Бережіть свої дані! Або мої улюблені хмарні сховища, програми для резервного копіювання та фізичні носії для бекапів

Опублікував dexter-deshawn

Сучасний цифровий світ важко уявити без хмарних сховищ. Ця технологія стала невіддільним елементом практично в кожному пристрої, від комп’ютерної техніки до смартфонів.

 Хмарне сховище призначене для розміщення та тривалого зберігання різних даних – це можуть бути приватні файли користувача, корпоративні та фінансові документи зі швидким та ефективним доступом і водночас з гарантією безпеки від стороннього проникнення (але це не точно)

Вступ

В наш час існує велика кількість хмарних сервісів, кожен із яких має свої унікальні фішки, переваги та недоліки. В цій статті я спробую описати ті з них, що здалися мені найзручнішими у своїх сценаріях експлуатації і якими дотепер продовжую користуватися.

Поміж тим, блекаути та всілякі катаклізми з енергетичною та мережевою інфраструктурою (привіт Київстар!) прямо дають нам зрозуміти, що не варто покладатися тільки на “хмару” і варто тримати резервні копії своїх найважливіших даних ще й на фізичних носіях. Тому наведу ще й декілька своїх улюблених пристроїв для зберігання даних та програм для створення резервних копій, які гарно проявили себе у використанні. 

Dropbox – хороший варіант для новачка, але з питаннями щодо безпеки

Dropbox – найпопулярніший і найпоширеніший сервіс хмарного зберігання для всіх операційних систем. Його аудиторія користувачів налічує вже близько 700 мільйонів людей. Після реєстрації в середовищі відбувається інтеграція продукту в систему і створюється однойменна тека — достатньо закинути в неї файли, і вони одразу перемістяться у ваше віртуальне сховище.

Я почав використовувати його приблизно з 2012 року, коли популярними були так звані Dropquest, які являли собою багатоступеневі головоломки. Річ у тому, що Dropbox володіють  страшні скупердяї й у безплатний тариф включають всього 2 гігабайти простору. Але, кожен, хто завершував Dropquest, отримував не менше 1 Гб додаткового місця на Dropbox, а переможці отримували найбільше безплатного місця у своєму хмарному сховищі. Також в той час діяла реферальна система, за яку видавалися бонуси у вигляді додаткового “вільного місця”. Так мені вдалося прокачати свій безплатний тариф до 26 Гб, що прекрасно підходило для мого сценарію використання.  

Хоча у Dropbox є шифрування даних та двофакторна автентифікація, але він не підтримує створення власних закритих ключів. Dropbox був зламаний двічі, спочатку у 2012 році, коли були розкриті адреси електронної пошти та паролі понад 68 мільйонів користувачів, а потім у 2022 році, коли вони стали жертвами атаки фішингу. Особисто мене ці моменти обійшли стороною.

Тарифи Dropbox

Dropbox порівняно з конкурентами трошки дорожчий. Існує варіант безплатного облікового запису, але він пропонує нікчемні 2GB, для прикладу, той же Google One в базі пропонує вже 15 Гб.

Плюси:

  • Широкі можливості для спільної роботи
  • Опції цифрового підпису
  • Інтеграція сторонніх виробників
  • Сумісність з багатьма ОС та мобільними платформами

Мінуси:

  • Дорогі тарифні плани
  • Немає наскрізного шифрування
  • Дуже малий об’єм сховища у безплатному тарифі

 Що в підсумку?

Окрім престижу одного з перших гравців у галузі рішень для зберігання даних, Dropbox вважається продуктом, який перетворив хмарне сховище на масове явище, а інші постачальники поступово скопіювали більшість його функцій та ідей. Якщо ви шукаєте сервіс зберігання з відмінними функціями синхронізації між пристроями, спільної роботи та надійною інтеграцією, тоді Dropbox стане вашим ідеальним сервісом.


Google Диск – золота хмарна середина?

Google Диск — це безплатний сервіс хмарного зберігання, який є частиною екосистеми Google. Він поставляється з 15 ГБ вільного місця для зберігання резервних копій ваших файлів і, на мою думку, — один з найкращих варіантів для простих користувачів, які не просто хочуть зробити копію своїх особистих та робочих файлів, а ще й матимуть можливість спільної роботи та загальні бонуси інтеграції з екосистемою “корпорації добра”.

