Конструктори LEGO 1990-х: серії Octan, Aquazone, UFO, Time Cruisers та інші

Опублікував pyatkovsky

Моє знайомство зі всесвітньовідомими конструкторами з Данії розпочалося з «Чарівних скриньок Milky Way». Це був аналог Kinder Surprise: шоколадний батончик доповнювався випадковим маленьким конструктором LEGO деталей на десять, твариною або транспортом. Перевагою над Kinder була можливість об’єднувати деталі різних наборів.

Пізніше батьки мені подарували перший повноцінний конструктор деталей на 50 і бонусом журнал-каталог LEGO, який я зачитав до дір. В дитинстві у мене було, здається, сім конструкторів, ще п’ять я купив вже в дорослому віці, щоб закрити гештальт. Але за новинками LEGO слідкую досі.

Octan — де-юре це назва вигаданої мережі автозаправок із серії LEGO City середини 1990-х, але де-факто так неофіційно називають тодішні конструктори на тему перегонів Formula-1. Боліди продавалися як окремо по одному, так і одразу потрійним комплектом з вантажним тягачем на додачу. Через майже 30 років дизайн виглядає дещо примітивним і наївним, особливо у порівнянні з сучасними ультрадеталізованими болідами серії Technic. Але це був мій перший повноцінний конструктор LEGO, тому досі викликає приємну ностальгію.

Police — одна з найдавніших підсерій LEGO City, яка досі існує, хоч і пройшла чимало редизайнів. Найунікальнішим набором 90-х був катер берегової охорони. Його суцільний корпус не пропускає воду і дозволяє плавати у ванні. А щоб випадково не перекинувся, всередину вставляється важезний LEGO-кубик з чимось металевим всередині. В дитинстві у мене так і не вийшло його розколупати, щоб дізнатися вміст. На кормі катера кріпилася лебідка з ниткою, кінець якої постійно розпушувався, доводилося підстригати, тому з часом вона стала вдвічі коротшою.

Castle — лицарська серія LEGO, яка існувала в двох ітераціях. У 1995 році з’явилися умовно добрі лицарі з гербом лева, а в 1997 — умовно злі з гербом кажана. Перша ітерація виглядала надто наївною, хібащо райдужного єдинорога не вистачало. Та й якість виконання була, нетипово для LEGO, низькою: фарба зі щита стерлася, позолота з корони облізла. Хоча не виключено, що мені просто попалася підробка, в ті роки це було розповсюдженим явищем. Друга ітерація Castle вже була в стилі похмурого фентезі з чаклунами й драконами.

Pirates — піратський сетінг є моїм улюбленим у книгах, кінофільмах, комп’ютерних іграх, тому я фанатів і по відповідному LEGO. Набори цієї серії можна умовно поділити на дві категорії: кораблі з вітрилами, прикрашеними Веселим Роджером, і форти з дерев’яного частоколу. Окрім фігурок піратів, конкістадорів і туземців, були ще папуги, мавпочки, крокодили і навіть скелет. У останнього вільно бовталися руки, завдяки чому він гримів кістками. Саме конструктор «Острів Черепа» часто збирали на швидкість у телепередачі «Лего-Експрес» на каналі УТ-1.

Aquazone і Divers — дві підводні серії конструкторів LEGO були кардинально різними. У фантастичній серії Aquazone 1995 року боролися за корисні копалини Акванавти і Аквашарки, пізніше до них долучилися ще три фракції. Кожна зі своїм унікальним дизайном аквалангів і підводних човнів, стилізованим під різних морських тварин (акул, крабів, восьминогів, скатів). У 1997 році вийшла інша, вже реалістична серія LEGO Divers про наукові дослідження морського дна. Вона нагадувала документальні фільми мандрівника та вченого Жака-Іва Кусто.

Time Cruisers — багато хто називає цю серію найгіршою в історії LEGO, жалюгідною пародією на «Доктора Хто» і «Назад у майбутнє». Окрім конструкторів, публікувалися ще й журнальні комікси. За сюжетом мандрівники у часі потрапляють у паралельні реальності, що відповідають різним серіям LEGO. Головними героями є доктор Сайбер, схожий на ЩДК-шника Бориса Бурду, і його юний асистент Тім. Персонажі не сподобалися ні дітям, ні дорослим, серію швидко і безповоротно закрили. Колекціонерами набори теж не цінуються із-за недолугої каші деталей.

UFO — перекладається як НЛО або непізнаний летючий об’єкт. Серія включає летючі тарілки всіх форм і розмірів, якими керують інопланетяни у чудернацьких скафандрах. Вишенькою на торті є наклейки: деякі голографічні, а інші змінюють свій колір при нагріванні. Зазвичай серед колекціонерів не мають попиту конструктори з наклейками, бо папір псується швидше за пластик, але серія UFO є виключенням. Тим паче, що далі виходили вже не фантастичні набори про космос, а переважно реалістичні в рамках серії LEGO City.

Adventurers — серія про археологів початку 20-го сторіччя, натхненна «Індіаною Джонсом» і «Загубленим світом» Артура Конан Дойла. Перша ітерація присвячена єгипетським пірамідам і муміям, друга джунглям Амазонки, третя динозаврам. Продовжила серія свій розвиток і у 2000-х роках, четверта ітерація була орієнтована на китайських ринок. Також Adventurers була рідкісною серією LEGO, де зустрічалася вогнепальна зброя. До неї були хібащо пірати з пістолями та ковбої з револьверами. В цілому, данська компанія дотримується пацифіських поглядів.

Rock Raiders — незаслужено недооцінена серія про брутальних рудокопів. Вийшла на зламі тисячоліть, коли LEGO розпочала переорієнтацію з власних IP на популярні кінофраншизи (першою ластівкою були Star Wars). Саме в Rock Raiders вперше з’явилася велика фігурка Кам’яного Монстра, якого пізніше переробили у Гірського Троля з LEGO The Lord of the Rings. Серія проіснувала всього два роки, через десятиріччя її спробували перезапустити під назвою Power Miners. Але стиль з похмурого змінився на яскравий, що не оцінили вже дорослі фанати.

Technic — зараз у це важко повірити, але в середині 90-х деякі технічні набори комплектуватися фігурками. Це була проміжна ланка для підростаючих дітей між LEGO City і вже складнішими Technic для підлітків. Стандартні LEGO-чоловічки були замалі масштабом для Technic, натомість використовувалися довгоногі фігурки. З часом початкові набори Technic повністю зникли з продажу, залишилися лише складні на сотні, а то й тисячі деталей. Це вже більше схоже на моделювання, орієнтоване не на підлітків, а на дорослих гіків.

Мої інші статті та відео: