Онлайн-культура – це дивовижний простір, де є місце котикам, аніме-тянкам, квадроберам і туалетному гумору. І з подальшою можливістю усе це монетизувати (навіть у вигляді бленду з усього перерахованого).
Мемкоїни перетворились на яскраве тому підтвердження: смішні картинки та популярні в Тік-Тоці тваринки раптом перетворились на інструменти фінансової гри, у якій варяться мільйони доларів (і трохи школярів). Що ж таке ці мемкоїни, як вони виникли та чому стали частиною сучасної цифрової культури?
Зміст
Уявіть криптовалюту, яка народилася не з серйозних технічних інновацій, а з мему, побутового жарту чи випадкової картинки. Це і є мемкоїн.
Світ мемкоїнів — це світ віртуальної вірусності. Як зазначає BDC Consulting, основна сила цих криптовалют у тому, що вони спираються на гіпердинаміку інтернету. Один смішний твіт, одне відео (ха-тьху!) — і мемкоїн на цю трендову тематику стає сенсацією.
Попри свій гумористичний початок, такі токени швидко стали привабливими для інвесторів і навіть зуміли стати частиною фінансових стратегій. Особливо помітно це стало у 2024 році. Перші власники трендових монет купували їх ледве не на здачу з пиріжка. А потім одного похмурого осіннього ранку прокидалися багатіями. Хіба не мріє про це кожен з нас?
Ось лише один свіженький привід погризти нігті, лікті (чи що ви там любите): анонімний криптотрейдер перетворив $27 інвестицій на $52 мільйони (Карл!). Він продав 2.1 трлн токенів PEPE через 600 днів після покупки, пише Lookonchain.
Найпершим і найпопулярнішим мемкоїном був Dogecoin, створений у 2013 році як пародія на криптовалюти. На той момент це був жарт для фанатів інтернет-мемів про собаку породи шіба-іну. Але коли в гру вступили потужні спільноти типу Reddit і Twitter, інфлюєнсери як Ілон Маск, DOGE злетів у стратосферу.
Ще одим прикладом може служити Shiba Inu — мемкоїн, який позиціонували як «вбивцю Dogecoin». Шалена підтримка в соцмережах зробила його одним із найпопулярніших активів на ринку.
На момент написання статті Dogecoin (DOGE) має ринкову капіталізацію понад $46 мільярдів, а Shiba Inu (SHIB) — близько $13 мільярдів. Обидва токени входять в 15 найкращих за цим показником.
Дослідними HTX Research підтвердили: ключова стратегія просування мемкоїнів — це вірусність. Найкращі мемкоїни мають унікальну маркетингову “подачу”: роздачу токенів, співпрацю з блогерами, меми на ту ж тематику.
Наприклад, під час запуску мемкоїна PEPU, його розробники розігрували токени серед фанатів мемів у колишньому Twitter. Результат? Успіх буквально за кілька днів, а сам токен став одним із лідерів продажів на криптобіржах.
Попри те, що мемкоїни здаються людям, не знайомими з криптою чимось, на кшталт розваги для розумово відсталих, зумерів та лудоманів, це серйозна інвестиція, яка вимагає такого ж підходу. Хоча вона й пов’язана більш з внутрішньою чуйкою та аналізом трендів та іншими техніками, до яких ставляться зверхньо “справжні“ трейдери, бо технічний аналіз не завжди здатен допомогти. Мемкоїни – це хайп та швидкі гроші. Не треба шукати за цими токенами здоровий глузд або логіку.
На мем-маркеті існують Doge Gay Son (GOGE), crow with knife (CAW), Department Of Government Efficiency (DOGE), Stopelon (STOPELON) і ще багато назв, які можуть зацензурити. І попри це все, згідно з даними CoinGecko, сукупна ринкова капіталізація цих монет становить $113 мільярдів.
Здавалося б: куди ще безглуздіше. Але FARTCOIN коштує близько $1, тобто від моменту запуску у жовтні ріст ціни склав 1214141% (!!!) при поточній ринковій капіталізації $900+ мільйонів.
Щось подібне свого часу ми вже бачили під час буму популярності NFT, коли найогидніші зображення та неймінги коштували скажених грошей. Але у всього цього абсурду є суть: перші NFT, такі як CryptoPunks, створювалися як експеримент. Потім проєкти на кшталт Bored Ape Yacht Club (BAYC) закріпили тренд: яскраві, незвичні, часто гротескні зображення стали мемами. З появою Mutant Ape Yacht Club, де звичайних мавп трансформували в монстрів. Потворні NFT підкорили аудиторію завдяки гумору, вірусності та відчуттю унікальності завдяки належності до спільноти, яка гордо називає себе “дегенами”. Тому ці зображення більше про виклик традиційним поняттям краси або вишуканості. Головне — емоції, історія, яка стоїть за NFT, та його рідкість. І все.
Те саме стосується і мемкоїнів. Це більше, ніж гроші. Вони відображають дух часу, ставлення до інтернету, жартів та навіть фінансової системи. Згідно з дослідженням ScienceDirect, мемні монети — це не тільки спосіб заробітку, а й можливість показати свою культурну ідентичність. Інвестори у Dogecoin чи Shiba Inu часто називають себе “шиба-воїнами” чи “догерами”, створюючи спільноти, які більше схожі на клуби за інтересами.
Попри абсурдність та ризики, люди вкладають свої гроші в мемкоїни бо це азартна гра, це весело, це шанс на перший мільйон без тяжкої праці десятками років.
Опитування криптанів, блогери, різні канали в один кажуть: бум мемкоїнів, що ми спостерігаємо, лише набирає обертів. Повну силу ми побачимо у 2024 році. В Bitcoinist кажуть, що нові гравці, як Peanut the Squirrel (PNUT) чи Rollblock (RBLK), показують, що цей сегмент ринку стає все менше смішним і все більше серйозним.Мемкоїни — це рулетка, мрія лудоманів, LOL, хайп та бажання мати своє нішове ком’юніті. Головне, щоб вам все ще було весело, якщо увесь портфель раптом стане 100% мемом.
Про Pump.fun не чув лише прибулець. Це платформа запуску мемкоїнів на Solana. Найяскравіші та найвигідніші проєкти останніх місяців з’явились саме там. І вона дуже популярна серед скамерів. Тому на завершення хочеться дати декілька порад тим, хто все ж хоче спробувати себе у ролі власника\трейдера\колекціонера мемкоїнів.