Google Диск має додатки для всіх пристроїв, включаючи Android, iOS і Mac, в цьому плані він є чудовою альтернативою для Dropbox. 

З досвіду використання

Як я писав вище, раніше мені цілком вистачало безплатних 26 гігабайтів у Dropbox, але лише до певного часу. Коли стало питання про те, що туди не поміщається необхідний софт та документи, не кажучи вже про “важку артилерію”, то я задумався над альтернативами.

Звісно, Google завжди був у всіх на слуху, але платити за дорогі тарифні плани понад 1 Tb мені не хотілось, тим більше, що потрібно було не менше 10 Tb для великої кількості всіляких важких системних образів, не кажучи вже про збірку фільмів та серіалів (деякі з них тепер взагалі не знайти в інтернеті). Але тут в пригоді став абсолютно “імбовий“ корпоративний тариф на 100 Тб, який навіть не відображається серед загальних планів, він безтерміновий — це щось накшталт платинової картки. Ним я дотепер і користуюсь, щоб зберігати все те, що навіть не влазить на мої зовнішні жорсткі диски. Але для домашнього використання плачу окремо за 200 гігабайтів сховища для смартфона. 

Хочу зазначити, що десктопний гугл-клієнт для Windows не завжди працював стабільно і йому не вистачає тієї продуманості та функціональності, яка є у Dropbox. Хоча, можливо — це просто справа звички.

 Плюси:

  • Зашифрований та безпечний доступ до файлів
  • Файли не використовуються для персоналізації реклами
  • Інтеграція з Docs, Sheets, Slides, Microsoft Office, Slack, Salesforce, DocuSign, Autodesk та іншими програмами/інструментами.
  • Постачається з технологією штучного інтелекту та пошуку, що допомагає знаходити файли значно швидше
  • Пропонує 15 ГБ безкоштовного хмарного сховища

Мінуси:

  • Немає довічних планів хмарного сховища
  • Клієнт на ПК не завжди відзначався стабільністю

Acronis True Image – збережіть свої дані нерви

Acronis True Image — комплексне рішення для резервного копіювання розділів жорсткого диска, системи та даних із можливістю повного відновлення ОС на іншому “залізі” та найкраще програмне забезпечення з точки зору швидкості. Тут є весь функціонал, який тільки можна бажати, навіть можливість онлайн зберігання даних.

Якщо вам необхідно просто створити резервну копію, то, ймовірно, краще використовувати безплатний Aomei Backupper Standard, але тим, кому потрібні гнучкі налаштування, True Image стане найкращим рішенням.

Інтерфейс та резервне копіювання

Розробники Acronis True Image у спробах навчити недосвідченого користувача вирішили все зробити грамотно: під час встановлення програми відкривається спеціальна сторінка з вступним навчанням. Крім того, під час роботи із самою програмою тут і там розкидані підказки.

Тут є три розділи: резервне копіювання, активність та відновлення. За допомогою майстра Резервного копіювання можна створити резервну копію всього комп’ютера, окремих розділів та дисків, тек, даних з мобільних пристроїв, інформації з MS Outlook та OneDrive.

Також є можливість створення бекапу із застосуванням технології “ланцюжка блоків”, що гарантує цілісність та захист від зовнішніх змін. Це зручно для копій юридично важливих документів. При відновленні з бекапу з ключовим файлом для перевірки ви точно знатимете, що дані відновлені саме з вашого вихідного файлу і його ніде не підмінили по дорозі.

Десктопний клієнт створює десяток нових процесів

Інші типи бекапів працюють звичним чином. Ви вибираєте диск, розділ або файл і вибираєте місце зберігання. Для будь-якого типу бекапу можна задати розклад зі стартом за часом чи подією, додати сповіщення про процес бекапу на пошту, виключити якісь дані з копіювання, вибрати ступінь стиснення, зашифрувати резервний архів і ще багато чого.

З досвіду використання

Як на мене, десктопна версія дещо перевантажена надлишковим функціоналом, який не всім потрібний, в тому числі й мені. Я використовую Acronis в основному з завантажувальної флешки для того, щоб зробити копію операційної системи, яку потім можу розгорнути за декілька десятків хвилин. Це потрібно у випадку виходу з ладу свого комп’ютера/ноутбука або для міграції на інший пристрій, щоб не витрачати декілька днів на налаштування вже встановленого і звичного програмного забезпечення та драйверів.

