Огляд захищеного смартфона Cubot KingKong X

Опублікував dogmeat88

Серед захищених смартфонів відбувається зміна поколінь — на заміну моделям з процесором MediaTek Helio G99 приходять телефони з більш потужними процесорами MediaTek Dimensity. В цьому огляді йде мова про смартфон Cubot KingKong X, який отримав SoC MediaTek Dimensity 7050, але новинка цікава не тільки підвищеною швидкодією, а ще наявністю другого екрана та 100 Мп основною камерою.

Зміст

Характеристики
Пакування та комплектація
Зовнішній вигляд та конструкція
Екран та звук
Камера та фото
ОС та інтерфейс
Апаратна платформа та швидкодія
Wi-Fi та GPS
Автономна робота
Висновки

Характеристики

Назва

Cubot KingKong X

Екран

IPS, 6,58 дюйма, роздільна здатність 2408 х 1080 пікселів. Підтримка кадрової частоти 60, 90, 120 Гц. Додатковий сенсорний екран на зворотній стороні
SoC MediaTek Dimensity 7050, 2 ядра Cortex A78, 6 ядер A55, GPU Mali-G68 MC4, техпроцес 6 нм

ОЗП

16 ГБ LPDDR5X

ПЗП

256/512 ГБ UFS 3.1

Камери

Тильна 100 Мп OmniVision OVA0B40, макро-камера 5 Мп OmniVision OV5670, фронтальна 32 Мп Sony IMX615

Акумулятор

10200 мАг, зарядка потужністю до 33 Вт

Розширення пам’яті

слот microSD

Безпровідний звязок

4G, 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6 (ax), Bluetooth 5.1, NFC

Підтримка мобільних мереж

GSM 850/900/1800/1900MHz

WCDMA 1/2/4/5/6/8/19

FDD 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/25/26/28A+B/66

TDD 34/38/39/40/41

5G N1/3/5/7/8/28/38/41/77/78

ОС

Android 14

Габарити та маса

170,9х82,2х18,7 мм, 390 грамів

Додатково

Корпус з пило-вологозахистом та покращеним захистом від ударів, захисна плівка на екрані, захисне скло у комплекті

Пакування та комплектація

До покупця смартфон Cubot KingKong X потрапляє в коробці з щільного картону, на якому зображений сам смартфон, також вказані його основні параметри. Коробка має три рівні: зверху лежить сам смартфон у формі з міцного пластику, знизу аксесуари.

Комплектація окрім зарядного пристрою та кабелю, інструкції та важеля для SIM-відсіку, вирізняється наявністю захисного скла для екрана. Також на смартфон вже нанесена захисна плівка. Зарядний пристрій моделі HJ-PD33W-EU має вихідну потужність від 15 Вт (5 В / 3 А) до 33 Вт (12 В / 2,75 А).

Зовнішній вигляд та конструкція

З першого погляду на Cubot KingKong X стає зрозуміло що перед нами саме захищений смартфон. Масивна вставка з алюмінієвого сплаву надає дизайну деяку громіздкість, але її фаски цікаво грають на світлі, а поглиблення дають змогу впевненіше утримувати смартфон однією рукою; алюмінієві накладки по боках, повсюдне використання термополіуретану (TPU), заглушка порта USB Type-C, захисна окантовка екрана з TPU – такі деталі прямо натякають на сферу використання Cubot KingKong X. Cubot заявляє що ця модель відповідає вимогам стандартів IP68 та IP69K, MIL-STD-810H, тобто KingKong X не боїться занурення у воду, пилу, бруду та падінь з невеликої висоти. Cubot говорить про стійкість до падінь з висоти до 1,5 метрів, але це залежить від різновиду поверхні на яку падає смартфон, а також від кута падіння: одна річ коли смартфон падає кутом з товстою накладкою з TPU вниз, інша річ коли він падає екраном вниз. Роль захисного покриття екрана відіграє Panda Glass, а також є окантовка з TPU по периметру екрана.

