Кілька тижнів тому вийшов у лістинг на біржі проєкт BIO. Звичайно ж, в інформаційному шумі від виходу мемкоїнів Президента США ця інформація пройшла повз увагу багатьох. Але це свого роду феноменальна подія – вийшов флагманський DeSci проєкт, з капіталізацією понад $1 мільярд!
В даному матеріалі поговоримо, що це означає для крипто-галузі та для науки.
Проєкт BIO вийшов в лістинг досить непогано – на момент виходу капіталізація була більше $1 млрд, тобто це був перший DeSci-юнікорн. І така оцінка зробила його найбільшим у цьому напрямку!
Децентралізована наука (DeSci) має метою допомогти розвивати сучасні наукові дослідження у багатьох галузях, об’єднавши їх з найзручнішими інструментами крипто-індустрії, такими, як децентралізоване зберігання даних у блокчейні, спрощення процесів цензурування, використання NFT, регулювання за допомогою DAO, і т.і.
Мал 1. топ-10 DeSci проєктів.
Я писав про специфіку DeSci і про сам проєкт раніше, тут .
Одна з найболючіших проблем сучасної науки – це питання фінансування. Проєкт BIO пропонує своє рішення цього питання.
BIO – це протокол мережі біотехнічних DAO (децентралізовані автономні організації, що дозволяють організовувати спільноти для управління науковими дослідженнями та керування фінансами організації), які орієнтовані на різні специфічні напрямки науки. Він допомагає науковим проєкт створювати DAO та збирати фінансування на наукові дослідження.
Це флагманська монета наративу DeSci, яку підтримує засновник найбільшої крипто-біржі Binance CZ та засновник проєкту Ethereum Віталій Бутерін.
Зараз ціна токена проєкту знаходиться в глибокій корекції і він випав з рейтингу топ-100 проєктів (у топ-200), але обсяг торгових операцій понад $60 млн на добу говорить про те, що трейдери цікавляться ним. І, що важливіше – у соцмережах та на сайті проєкту видно активність – проєкт часто публікує звіти про діяльність, зростає кількість власників токена та кількість наукових проєктів, які змогли створити свої DAO та отримати фінансування від BIO.
Більше новин про проєкти, яким допоміг BIO, можна дізнатись на офіційному ланчпаді.
Наприклад, ось проєкт, який зміг зібрати фінансування 2000 ETH (майже $7 000 000). Він видає вченим гранти на дослідження.
https://auctions.bio.xyz/auction/560
Більшість наукових досліджень фінансуються або з державних бюджетів, або корпораціями.
Фінансування за рахунок державних бюджетів завжди недостатнє.
А комерційні корпорації мають мету повернути вкладені гроші якнайшвидше. Тому вони часто чинять тиск на вчених, щоб наука рухалася у певному напрямі та з певною швидкістю. Наприклад, часто заохочується розвиток саме прикладної науки і недостатньо уваги приділяється саме теоретичній, фундаментальній науці, оскільки вона не дає якихось практичних результатів. Але саме фундаментальна наука важлива для здійснення нових науково-технічних проривів.
Грубо кажучи, прикладна наука може знаходити розв’язання задач на кшталт “як генетично та аеродинамічно отримати більш швидку коняку”, а для технологічного переходу людства від масового використання коней до масового використання автомобілів все ж-таки був необхідний прогрес саме в теоретичній, фундаментальній науці, причому в кількох напрямках одночасно.
Власне, напрямок DeSci займається підходом, який дозволяє об’єднати сильні сторони крипто-індустрії – такі, як фінансові, технічні та маркетингові, та свободу у прийнятті наукових рішень для вчених. Щоб вони могли займатися своєю справою з меншою кількістю фінансових, технічних, юридичних та інших обмежень, зосереджуючись більше на науці, ніж на тих непов’язаних з наукою питаннях, які від неї відволікають.
DeSci пропонує дати можливість розвиватися науковим проєктам у “біляринкових” умовах, але за легшими правилами – так, щоб фінансування наукових проєктів здійснювалося НЕ за рахунок професійних інвестиційних фондів, які мають показувати своїм вкладникам якомога вищу прибутковість, а за рахунок інвесторів-аматорів, які володіють токенами інших крипто-проєктів (наприклад, як у проєкті BIO) і більш толерантні до ризику. І вони готові фінансувати наукові проєкти, іноді навіть просто так, щоб підтримати хорошу ідею чи талановиту команду вчених.
