Швидке налаштування дисплея ноутбука, або як безкоштовно покращити свій екран

Опублікував vovsir

Яким би чудовим не був екран вашого мобільного комп’ютера, зазвичай за умовчанням він показує знано менше, ніж здатен. Спробуємо з’ясувати, чому. І виправити проблему.

Про старі добрі часи та сучасність

У старі добрі часи, коли комп’ютерна преса була переважно паперовою (і я мав до неї деяке відношення), тексти на ІТ-тематику проходили сувору наукову і літературну редактуру. Тому «на виході» читач отримував якісний продукт і практично завжди (крім квітневих номерів) міг беззастережно вірити написаному. Комп’ютерна преса, так би мовити, несла знання у маси.

З розвитком широкодоступного інтернету ситуація кардинально змінилася. Зараз практично кожен може виплеснути у мережу свій неочищений потік підсвідомості. І сучасний читач повинен бути вкрай уважним, щоб ретельно «відділяти зерна від плевелів» у потоці онлайн-інформації. На жаль, розповсюдилися тексти написані халтурниками/за допомогою ШІ, які вводять недосвідчених користувачів в оману. При цьому адміністрація багатьох сайтів поклала болт на якість контенту – головне ж кількість, клікбейт і перегляди. За прикладом не треба ходити далеко:

Очевидно, що жодна людина у тверезому розумі та здоровому глузді не написала б подібну маячню. Але ШІ на таке спроможний, і люди можуть повестись на подібну ахінею, офіційно викладену на одному з вітчизняних ресурсів, присвячених мобільному зв’язку. На жаль, адміністрація багатьох сайтів зовсім не контролює контент і не несе ніякої відповідальності за те, що тримають  на власному ресурсі.

Отож фільтруйте потік інформації з Мережі та не довіряйте підозріливим рекомендаціям, не почерпнувши додатково відомостей з якихось надійних джерел, наприклад щодо налаштувань того ж бездротового зв’язку.

З великою обережністю я раджу ставитися і до писанини у коментарях. Справжні спеціалісти, як правило, люди доволі зайняті, не сидять у чатах і не строчать коментарі. Натомість тут зашалює кількість самопроголошених «експертів», які з радістю поділяться з вами байками власної вигадки. Наприклад:

 

Отже, дописувач  перестав читати про мишу лише тому, що автор помилково написав що маніпулятор “яскраво світиться червоним кольором — лазером”, хоча насправді це був світлодіод. Але далі коментатор поніс куди неадекватнішу ахінею, ніж автор: «Лазерне підсвічування робить те саме, але без “яскравостей”, бо діаметр світлового пучка настільки малий, що навіть не видно!» І нісенітницю від коментатора не посоромилося підтримати аж 35 диванних «експертів»!

Загалом авторам-початківцям я раджу не звертати особливої уваги на негатив у коментах. Помилки перших кроків «творчості» – це природньо, не помиляється тільки той, хто нічого не робить.

А як же воно насправді, з тим лазером? Насправді поширені у побуті лазерні світлодіоди світять червоним (лазерні указки), синім (blu-ray пристрої), і інфрачервоним (невидимим для людського ока) світлом — і саме останній тип діодів використовується в тому числі у лазерних мишах (занадто концентроване лазерне видиме світло надто сліпило би при випадковому потраплянні в очі).

Ось чому у лазерних мишей не видно підсвічування. А зовсім не тому «що діаметр світлового пучка настільки малий, що навіть не видно». Якби коментатор не прогулював уроки фізики в школі, то зметикував би, що яким би тонким не був світловий промінь, при потраплянні на поверхню (того ж стола) він відображається і розсіюється навсебіч, а таке розсіяне світло неодмінно стало б добре видно.

Фанати Intel та AMD

Особливо мене милують дискусії фанів, на кшталт прихильників АMD і Nvidia. Чиї пристрої та драйвери кращі? Тони словесного лайна накидаються на вентилятор під кожною статтею на цю тему. Істина ж у тому, що не ідеальні ні ті, ні інші. З одного боку, АMD вже бозна скільки не може усунути проблему білого текстового курсора на білому фоні. Це достобіса незручно, спору немає.

З іншого боку, три останні «виправлені від вразливості» драйвери Nvidia на моєму ноутбуці працюють некоректно і викликають підвищене навантаження на процесор процесом System коли відеокарта Nvidia не залучена, що прискорено «висаджує» батарею ноутбука в автономному режимі. Звісно, і ту й іншу проблему досвідченим користувачам комп’ютера неважко побороти, але все ж експірієнс якийсь не той, не емейзінг…

Та й взагалі публікації на подібні теми часто не несуть жодної практичної користі, а мають на меті викликати махач у коментарях. Втім, завважу що певна користь від таких публікацій все ж є – відбувається психологічне «розвантаження» людей, що виплескують онлайн свої негативні емоції.

У коментарях під оглядами відеокарт взагалі твориться щось дивовижне – там повно  мільйонерів (ну що ж їм мільйонерам ще робити, як не сидіти строчити пости за ЗП копірайтера), які неодмінно порекомендують вам щось на кшталт 4090 для гри у 1080Р з променями Хуанга. Навіщо, скажіть на милість, коли, навіть мій ноут п’ятирічної давнини з 1660Ti на борту чудово тягне той же Cyberpunk 2077 на високих налаштуваннях графіки, якщо трішки вручну підшаманити з налаштуваннями.

 

Завважу, що це результат з увімкнутою вертикальною синхронізацією й обмеженням максимальної частоти кадрів до 72 (чому саме 72 – трохи далі). Графіка більш ніж пристойна (оригінальні png файли були перетиснуті  у 80% jpeg і зменшені на 50% для оптимізації розміру зображень на сайті, але думаю і так видно що графіка на належному рівні).