Дизайн Cubot KingKong X важко назвати елегантним, витонченим або органічним, він радше брутальний, маскулінний та утилітарний. Втім Cubot приділила достатньо уваги дрібним деталям, не заради дизайну, але перш за все для ергономіки: на боковинах скошена накладка з TPU має рифлену текстуру для більш надійного утримання смартфона в руці, усі кнопки мають різну форму та розміри, щоб розрізняти їх на дотик, лежачий на столі смартфон не хитається при натисканні на екран. Звісно вага Cubot KingKong X дає про себе знати: 390 грамів це далеко від ваги звичайних смартфонів, але за мірками захищених пристроїв це середня вага, бо є моделі вагою з пів кіло (з акумуляторами 15000+ мАг), а є Oukitel WP35 з вагою 366 грамів (та АКБ 11000 мАг). Втім у Cubot KingKong X є додана функціональність, яка дещо додає ваги:

Смартфон отримав додатковий екран діагоналлю 1,85 дюйма на зворотній стороні і він достатньо великий для того, щоб виводити не тільки сповіщення. Екран роздільною здатністю 320х386 пікселів підтримує сенсорне управління і має кілька основних режимів: показ екрана з часом, датою та рівнем заряду АКБ; показ календаря; показ кнопок управління музикальним плеєром (play та зміна композицій), показ інтерфейсу управління камерою. Остання опція дозволяє робити селфі на основну камеру (а не тільки на фронтальну), використовуючи другий екран як видошукач. Влучна опція, якщо враховувати що якість основних (тилових) камер зазвичай вище, ніж у фронтальних камер. Також додатковий екран може показувати сповіщення, кількість пройдених кроківПривіт (при використанні педометра) та інформацію про вхідний дзвінок.

Розмір додаткового екрана досить великий, тому для його захисту в Cubot KingKong X є металева окантовка по периметру, по обох боках від неї розташовані камери та спалах. Гучність регулюється кнопками на правій боковині, так само як і розблокується смартфон кнопкою справа; зліва знаходиться програмована клавіша, яку можна налаштувати на виконання простих дій (ліхтарик, запис звуку, знімок екрана) або запуск обраних програм. Знизу знаходиться порт USB Type-C за заглушкою з TPU, Гучність регулюється кнопками на правій боковині, так само як і розблокується смартфон; зліва знаходиться програмована клавіша, яку можна налаштувати на виконання простих дій (ліхтарик, запис звуку, знімок екрана) або запуск обраних програм. Знизу знаходиться порт USB Type-C за заглушкою з TPU, відсік для двох карт nanoSIM з підтримкою 5G (одну можна замінити на microSD) виведений на ліву боковину.

Екран та звук

Основний екран смартфона Cubot KingKong X з діагоналлю 6,58 дюйма та роздільною здатністю 2408 х 1080 пікселів виконаний за технологією IPS. Підтримується підвищена частота оновлення екрана в 120 Гц, яка додає візуальної плавності рухам навіть під час звичайної навігації та скролінгу в меню. Також можна обрати частоту 90 Гц та стандартні 60 Гц, як різні опції впливають на автономність смартфона розглянуто в розділі про автономну роботу нижче.

Екран Cubot KingKong X відтворює кольори помітно перенасиченими, гама також налаштована неоптимально. Це важливо якщо пристрій використовується для роботи з кольором, в усіх інших випадках суб’єктивно картинка достатньо приємна: насичена, без видимої пікселізації, з плавним відтворенням градієнтів та без видимих пульсацій підсвічування. Глибина чорного кольору звична для IPS, як і контрастність (вони не рекордні), також є glow-ефект, зате рівномірність підсвічування гарна, є лише маленька висвітлена зона з нижнього краю екрана.

Для захищеного смартфона важливий запас яскравості екрана і в Cubot KingKong X пікова яскравість на гарному рівні: смартфоном можна впевнено користуватися на вулиці в сонячний день, але не під прямими сонячними променями. Тобто тут в OLED-екранів все ще є певна перевага.

Гучномовець у Cubot KingKong X один і розташований він на зворотній панелі, але завдяки її формі звук не приглушується коли смартфон лежить на столі. Запас гучності гарний а рівень спотворень помірний навіть на максимальній гучності. Якість звуку достатня для прослуховування музики у фоновому режимі, втім зі стереозвучанням (з другим гучномовцем) смартфон став би більш музикальним.

Камера та фото

Смартфон Cubot KingKong X оснащений основною камерою на базі сенсора OmniVision OVA0B40 з роздільною здатністю 100 Мп. Цей сенсор для смартфонів доступного середнього рівня компанія вже використовувала в тогорічний Cubot X70. Також є макрокамера з сенсором OmniVision OV5670 (5 Мп); сенсор доволі старий, але макрокамера має автофокус. Фронтальна камера для селфі побудована на сенсорі Sony IMX615 (32 Мп).

Застосунок камери має декілька вкладок з різними режимами знімання, основні це «Зображення» (фото з роздільною здатністю до 100 Мп), «Краса» (з налаштуваннями ретуші фото), «100 Мп», «Macro», а також портретний, створення GIF, панорамний, Ч/Б, та професійний (з ручним налаштуванням експозиції) режими знімання фото. Відео можна знімати з роздільною здатністю 4K, втім частота оновлення кадрів не перевищує 30 FPS. У всіх режимах можна вмикати HDR, а в стандартному режимі фото ще й AI-обробку знімків.

Приклади фото, зроблених основною камерою Cubot KingKong X без HDR та в стандартному режимі:

Приклади фото, зроблених макрокамерою Cubot KingKong X в стандартному режимі:

Динамічний діапазон у основної камери посередній, тому на контрастних сюжетах бажано використовувати режим HDR. Це особливо помітно коли на фото частина електричних дротів на фоні неба просто «з’їдається». Як це виглядає, видно на цьому порівняльному фрагменті фото, зліва Cubot KingKong X, справа OnePlus 7:

Для порівняння однакові фрагменти фото, зняті камерою Cubot KingKong X та OnePlus 7, у кожній парі фрагмент з Cubot KingKong X зліва:

Також порівняння роздільної здатності 25 Мп (зліва) та 100 Мп:

Що стосується деталізації фото, то вона на гарному рівні, краще ніж у камери OnePlus 7. При цьому Cubot KingKong X зберігає стабільно високий рівень деталізації по всьому полю кадра, а це далеко не завжди зустрічається в недорогих смартфонах. Перехід на роздільну здатність 100 Мп ще додатково покращує деталізацію дрібних деталей (за умови достатнього освітлення), але це помітно лише при максимальному збільшенні фото. Втім передача кольорів, виставлення автоматичних параметрів експозиції та балансу білого ще має значний простір для вдосконалення. Макрокамера демонструє досить непогану деталізацію та відтворення кольорів.

ОС та інтерфейс

Смартфон Cubot KingKong X отримав прошивку на базі ОС Android 14, з ядром версії 4.19.191+, під час написання огляду новіших версій прошивки не було, але смартфон завантажив свіжу версію оновлення системи Google Play. Після першого вмикання смартфона во флеш-пам’яті об’ємом 256 ГБ було зайнято 14 ГБ.

Інтерфейс системи має стандартний вигляд, можна перемикатися між показом усіх іконок на робочих столах або в головному меню, шторка сповіщень не розділена на дві частини. Можливості зміни тем оформлення немає, є можливість міняти дизайн іконок; взагалі налаштування графічної оболонки базові. В кнопку живлення вбудований датчик відбитків і можна налаштувати виконання простих дій простим утриманням пальця на кнопці: відповісти на дзвінок, повернутися до головного екрану, перейти до диспетчера застосунків, зробити фото при активному застосунку камери. Є опція розширення ОЗП до 32 ГБ, тобто 16 ГБ реального ОЗП та 16 ГБ віртуального. Кнопку на лівій боковині можна налаштувати на виконання до трьох різних дій (як то ліхтарик, запис звуку, запуск камери) або застосунків. Також є віджет Smart Touch, це маленький круг який можна розмістити в зручному місці екрана та назначити на нього виконання трьох різних дій, або запуск потрібних застосунків. Можна змінити зовнішній вигляд циферблата на додатковому екрані та відключити екран на постійній основі. З нестандартних застосунків є ліхтарик, дитячий режим з обмеженнями списку застосунків, тривалості використання та трафіку, ігровий режим, педометр, утиліта для чистки та оптимізації системи, набір інструментів (компас, рівень та подібне).

