Після того, як хитнулися терези виборів у США, Bitcoin та інші криптовалюти стали суттєво зростати у ціні. Як і в попередніх випадках зростання цін у криптоіндустрії, це привабило нових охочих заробити на цьому. Але більшість із них втратить свої гроші через брак знань та досвіду. Цей матеріал розповість, які основні ризики очікують новачків у трейдингу в криптоіндустрії і як їх можна уникнути.
Зміст
Ціна Bitcoin не підкріплена нічим у класичному значенні цього слова. Немає резервного активу, до якого прив’язана його ціна. Це може працювати як у плюс (дає можливість показувати реальну картину за ринковим попитом на цей актив), так і в мінус (ціна має високу волатильність, тобто ціна може змінюватися на десятки відсотків за кілька хвилин). Ціна сильно піддається зовнішнім маніпуляціям — впливу позитивних та негативних новин. На деякі новини ціна Bitcoin реагує досить суттєвими рухами вгору чи вниз.
Ціна біткоїна формується на основі ринкового попиту та пропозиції. Тобто, якщо більше людей хочуть купити та виставляють свої ордери на купівлю — ціна реагує і йде вгору. Якщо більшість людей хочуть продати — ціна йде вниз.
Очевидно, більшість учасників ринку прагне купити подешевше, а продати дорожче. Цією логікою намагаються керуватися усі учасники ринку. Але більшість учасників ринку не є фахівцями з фінансових ринків, вони не мають своєї торгової стратегії та надто емоційно реагують на різкі зміни ціни й часто втрачають гроші на помилках, найбільш часто — при торгівлі на позикові кошти під час маржинальної торгівлі.
Часто трейдери-початківці не приділяють достатньої уваги вивченню закономірностей, за якими працюють фінансові ринки, вибирають не оптимальні точки входу і купують у ті моменти, у які інші, досвідченіші учасники ринку продають.
Зазвичай досвідченіші учасники крипторинку закуповують криптовалюти та токени на досить низьких цінах, коли більшість інших учасників панікують і готові продавати вже майже за будь-якими цінами аби позбутися активу, в якому вони розчарувалися.
Події на ринку криптовалют циклічні та зазвичай кожен новий цикл — більший за обсягами торгів та кількістю учасників, ніж попередній.
Будь-яке падіння ціни Bitcoin із попередніх періодів завжди через деякий час змінювалося на зростання.
Bitcoin – це дефляційний актив. Це пов’язано з тим, що емісія обмежена максимальною кількістю 21 мільйон монет. Більша кількість монет ніколи не буде випущена. Оскільки пропозиція обмежена — це запобігає можливості інфляції та створює передумови для подальшого суттєвого зростання ціни.
Існує чимало різних теорій про те, наскільки швидко ціна біткоїна збільшиться і перевищить $100 000 і що буде далі. До моменту написання статті ціна перевищила позначку $93500, пережив невеличку корекцію ціни на 6% і повернувся до позначок цін вище $89000.
Оскільки $100 000 – це, буде новий ATH (All-Time High, історичний максимум ціни) – для того, щоб цей рівень був узятий, повинні бути виконані кілька критично важливих умов:
а) оновлення історичного максимуму індексу S&P 500;
б) продовження вливання коштів у Bitcoin-ETF;
в) зростання потоку новин про те, що зберігається інтерес до покупок Bitcoin, наприклад, з боку корпорації MicroStrategy або інших аналогічних;
г) відсутність значних продажів з боку великих власників Bitcoin (тобто не буде суттєвої кількості продажів на суми понад 5000 Bitcoin), наприклад, таких, як уряд США, уряд Болгарії, великі банки Німеччини і т.і.
З великою, але не 100% ймовірністю ці умови будуть виконані в найближчі місяці, а може, й тижні. Однак не виключено, що відбудуться форс-мажорні події, які можуть негативно вплинути на ціну, вона розгорнеться та досягнення цієї мети затягнеться у часі.
Однак це не найкритичніше питання.
Ситуація, коли досвідченіші учасники ринку продають свої Bitcoin менш досвідченим покупцям, називається сленговою мовою “розвантажитися в натовп”. В результаті таких “розвантажень” досвідчені учасники ринку фіксують свій прибуток у стейблкоїнах (монетах зі стабільним курсом, рівним 1 долару США), а менш досвідчені покупці стають власниками активу, який після великих продажів може помітно втратити в ціні.
Зазвичай попит на Bitcoin “виштовхує” ціну нагору.
Стрімкі зростання ціни приваблюють нових недосвідчених покупців. Найчастіше на людей магнетично діють цифри у вигляді зростання Bitcoin на 5% за день або 20% за тиждень.
Після того, як продавці продали більшу частину того, що планували продати – це перестає штовхати ціну нагору. Якщо фактори, які рухають ціну вгору, стають слабкими — ціна розгортається і починає падати вниз.
У момент, коли ціна падає нижче за певні рівні (які називаються “рівнями підтримки”) – недосвідчені трейдери починають масово панічно продавати, фіксувати збитки, відбувається лавиноподібне закриття ордерів на біржах. Це створює сильний імпульс і ціна обвалюється ще сильніше. І це падіння відбувається доти, поки його не зупинять великою кількістю виставлених ордерів з боку охочих викупити Bitcoin за цією новою, меншою ціною.
Зараз ціна Bitcoin перевищила свій попередній ATH, але, зазвичай, зростання не може відбуватися нескінченно без істотних корекцій (падіння ціни більш ніж на 10-15%).
За місяць ціна Bitcoin зросла з $62 000 до $93000 без істотних падінь (падінь розміром понад 10% – не було).
Відповідно, очікується, що в якийсь момент така корекція має відбутися.
Чи станеться така корекція до моменту досягнення ціни $100 000 або вже одразу після пробиття цього рівня – вірогідно сказати неможливо. Але точно в якийсь момент така корекція відбудеться
Корекція ціни Bitcoin на більш ніж 10% спричинить суттєве падіння цін інших криптовалют та токенів на 15-60%, в деяких випадках падіння зможе сягати 80% і більше. Таке падіння може статися протягом лічених хвилин. Це падіння може загнати ринок у «депресію» на строк від декількох тижнів до декількох місяців. Якщо ви займаєтеся не спотовою, а маржинальною торгівлею з позиковими коштами, ваші позиції, з великою ймовірністю, будуть ліквідовані і ви втратите заблоковані в цих угодах гроші.
Тому більш критичним, ніж питання досягнення «стелі» у $100 000, є питання, наскільки ваша торгова стратегія готова до сценарію падіння ціни Bitcoin, оскільки такі просідання цін можуть відібрати у вас помітну частину прибутку, який ви заробили раніше.
Якщо ви все одно, попри досить суттєві ризики втратити свої кошти, хочете спробувати торгівлю криптовалютами, то нижче описані загальні правила, які дозволять вам уникнути частини ризиків та розчарувань, пов’язаних із цією діяльністю.