У стартапів поза крипто-сферою (та й у крипто-стартапів теж) завжди була дуже критична потреба у частому пошуку більш значних раундів фінансування та пошуку smart money (такий тип партнерства з інвесторами, коли крім безпосередньо грошей інвестори допомагають експертизою, знайомлять команди з іншими корпораціями для колаборацій, допомагають отримати доступ до важливих галузевих контактів та багато іншого). Це пов’язано з тим, що у разі успіху стартап або перетворюється на корпорацію, або його засновники продають цей стартап якійсь корпорації. Ці процеси вимагають витрат досить великих сум грошей. Причому, з погляду на розробку та розвиток продукту стартапу, ці кошти витрачаються абсолютно марно – вони витрачаються не на створення товару, продажу, маркетинг і доставку рішення до користувачів, а на інші питання (юридичні, організаційні тощо).
І тому стартапу після первинного раунду фінансування FFF (від англ. Family, Fools, Friends – сім’я, дурні, друзі) зазвичай досить критично швидко переходити до наступного раунду від Янгол-інвесторів і після цього шукати для більшого раунду інвестування більший інвестиційний фонд та синдикат. Бо у FFF, скоріше за все, не буде $100-500 млн на закриття наступного інвестиційного раунду.
Якщо ми говоримо про фінансування наукових проєктів у парадигмі DeSci, в більшості випадків нема необхідності проходити всі ці кола пекла і піднімати величезну кількість раундів залучення інвестицій. Цілком можливо задовольнитися фінансуванням у режимі, аналогічному FFF. У силу специфіки крипто-галузі цими FFF, які підтримають науковий проєкт, можуть бути власники токена BIO або учасники ком’юніті BIO, чи взагалі будь-який власник криптовалюти.
По-перше наявність певної “казни” у BIO дозволяє підтримувати деякі наукові проєкти за допомогою безповоротних грантів, по-друге, наявність потужного діючого ком’юніті дозволяє суттєво розширити список можливих “FFF-інвесторів” і дозволяє підключати до спільноти меценатів та надавати їм прозору звітність про витрати завдяки блокчейн-архітектурі та можливостям DAO.
Причому для зручності інвесторів до порталу BIO підключений досить зручний блокчейн-міст, який дозволяє легко конвертувати в токени BIO інші токени. Підтримується достатньо широкий спектр криптовалют фундаментальних блокчейн-проєктів на кшталт Ethereum, Solana, Arbitrum, Binance, Avalanche, Polygon і т.і. Також підтримуються найбільш відомі токени на цих блокчейнах, включаючи мемкоїни!
Тому навіть якщо ви випадково купили мем-монету Трампа (TRUMP), або собаку в капелюсі (WIF), або на гаманці випадково завалялися мемкоїни BONK і ви не знаєте, що з ними робити – завжди можна поміняти їх на токени BIO і проінвестувати в якийсь реально корисний науковий проект!
Деякі наукові проєкти справді мають комерційно-доцільну ідею, і це дозволяє додатково заробляти учасникам BIO. Але це точно не є головною ціллю цієї екосистеми.
Критично важливо, що такий інструмент дає можливість фінансувати проєкти фундаментальної науки в більш органічному режимі – так, щоби вченим було зручніше працювати і вони мали змогу мінімально відволікатися від своєї роботи на вирішення комерційних питань, якщо їм це не цікаво. При цьому у цій спільноті є комерційно мислячі люди, що готові приєднуватися до команд вчених (наприклад, на ролі Bizdev або як фахівець з фандрайзингу) і вирішувати замість вчених ті комерційні питання, які вчені вирішувати не вміють.
Якщо раніше про це говорили, як про якусь теоретичну концепцію, то зараз це вже реалізовано у вигляді конкретних проєктів – таких, як BIO. І це дуже важливий прецедент для галузі.
Проєкт створив прецедент. Тепер DeSci – це теж цікаво, це теж може коштувати $1 млрд. капіталізації, якщо його підтримають біржа Binance та засновник Ethereum Віталій Бутерін. Ну, і тепер можна фінансувати науку, продаючи мемкоїни:)
Оскільки старт дано, цим шляхом можуть піти проєкти різних наукових напрямів. І вони зможуть надати значно більшу різноманітність ідей для реалізації, ніж створення ще одного чергового L1 – блокчейну.
Вирішення питання фінансування науки та вчених разом з подальшим розвиненням інструментів та агентів Штучного Інтелекту зможе багаторазово підвищити ефективність наукових досліджень та сприятиме виникненню нових науково-технічних проривів!
Отже, чекаємо на появу нових аналогічних проєктів!