Несподіванка під час написання статті

Якраз у підтвердження моїх слів, щодо необхідності робити образи системи, під час написання статті мій ноутбук вирішив оголосити страйк. Однак, Acronis вчергове зберіг мені море часу і нервів.

Плюси:

  • широкий функціонал та велика кількість налаштувань
  • якісна та надійна обробка образів та резервне копіювання файлів

Мінуси:

  • створює багато процесів у фоновому режимі
  • привабливий, але трохи дивний інтерфейс
  • безстрокова ліцензія коштує 30 доларів США для версій Plus та Premium

Aomei Backupper Standard – хороша альтернатива Акронісу

Серед безплатних програм Backupper Standard 4 – одна з найкращих, у ній є можливість копіювання зображень, файлів, клонування диска, а також можливість планування та формування кількох розкладів для створення резервних копій. Інтерфейс програми хоч і трохи в ретро стилі, але керування досить просте та інтуїтивно зрозуміле.

І хоча програма досить повільно працює при копіюванні набору файлів, разом з тим вона є найшвидшим програмним забезпеченням для резервного копіювання дисків та розділів. Відсоток використання ЦП під час резервного копіювання також заслуговує на високу оцінку.

Плюси:

  • Безплатність
  • Надійність та якісні копії

Мінуси:

  • Повільність копіювання
  • Невеликі збої інтерфейсу

Мій улюблений зовнішній HDD – WD Elements Desktop 8 TB

WD Elements Desktop 8 TB

Бренд: WD
Тип HDD: зовнішній
Обсяг, ГБ: 8000
Інтерфейс підключення: USB 3.0
Форм-фактор, дюйм: 3,5
Розміри, мм (для зовнішніх): 135x48x165,8
Маса, г (для зовнішніх): 950

 Як відомо, якщо ваші дані знаходяться тільки в хмарі, то можна сказати, що вони не зовсім під повним контролем. В будь-якому разі потрібно мати фізичний носій, на якому можна зберігати свою медіатеку, фото-відео архів чи якісь робочі моменти… Друге правило системного адміністратора зауважує, що якщо нічим зайнятися —  зроби резервну копію. Тому я стараюсь тримати копії своїх важливих даних у трьох місцях: хмарі і як мінімум на двох фізичних носіях. Один з них – WD Elements, про який вам хочу розповісти.

 

 

 

 

 

На передній панелі у нього розташований невеликий індикатор стану та логотип компанії виробника, а з боків нічого немає. Практично всю верхню, нижню та задню панелі займає решітка вентиляції. У нижній частині задньої панелі розташовані всі роз’єми, а саме USB 3.0 та роз’єм для зовнішнього живлення, тут же є Kensington. На столі пристрій стоїть не дуже стійко, як мені здається, враховуючи, що усередині знаходиться звичайний жорсткий диск, який не дуже добре переносить механічний зовнішній вплив. Тому до вибору місця розташування диска потрібно підійти відповідально, щоб виключити випадкові його падіння.

Тепер подивимося на роботу диска. У системі Elements Desktop визначається без встановлення будь-яких драйверів, достатньо під’єднати диск до живлення та в USB роз’єм. Диск працює із застосуванням технології черепичної магнітного запису SMR, що деякі можуть зарахувати до недоліків. Я ж проблеми у використанні цієї технології у зовнішньому накопичувачі не бачу, оскільки трохи менша швидкість запису даних тут не критична, а на стабільність роботи у цьому сценарії використання технологія ніяк не впливає, натомість позитивно впливає на вартість пристрою.

Швидкісні характеристики без шифрування та з шифруванням

При підключенні диска по USB 3.0 ми отримуємо цілком гідні 200 мегабайтів у секунду як на читання, так і на запис. Але оскільки носій в мене зашифрований, то швидкість дещо нижча, що для мене не критично. Завдяки гарній вентиляції температура диска під час роботи не перевищує 45 градусів.

До рівня шуму також немає жодних претензій, його не чути, якщо спеціально не підносити вухо до корпусу, принаймні при стандартному фоновому шумі кімнати або офісу.

Плюси:

  • гідна швидкість читання та запису
  • низький рівень шуму
  • хороша система вентиляції
  • не високі температури роботи

Мінуси:

  • глянцевий корпус, який легко збирає пил, відбитки та подряпини
  • трохи завищена вартість

Робимо підсумок 

WD Elements Desktop на 8 Тб – чудовий зовнішній накопичувач від одного з лідерів промисловості. Він буде добрим вибором для зберігання великої медіатеки в домашніх умовах. Диск демонструє дуже непогані швидкісні показники при роботі з різними типами даних. Корпус диска хоч і не маленький, але завдяки вертикальній орієнтації не займає багато місця на столі. 


Seagate Basic 5TB STJL5000400 2.5 – компактне та  легке рішення

Характеристики Seagate Basic 5TB 

Бренд: Seagate
Тип HDD: зовнішній
Обсяг, ГБ: 5000
Інтерфейс підключення: USB 3.0
Форм-фактор, дюйм: 2,5
Розміри, мм (для зовнішніх): 117х80х20
Маса, г (для зовнішніх): 270

Оскільки мій основний зовнішній диск вимагає зовнішнього живлення, я вирішив докупити легкий та портативний варіант носія, тому обрав Seagate Basic 5TB. Тепер скажу декілька слів власне про сам пристрій. На бічній стороні та позаду коробки вказано сумісність із Windows та MacOS, а також всіляко підкреслюється, що цей носій здебільшого потрібен ноутбукам.

Воно й зрозуміло, 2.5” диски не вимагають розетки та їх зручно використовувати у дорозі на відміну від вищеописаного повноформатного WD Elements. HDD уже відформатовано і на ньому навіть записано деякі файли (тут є програма для реєстрації продукту і pdf файл з інформацією про гарантію). Фактичний об’єм становить 4 терабайти 548 гігабайтів.

Якщо подивитися на жорсткий диск через Acronis, можна побачити прихований розділ на 200 мегабайтів, призначення якого мені невідомо. Ну і так, всі розділи в GPT, тому що об’єм диска більше ніж 2 терабайти. Без навантаження він досить прохолодний. Маємо заявлені 5400 оборотів. Диск включався всього кілька разів на декілька днів, щоб перекинути резервні копії, тому на скріншотах можемо побачити невеликий час роботи. Думаю всі розуміють, що всередині стоїть звичайний жорсткий диск, який за бажання можна вийняти з коробки та поставити в ноутбук чи комп’ютер, приєднавши його через SATA-кабель.

Швидкість у зашифрованому режимі знижується, особливо на запис

У моделі є 128 мегабайтів кеш-пам’яті й заявлено 140 Мбайт/сек на читання і запис. Він у мене також зашифрований, як і попередній HDD, тому показники швидкості значно менше, особливо на запис. Не бачу сенсу проводити тести у режимі USB 2.0, адже все “упреться” в максимальну пропускну здатність цього інтерфейсу.

Плюси:

  • низький рівень шуму
  • компактність та легкість

Мінуси:

  • Немає жодного захисту, взагалі. Просто пластик, у якого навіть немає ніжок
  • Micro USB 3.0, на мою думку, Type-C тут був би доречнішим
  • Комплектний кабель досить короткий, а знайти ось такий довгий і якісний саме з Micro USB 3.0 не так вже й просто
  • Немає отворів для відведення тепла
  • Недостатня швидкість запису, при використанні шифрування

Висновок

Наостанок хочу сказати, що наші дані – це найважливіше, що у нас є з матеріальних речей. До мене приходили люди, які їх втрачали з різних причин: у когось це були фотографії та відео, яких більше ніде не залишилось, в інших це були напрацювання за останні декілька місяців чи років. Всім їм було дуже прикро, коли віконечко синього екрана чи несправний носій сповіщали про те, що зараз буде багато неприємностей, втраченого часу, грошей, пам’яті… Тому ніколи не забувайте тримати своє найдорожче “цифрове золото” у декількох екземплярах, а також не варто цілком покладатися тільки на хмарні сховища, адже якщо вашої інформації немає на фізичному носії під рукою, то вважайте, що вона “ваша” лише умовно. Так само потрібно пам’ятати робити резервні копії й тримати найважливіше хоча б на двох різних носіях у різних локаціях.