Апаратна платформа та швидкодія

В сегменті недорогих захищених смартфонів в 2023-24 роках дуже масово використовувалася однокристальна система (SoC) MediaTek Helio G99, втім час не стоїть на місці і Cubot KingKong X вже оснащений іншим, більш потужним процесором MediaTek Dimensity 7050. Наскільки він потужніше ви можете дізнатися з тестів трохи нижче, лише зазначу що заміна ядер ЦП з двох Cortex-A76 на два Cortex-A78 (на додачу до шести Cortex-A55) та заміна ГП Mali-G57 MP2 на Mali-G68 MC4 ставить Dimensity 7050 на пару ступенів вище над Helio G99. Особливо це повинно стосуватися швидкодії в іграх, тому що ГП Mali-G68 MC4 це відносно новий та не слабкий графічний прискорювач, який раніше використовувався в SoC MediaTek Dimensity 900, яка в 2021-22 роках позиціонувалася в верхній-середній сегмент смартфонів. В Cubot KingKong X додатково встановлена швидка оперативна пам’ять LPDDR5 об’ємом аж 16 ГБ та флеш-пам’ять стандарту UFS 3.1 об’ємом 256 ГБ або 512 ГБ. Як саме новий смартфон проявить себе в тестах швидкодії?

В середньому, смартфон Cubot KingKong X з Dimensity 7050 працює на 20-40% швидше в тестах центрального процесора та від півтора до двох разів швидше в тестах графічного процесора, у порівнянні з популярною SoC Helio G99. Зміна ОЗП з LPDDR4 на LPDDR5 також дала певне покращення показників, але особливо відмічу швидку флешпам’ять UFS 3.1, вона приблизно в два рази швидше за UFS 2.2 в тесті Antutu Storage при виконанні послідовних операції читання та запису. При операціях випадкового доступу до малих блоків результати зрівнюються, а подекуди UFS 2.2 може бути навіть швидше. В цілому рівень швидкодії Cubot KingKong X на сьогодні можна назвати середнім, він значно вище за моделі з MediaTek Helio G99 і тим паче Unisoc Tiger T6xx, котрі зараз прописалися в бюджетному та low-end сегментах ринку.

Для сучасних смартфонів та планшетів велике значення має ефективність системи охолодження, яка повинна підтримувати швидкодію на стабільному рівні навіть під час тривалих навантажень (наприклад ігрові сесії). Тест CPU Throttling test показав певне пониження тактових частот, але воно дуже незначне і не має явно виражених провалів (як у багатьох більш потужних моделей). Більш вибагливий тест Burnout benchmark оцінив охолодження ЦП гарно, охолодження ГП дуже гарно. В іграх смартфон гріється відчутно при активації кадрової частоти 120 Гц, при переході на 60 Гц температура в тривалих ігрових сесіях дещо знижується.

Як смартфон Cubot KingKong X поводиться в іграх:

Файтинг Injustice 2 на цьому смартфоні працює повністю плавно, ігровий процес комфортний.

LifeAfter (HD версія) це симулятор виживання з поглядом від третьої особи. Гра з великими, деталізованими рівнями з гарною графікою. В більшості ігрових сцен кадрова частота достатньо висока навіть при налаштуваннях графіки Ultra, втім опцію Volumetric lightning краще не вмикати. В цій грі Cubot KingKong X показує себе набагато краще ніж пристрої з SoC Helio G99, які не видають достатньо FPS з Ultra-графікою.

Лінійний зомбі-шутер Into the dead 2 плавно працює на високих налаштуваннях графіки. Можна навіть спробувати максимальні налаштування, але на деяких ігрових рівнях це не дає повної плавності. В цій грі також відчутне збільшення швидкодії у порівнянні з SoC Helio G99, з якою бажано залишатися на середніх налаштуваннях зображення.

Перегони Asphalt Unite з яскравою картинкою та спецефектами, на цьому смартфоні гра демонструє високий FPS і на високих налаштуваннях графіки.

Wi-Fi та GPS

Швидкість Wi-Fi перевірялася у зв’язці з маршрутизатором Redmi AC-2100 (ac, 5 ГГц, ширина каналу 80 МГц). Радіомодуль Wi-Fi 6 (ax) у пристроях із SoC MediaTek Dimensity 7050 може працювати в режимі 2T2R MIMO, а це явне покращення у порівнянні з молодшими SoC Dimensity та Helio з їхніми 1T1R. Подивимося на пропускну здатність Wi-Fi у смартфоні Cubot KingKong X у різних умовах:

Розміщення Пропускна спроможність середня, Мбіт/с Пропускна спроможність пікова, Мбіт/с Пропускна здатність мінімальна, Мбіт/с
В одному метрі від роутера, пряма видимість 594 655 246
За п’ять метрів від роутера, сусіднє приміщення, двері відчинені 530 630 203
За вісім метрів від роутера, дальнє приміщення, двері зачинені 442 480 166

