Чи реально восени 2024 року зібрати комп’ютер з повністю нових компонентів, ніякого refurbished, за всього 10 тисяч гривень? Так, можливо, якщо погодитися перший час пересидіти на інтегрованій відеокарті та без корпуса.
Причому цей ПК не буде виключно друкарською машинкою, на ньому запустяться Cyberpunk 2077, God of War і Red Dead Redemption 2. Які запчастини можна купити найдешевші, а на яких навпаки не варто економити, розповім у цій статті. А вже наступну присвячу недорогим корпусам для ПК.
Зміст
Процесор — приблизно 3500 грн. У місцевих магазинах за цю суму можна придбати лише Ryzen 5 4600G з вже немолодою архітектурою Zen 2 і маленьким кешем 8 МБ. У кращому випадку бонусом отримаєте шумний кулер AMD Wraith Stealth. Тоді як на заморському AliExpress по акції можна вловити Ryzen 5 5600G або його на 300 МГц повільнішу версію 5500GT. Останній надійшов у продаж лише нещодавно, тому точно не попадеться Б/В. Але в асортименті Ali переважно Tray-версії проців, охолодження доведеться докупити окремо.
Архітектура Zen 3 і 16 МБ кешу перспективніші для майбутнього апгрейду на дискретну відеокарту. Шість фізичних ядер і дванадцять віртуальних потоків, хай навіть з вузькою шиною PCI-Express 3.0 x8, достатні для Radeon RX 7600 чи GeForce RTX 4060. Але в рамках даної статті нас більше цікавить інтегрована відеокарта Vega 7, швидкодію якої можна порівняти з дискретними GeForce GTX 750 Ti, GT 1030 і Radeon RX 550. Шляхом її розгону можна безплатно отримати приріст до 15 відсотків FPS. Залишаю посилання на мою відеоінструкцію з оверклокінгу iGPU.
Материнська плата — від 2100 грн. Молодший чипсет AMD A520 вміє розганяти лише оперативну пам’ять, а старший B550 коштує надто дорого (3000+ грн). Золотою серединою є B450, який підтримує оверклокінг не тільки процесорних ядер, а й інтегрованої відеокарти. Як вручну, так і автоматизовано через Precision Boost Overdrive, коли материнка самостійно підбирає оптимальну напругу живлення. За імениті бренди ASUS, MSI чи Gigabyte доведеться переплатити кілька сотень, які краще витратити на тихіший кулер чи швидшу пам’ять.
Враховуючи помірне енергоспоживання процесорів 4600G і 5600G до 65 Вт, можна сміливо купувати найдешевші ASRock B450M-HDV чи Biostar B450MHP. Обидва бренди тайванські з більш ніж 20-річною історією. Перша материнка з підсистемою живлення VRM 4+2 з лише двома мосфетами на кожну фазу, а друга взагалі 3+2 фази. За оверклокінг інтегрованої відеокарти та оперативної пам’яті відповідають якраз дві верхні фази, які навіть у дорожчих материнок не мають радіатора. Головне, одразу після покупки оновити BIOS, що покращить стабільність роботи.
Lexar Thor DDR4 (код моделі LD4U08G36C18LG-RGD, ціна 1500 грн) — готовий комплект з двох модулів оперативної пам’яті об’ємом 2х8 ГБ і частотою 3600 МГц. На чип SDP записаний профіль авторозгону XMP з оптимізованими таймінгами CL18 і напругою 1.35 В. Здавалося б, два окремі безрадіаторні модулі DDR4 з частотою 3200 МГц і JEDEC-таймінгами CL22 будуть дешевші на 20%. Але розігнати їх вийде добре якщо до 3600 МГц і без оптимізації таймінгів. Тоді як процесори Ryzen 4600G і 5600G вміють 4000+ МГц, причому в синхронному режимі контролера 1:1.
