Сучасний інформаційний простір настільки розігнався, що вже можна роздивитися обриси технологічної сингулярності — гіпотетичного моменту часу в еволюційному таймлайні людства, після якої технологічне зростання стане неконтрольованим.
«Істині передбачена лиш коротка мить слави між довгими проміжками часу, коли її відкидають як парадокс і коли вже не помічають, як тривіальність». Ці слова належать Артуру Шопенгауеру.
Він написав це у своїй книзі «Світ як воля та уявлення». Нічого вам не нагадує? Це ж типовий шлях великих технологій та відкриттів.
Зміст
Інтелект, носієм якого є мозок, можна вважати прикладом еволюційного ускладнення матерії. Більшість нейробіологів вважають, що людський мозок — найскладніший об’єкт у Всесвіті. У ньому майже 100 мільярдів нейронів — приблизно стільки ж, скільки зірок у галактиці. Проте, на відміну від зірок, нейрони зосереджені в об’ємі близько 1100 кубічних сантиметрів із понад сотнею трильйонів синаптичних зв’язків.
І ось на наших очах, здавалося б ідеальній обчислювальній біологічній машині кинула виклик технологія нейронних мереж.
Як казав Шопенгауер у вищенаведеній цитаті, спочатку ніхто цього навіть не помічав. А тепер ми чітко бачимо, що людство розділилося на два великі табори: перші захоплено спостерігають за процесом утворення нового технологічного ландшафту, а другі передбачають низку катастроф: безробіття серед розробників, нестабільність та неефективність старих соціальних інститутів.
Давайте одразу обумовимо, що нинішній так званий «штучний інтелект» поки що лише імітує людські когнітивні функції, такі як навчання, розв’язання проблем та прийняття рішень. Але насправді все дещо складніше та існує 7 типів ШІ, з яких реалізовано лише три.
Назва | Короткий опис |
Artificial Narrow Intelligence або вузький AI (слабкий AI) | Виконує вузьке коло завдань, наприклад – Alexa, Siri, Cortana та ін. |
Artificial General Intelligence або загальний AI (сильний AI) | Він вміє розуміти, вчитися та застосовувати знання в широкому колі задач, як людина. Цей рівень поки що теоретичний і існує тільки в науковій фантастиці. |
Artificial Super Intelligence або штучний суперінтелект | Цей рівень перевершує людський інтелект у всіх аспектах і здатний обігнати найкращих представників людства в кожній галузі. |
Reactive Machines або реактивні машини | Найпростіший штучний інтелект, що не використовувати минулий досвід для прийняття обґрунтованих рішень. Він працює виключно на основі поточних даних без врахування контексту. Це для прикладу Deep Blue від IBM, який може грати у шахи на рівні гросмейстера та прораховувати всі можливі сценарії. |
Limited memory або обмежена пам’ять | На відміну від реактивних машин, ШІ з обмеженою пам’яттю може звертатися до минулого досвіду прийняття рішень. Він може зберігати та згадувати попередні дані, що дозволяє йому адаптуватися до ситуації та відповідним чином реагувати. Приклади: самокеровані автомобілі, системи рекомендацій, спам-фільтри, чат-боти, пристрої розумного будинку і т.д. |
Theory of Mind або теорія розуму | Головна його мета – зрозуміти та передбачити поведінку, емоції, відчуття людини, щоб потім надати персоналізовані послуги. Цей тип ШІ враховує, що люди мають різні переконання, бажання та перспективи. Зараз Theory of Mind знаходиться на стадії досліджень та розробок |
Self-aware AI або самосвідомий ШІ | Гроза людства у фільмах 90-х: Термінатора, Матриці. Це найпотужніший вид штучного інтелекту. Він має свідомість і почуття власної гідності. Він розуміє своє існування, володіє емоціями та процесами мислення, має власні потреби. Звісно, все це існує суто у теоретичній площині. |
Якщо ми пірнемо в історію, то від моменту зародження технології до її розквіту проходить великий термін. Давайте хоча б подивимося на електромобілі, яку функціональність вони пропонували 120 років тому і якими стали у наш час: безпілотними, більш автономними, комфортними та швидкими.
Звісно, порівнювати людський мозок з нейромережами поки не дуже коректно, адже ми є повноцінною системою, яка не тільки грає в шахи чи пише код, а ще й вирішує цілий спектр задач починаючи від виживання, адаптації, продовження роду і закінчуючи нашою унікальною універсальністю, що дозволила вижити людству в усі часи.
Тут стає питання не стільки у порівняння мозку окремого індивіду, а суми інтелектів усього людства проти суми технологій.
Спробуймо уявити, що над програмістами дійсно почали нависати грозові хмари безробіття. Ви можете не погодитись зі мною, адже мов програмування, фреймворків, бібліотек та всеможливих технологій є дуже багато, так само як і різних систем, які штучний інтелект не може зв’язати до купи.
Ті хто працював в розробці ПЗ знає, що в більшості випадків весь продукт умовно висить на «прищіпках, нитках та скотчі». Програміст повинен розібратися, як змусити працювати іноді несумісні речі. Тобто, розв’язує проблеми недосконалості, які створило декілька поколінь людей. Вони кочують з року в рік, обростаючи новими негараздами та вимагають додаткових методів їх вирішення.
Саме тому ми знаходимо в плеймаркеті додаток ліхтарика, який займає декілька мегабайтів. Згадайте той факт, що колись ціла операційна система легко вміщалась на дискету і ще з певною кількістю додаткового софту.
До чого я веду, а що якщо буде створена спеціальна уніфікована мова програмування, розроблена суто для ШІ? В межах цієї універсальної мови він зможе легше адаптуватися та створювати готові системи. Звісно — це відбудеться не одразу, але розробки з такими цілями вже ведуться і після певного перехідного періоду це зможе стати можливим.
В уніфікованій системі можна об’єднати кібербезпеку, хмарні обчислення, розробку ПЗ, тестування та перевірку якості, керування даними, аналітику, керування мережами, ITMS та багато іншого.
Якщо ви сумніваєтесь в моїх словах, то пропоную ознайомитись зі статтею з Oak Ridge National Laboratory, яка займається науковою діяльністю, в ній обґрунтовуються припущення, що до 2040 року більшість програмного коду будуть створені саме ШІ.
В лютому 2024 року – на Всесвітньому саміті в Дубаї обговорювався штучний інтелект, і CEO компанії NVIDIA Дженсен Хуанг сказав, що зараз він би не радив вивчати програмування молодим людям і в найближчому майбутньому перспективніше зосередити увагу на біології, фермерстві, виробничих технологіях.
З усім тим, поки що кількість вакансій в IT-сфері тільки росте, а бум ШІ допомагає у розвитку галузей в цілому та економить час спеціалістів. А як ви думаєте, коли він замінить основну частку програмістів?