Показники пропускної спроможності (ПС) на сьогоднішній час гарні, відразу видно що в смартфоні використовується швидкий Wi-Fi радіомодуль з антенами 2T2R. 550-600 Мбіт/с це не рекордні показники загалом, але більш важливо, що смартфон утримує високу ПС навіть при віддаленні від роутера (або іншої точки доступу). Тобто у несприятливих умовах смартфон Cubot KingKong X забезпечить надійне Wi-Fi з’єднання з більшою ймовірністю.

Щодо роботи навігації, то під час холодного запуску (автономний режим, увімкнено лише навігацію) застосунок GPSTest отримав геопозицію через 35 секунд, тобто доволі швидко. Наступні запуски навігації повинні бути ще швидше.

Автономна робота

Зарядка розрядженого та вимкненого смартфона Cubot KingKong X почалась з потужності 8 Вт, за одну хвилину поступово дійшовши до 29 Вт, потім вона дійшла до 31, згодом досягла 32-33 Вт. Я заміряв потужність включно з адаптером живлення, тобто фактична потужність зарядки смартфона була трохи нижче (з урахуванням ККД адаптера живлення). За 10 хвилин смартфон зарядився з 0% до 10%, за пів години до 32%, за годину рівень заряду становив вже 62%, а потужність заряджання зменшилася до 25 Вт. Адаптер живлення сильно нагрівається в процесі роботи, в окремих ділянках до 55°C.

Щоб перевірити автономну витривалість смартфона Cubot KingKong X, я запустив тест PCMark з яскравістю екрана та гучністю звуку на 50%. Смартфон підтримує три різні частоти оновлення екрана, 60-90-120 Гц і це впливає на автономність. Тому я вирішив провести цей тест три рази, так краще видно залежність тривалості автономної роботи від налаштувань екрана, тож:

Частота оновлення екрана, Гц

60

90

120

Тривалість автономної роботи, годин та хвилин

26:06

22:28

19:36

26 годин без розетки це дуже гарний результат для смартфона з АКБ  10200 мАг, це у два-три рази довше ніж у звичайних смартфонів. При збільшенні частоти оновлення екрана до 90 Гц автономність скорочується на 14%, при 120 Гц вже на 25%. Це цілком прогнозовані показники, на рівні конкурентів з екранами 120 Гц. Втім не всі конкуренти мають екрани з підвищеною частотою оновлення, тобто з Cubot KingKong X можна обирати між підвищеною плавністю зображення та максимальною автономністю.

Висновки

Виробники китайських захищених смартфонів часто запозичують ключові технічні та платформні рішення один в одного, випускаючи за короткий час багато однотипних захищених смартфонів, а щоб їх трохи урізноманітнити — додають нестандартну функціональність, таку як тепловізори, додаткові динаміки або екрани, лазерні далекоміри й так далі. Тим приємніше відзначити, що в Cubot KingKong X оновлена саме основа — на заміну заслуженому процесору (SoC) MediaTek Helio G99 прийшла більш потужна Dimensity 7050, що дає новий рівень швидкодії в іграх. Cubot не зупинилася на оновленні SoC, в смартфоні KingKong X виробник встановив швидшу оперативну пам’ять LPDDR5 та флешпам’ять UFS 3.1, а також у смартфона є версія з об’ємом флеш в 512 ГБ. У поєднанні з великим акумулятором та екраном з частотою 120 Гц отримуємо захищений смартфон, котрий можна використовувати для тривалих ігрових сесій з комфортним рівнем FPS. Звісно і в інших, робочих та спеціалізованих завданнях додаткова потужність ЦП, швидкість та обсяг пам’яті можуть стати у пригоді.

Що стосується інших компонентів, то у Cubot KingKong X непогані екран та камера, котрі хоч і не претендують на високий рівень, але цілком доречні у цій ціновій категорії захищених смартфонів. Монофонічний гучномовець не зможе задовольнити меломанів, а екран міг би мати більший запас яскравості. Смартфон демонструє дуже гарний рівень автономності, підтримує швидку зарядку до 33 Вт та має додатковий екран, котрий стане в пригоді для селфі.