Раніше Lexar був суббрендом американської компанії Micron Technology, потім відділився, але досі використовує чипи Micron E-die з хорошим оверклокерським потенціалом. З високою ймовірністю вдасться вручну розігнатися до 4000 МГц, щоправда, після підняття напруги до 1.4 В. Тут якраз знадобляться товстостінні металеві радіатори, які можуть бути пофарбовані у чорний або білий колір. Радіатори десь на півтора сантиметра вищі за текстоліт модуля пам’яті, що потрібно врахувати, аби не впертися у процесорний кулер.
PCCooler R400 (ціна 700 грн) — маленька башточка з 92-міліметровим вентилятором і аж чотирма теплотрубками. Зазвичай таку кількість трубок мають вже дорожчі вежі з вентилятором діаметром 12 см. Контакт трубок з процесором прямий Heatpipe Direct Touch, що ефективніше для AMD APU з суцільним кристалом, але на кілька градусів гірше у випадку мультичиплетної будови (більшість Ryzen без інтегрованої відеокарти). І мідні трубки, і алюмінієві ребра пофарбовані чорною фарбою для уніфікації дизайну та захисту від корозії.
Неестетичні запаяні кінці трубок прикриті декоративною пластиною з візерунком у формі трикутників TriForce. Вентилятор 4-pin PWM з гідравлічним підшипником працює на швидкості 800 – 2000 об/хв. Сумісний кулер з усіма актуальними процесорними сокетами: Intel LGA 115x, 1200, 1700, майбутнім 1851 для Arrow Lake, AMD AM4 та AM5. Винятком є напівсерверний LGA 2011-v3, адже монтується кулер не скобою на пластикове кільце, а металевими лапками з пружинними гвинтами для регулювання сили притискання, знову-таки по аналогії з великими вежами.
Patriot P320 (код моделі P320P512GM28, ціна 1300 грн) — американський твердотілий накопичувач M.2 PCIe Gen3, який взаємодіє з процесором напряму, а не через чипсет, як SATA-диски. Критично важливий SSD для комп’ютера з iGPU, адже вона використовує частину загальносистемної ОЗП, яку страхує файл підкачки. Швидкість читання стабільно висока 3000 МБ/с, тоді як запис 2200 МБ/с до переповнення віртуального SLC-масиву. Далі диск сповільнюється і потребує час на перекешування, так працює вся без винятку флеш-пам’ять TLC і QLC.
Належить до категорії так званих Full-Capacity дисків, коли користувачу доступні повні 512 ГБ об’єму, а не лише 480 ГБ (резервуються 32 ГБ). За технологією TRIM в режимі реального часу прибирає залишкове програмне сміття і короткочасно збавляє швидкодію у випадку перегрівання (термальний тротлінг). Але це актуально не стільки для настільних ПК у просторому корпусі, скільки для тісних неттопів чи ноутбуків. Обіцяно ресурс перезапису 240 ТБ на протязі п’яти гарантійних років, можна хоч щодня перезаписувати 130 ГБ інформації.
Zalman Decamax ZM500-LX3 (ціна 1700 грн) — південно-корейський блок живлення з сертифікатом енергоефективності 80 PLUS White. Це означає, що БЖ пройшов зовнішнє незалежне тестування, яке підтвердило коефіцієнт корисної дії не менше 80 відсотків. Реалізований активний алгоритм корекції потужності APFC, допускається вхідна напруга від 200 до 240 В. Із загальних півкіловата потужності може передаватися до 456 Вт по суцільній лінії +12 В, від якої живляться найбільш енергоємні компоненти ПК: процесор і відеокарта.
Охолоджується БЖ тихим вентилятором з 12-сантиметровими лопастями та зносостійким гідродинамічним підшипником HDB. Електролітичні конденсатори здатні витримати нагрівання до 105 градусів Цельсія. У більшості однокласників менш надійний підшипник ковзання Sleeve Bearing і кондесатори на лише 85°C. Основний 24-жильний кабель материнської плати одягнений у нейлонове обплетення, тоді як інші дроти плоскі для зручного протягування всередині корпуса ПК. Передбачені електрозахисти від короткого замикання, перевантаження та стрибків напруги.