.  

Україна має пишатися своїми власними розробками

Повідомлення про загибель флагмана чорноморського флоту росії почали з’являтися вчора пізно ввечері. Першою реакцією людей була недовіра і здивування. Ніхто не міг тоді уявити, що українським військовим вдалося знищити красу та гордість російських збройних сил. Але факт залишається фактом — “Москва” виведена з ладу. 

Чому настільки важливим є сам факт знищення “Москви”? По-перше, ми довели всім, що маємо ефективні протикорабельні системи власного виробництва. По-друге, ми завдали відчутного удару престижу росії та її вмф. По-третє, ми знищили ракетний крейсер, на борту якого було 16 установок для запуску крилатих ракет. А це означає, що більше ними ворог не скористається.

По-четверте, “Москва” повинна була прикривати десантні кораблі під час операції з висадки десанту в Одесі. Тепер її немає і росіянам доведеться шукати заміну, якої теж не існує. Іншого подібного корабля у Чорному морі у них просто немає.  

До речі, наступного дня після загибелі “Москви” в інтернеті почали з’являтися плітки про те, що у путіна через це стався нервовий зрив. Стверджують, що він так розлютився, що навіть зламав кілька стільців та розтрощив ванну. 

Це приголомшливий успіх ВСУ, який довів, що країна без власного військово-морського флоту здатна на рівних змагатися зі значно переважаючими силами противника на морі. На жаль, на сьогоднішній день ми маємо лише декілька установок “Нептун”. Але гарна новина полягає в тому, що ракет для них вдалося зробити досить багато. Тому окупантам ми можемо сказати лише одне: начувайтеся, голіруч нас не візьмеш!

update: як повідомляє міністерство оборони рф, ракетний крейсер “Москва” затонув під час буксирування через значні пошкодження корпусу.

 

Disqus Comments Loading...