Чи «потягне» S.T.A.L.K.E.R. 2 комп’ютер за 10400 гривень?

Опублікував Назар Яворський

На світі залишилось не так багато ігор, продовження яких ми готові чекати десятиліттями. З моменту виходу останньої частини «S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип`яті» пройшло майже 14 років! Хтось за цей час встиг довчитися в школі та закінчити універ, хтось одружився, розвівся, завів кота чи пізнав дзен. І ось, нарешті, 20-те листопада стало новою вирішальною датою в історії легендарної серії.

Даний допис є продовженням та розширенням статті: Народний ПК місяця «Б/У Edition» за 10400 гривень.

Вступ. Як сколихнулась ноосфера

Якщо ми згадаємо лор першого сталкера, то в ньому важливу роль грала теорія Вернадського про ноосферу, що є третьою фазою розвитку Землі. Згідно з цими припущеннями вона доповнюється та формується усіма розумами, що взаємодіють між собою в невидимому полі. Тільки цим можна пояснити той факт, що 20 листопада гравці по всьому світу відчували незвичайне піднесення. Навіть павутина інтернету почала давати збій під натиском наполегливих геймерів, яким не терпілося якнайшвидше запустити S.T.A.L.K.E.R. 2.

Як поживає ПК місяця «Б/У Edition»?

Місяцем раніше заради цікавого допису я зібрав народну конфігурацію комп’ютера за 10400 гривень, щоб продемонструвати читачам той факт, що не обов’язково віддавати всі гроші світу, щоб пограти в сучасні ААА проєкти. Деякі дорікали мені, адже на кінцеву ціну цього ПК вплинула велика доля удачі. Це вірно, але ті хто довгий час моніторить б/в ринок, можу знайти вдаліші варіанти.

Після завершення допису я вирішив продати цей комп’ютер і навіть вже встиг відправити його покупцю. Але чомусь його не забрали та вже постфактум мені стало жаль з ним розставатись. Тим більше в коментарях писали, що було б добре, якби я написав огляд цього ПК через рік. Отож, системний блок повернувся назад і я вирішив дещо його модернізувати.

В першу чергу я перекинув компоненти в монолітний корпус з 2010 року Chieftec Mesh CG-01B-SL-OP сріблястого кольору, який ви зараз не знайдете в продажі навіть на б/у майданчиках. Далі я доповнив його M.2 накопичувачем зі свого основного комп’ютера — Samsung SSD 980 1TB  (1000 GB, PCI-E 3.0 x4).

Ну ось і все, машина «заправлена» і готова до старту інсталяції S.T.A.L.K.E.R. 2.

S.T.A.L.K.E.R. 2. у реаліях 2024 року — екстремальний геймінг

З найпершої секунди, як я почав підготовку до встановлення гри, мене не відпускало чітке відчуття дежавю. Спочатку довго очищав жорсткий диск, адже мені не вистачало на ньому місця. Те саме я робив у 2007 році, коли видаляв все можливе, щоб нарешті розпочати інсталяцію. Паралельно цьому S.T.A.L.K.E.R. 2. дуже неспішно перекочовував до мого накопичувача. Як виявилось гра перевантажила українських провайдерів. І знову я ловлю вайби минулого, коли в гуртожитку «лягав» спільний мережевий доступ, що не міг витримувати кількості одночасних завантажень через локальний торент eMule.

Споглядаючи на сумну картину у смужці прогресу я вирішив залишити комп’ютер на ніч, як в старі-добрі часи. Прокинувшись вранці, вмикаю монітор і… бачу червоний надпис про брак місця на диску D. Окей, звільняю ще пару десятків гігабайт і нарешті вирішальний момент — перший запуск.

Гра починає компіляцію шейдерів, тому прийдеться трошки почекати. Процес майже підійшов до кінця, як раптом зникає світло. Хороший початок і головне атмосферний. Перемикаю ПК до зарядної станції, на щастя, вона заряджена на 100%.

Нарешті запускається вступний ролик, хочеться його пропустити й одразу перейти до геймплею, але вирішую потерпіти ще трішки.

Як тільки початкова балаканина з їздою завершились, з нетерпінням лізу в налаштування, адже це улюблена забава гравців «старої школи». Починається боротьба за FPS. Зона зустрічає нас темрявою, ніби навмисно підкреслюючи той факт, що нам тут не раді. Фрейм генератор робить чудеса і на 7-річній відеокарті Zotac GTX 1080Ti 11Gb AMP.

Однак, не зважайте на її вік — це легендарний Титан, найсильніша модель епохи GTX.  На середніх налаштуваннях вона видає непогану кількість кадрів. Детальніше можете подивитися на коротенькому відео з початкового проходження, яке я записав в той день. 

Комп’ютер за 10400 гривень та високі налаштування?

З попереднього відео стає зрозуміло, що у нас ще є запас у швидкодії, причому частину продуктивності забирала програма для захоплення вмісту нашого екрана. Тому міняємо налаштування на високі, FSR в режимі Balance та включений Framegenerator. Детальніші результати у відео.

Спостережливі читачі напевно звернули увагу, що процесор та відеокарта холодні, як лід. Температура CPU складає близько 57 °C, а GPU — 65 градусів за Цельсієм. Загальне енергоспоживання зарядної станції складало близько 330 Вт. Від цього числа віднімаємо 10 Вт, які споживала настільна лампа і ще 5 Вт на роутер. І тут виникає питання: чому таке помірне енергоспоживання, адже сама відеокарта повинна споживати 320 Вт?

Причина проста — GPU пройшла процедуру «даунвольтингу». Необхідні значення я перепакував у прошивку разом з певними енерголімітами та частотами, зменшивши її апетит орієнтовно на 25 відсотків без втрати швидкодії. Єдине, про що я забув, так це підняти частоти оперативної пам’яті згідно з профілями D.O.C.P. На високих налаштуваннях графіки S.T.A.L.K.E.R. 2. споживає близько 10 Гігабайтів відеопам’яті та 29 Гігабайтів ОЗП.

Як бачимо, в ігровому процесі у нас понад 60 кадрів на секунду, «просадки» стаються під час кат-сцен та чомусь при відкритій карті. Плюс варто врахувати, що це перша версія гри та надалі нас чекатиме море патчів. З усім тим народний Б/У комп’ютер справляється навіть з таким важким ігровим завданням.

Замість висновків

Плануючи цей допис я не мав на меті розповідати про гру, її атмосферу, графіку, механіки чи баги. Я не збираюсь проходити S.T.A.L.K.E.R. 2. ще як мінімум декілька років, щоб не псувати собі враження. Нехай вона настоїться як добре червоне вино з Тусенту. Але навіть тепер вона змогла подарувати те, чого я не відчував вже дуже довгий час — вайби минулого, радість від події, налаштування та негаразди, баги, що стали фічами… А перший запуск гри від зарядної станції перетвориться колись  на окремий теплий спогад: «Як воно колись було…»

Шановні читачі та коментатори, на ITC триває конкурс Ваших статей ! Щоб взяти участь, достатньо опублікувати свій допис на будь-яку цікаву тему, натиснувши на білий олівчик вгорі сайту.