І якість деталізації зображення чудова, і до освітлення та тіней немає претензій, хоча «лучі» 1660Ti не підтримуються (насправді це не зовсім так, але не будемо заглиблюватись). А якщо вам хтось розказує що промені зараз – то маст хев, просто дайте йому оце посилання (якщо заглибитись у деталі процесу сучасного рейтрейсінгу, то у відео показано наслідок використання обмеження щодо кількості променів у сучасних відеокартах, через недостатню продуктивність абсолютно усіх сучасних GPU для роботи з рейтрейсингом – ось звідки зернистість і артефакти).

Але щось я затягнув ліричний відступ. Перейдемо до мети нашої статті – принести трошки користі власникам ноутбуків, хоча й не тільки їм.

 

Налаштування дисплея ноутбука

Яким би не був дисплей вашого ноутбука – таким собі:

– пристойним:

– чи дуже гарним:

За умовчанням він зазвичай не показує все те, на що здатен. Візуальна інформація здебільшого губиться у темних відтінках, і вкрай рідко – у світлих. В результаті  на нічному зображенні з камери відеоспостереження чи в темній місцині у комп’ютерній грі ви ризикуєте не побачити важливих деталей, які банально потонуть у темряві. Причина – у налаштуваннях вбудованої графіки Intel (певен що й у АMD та сама проблема) за умовчанням.

Наприклад, на моєму ноутбуці з налаштуванням графіки за умовчанням (загальна яскравість 38, контрастність -17, насиченість – 50) втрачаються біля 7% темних відтінків, що досить багато. Замість зображення в затемнених місцях видно лиш суцільну темінь.

Щоб швидко налаштувати зображення, скористаємося картинкою нижче (джерело).

У більшості випадків ми побачимо на екрані добре видимі цифри на білому фоні та 1-2 цифри на чорному. Тобто, нам потрібно спробувати «витягти» відтінки з темноти.

Але для початку визначимося з базовими поняттями.

 

Яскравість відповідає за темні відтінки

За коригування зображення у темних півтонах відповідає налаштування яскравості. Заходимо у «Центр керування графікою Intel» (звісно, це не сортується володарів «вбудовок» АMD). Підвищуємо яскравість до тих пір, поки не побачимо максимальну кількість цифр на темному полі. У багатьох випадках досягається максимум видимість тільки цифри 4, не варто лякатися, це вже чудовий результат для екрана вашого ноутбука, викручувати яскравість надалі в марній спробі побачити п’ятірку не слід. В моєму випадку яскравість довелося підняти до рівня 43:

Якщо ви відчуваєте у собі сили провести тонкіше налаштування яскравості, скористайтесь посиланням. Методика налаштування видимості темних відтінків та сама – підвищення яскравості.

Також ви можете індивідуально підлаштувати яскравість базових кольорів, скориставшись посиланням, якщо яскравість базових кольорів за умовчанням неоднорідна.

Контрастність – відповідає за світлі відтінки

Після підняття яскравості у «Центрі керування графікою Intel»  ви помітите, що на білому полі тестового зображення зникли деякі цифри, наприклад 4 і 5. Це означає, що контрастність зображення стала завищеною.

За регулювання світлих відтінків якраз і відповідає налаштування контрастності. Знижуємо контрастність у «Центрі керування графікою Intel», у моєму випадку до 14, і вжух – до усіх цифр на світлому фоні тестового зображення повернулась видимість, що і потрібно.

Якщо ви бажаєте більш тонко налаштувати зображення, перейдіть за посиланням і виконайте необхідні маніпуляції з повзунком контрастності. Добийтеся результату, що розрізняти максимум близьких за максимальною яскравістю відтінків (найяскравіші відтінки на градієнті мають не зливатися в один білий колір).

Після проведених  налаштувань ви будете бачити багато цифр/градієнтів на тестовому зображенні, але… Загалом картинка на дисплеї викличе у вас розчарування – кольори стануть  бляклими та невиразними, кольорові зображення втратять привабливість.

Тут на допомогу приходить насиченість.

Насиченість кольорів

Привабливість картини на екрані легко повернути знову, скориставшись регулюванням насиченості кольорів. У моєму випадку насиченість піднята до 56.

Тут важливо не перестаратися. Інакше відтінки знову позливаються. Рекомендую ось цю картинку для швидкого налаштування:

Підвищуйте насиченість доти, поки не помітите що рельєфний малюнок на боці системі РО починає зливатися з корпусом в один червоний фон.

Отож майте на увазі, що з ростом насиченості, яскраво-насичені відтінки можуть почати зливатися. Контролюйте ситуацію, щоб не переборщити, наприклад за допомогою градієнтних кіл у програмі TFT test (при завищеній насиченості в центрі градієнтних кіл з’являться яскраві однотонні плями, їх не має бути).

Прийміть до уваги, що регулювання яскравості екрана через повзунок налаштувань Windows у області повідомлень (треї) це не зовсім те що і регулювання через драйвер. У треї зазвичай регулюється підсвічування матриці екрана, тому спочатку налаштуйте оптимальну яскравість у треї, а вже потім приступайте до налаштувань через драйвер. Також не слід робити налаштування екрана при яскравому зовнішньому освітленні – воно завадить вам побачити чи насправді відображає екран темні відтінки.

Важливо знати, що за вивід зображення з дискретної відеокарти ноутбука на екран зазвичай відповідає саме вбудований GPU (бувають виключення, але це окрема тема), тому здійснені у «Центрі керування графікою Intel» налаштування зображення будуть актуальні й для ігор/роботи на дискретній відеокарті. В цьому легко переконатися, – викрутіть ту ж насиченість для «вбудовки» на нуль і запустіть будь-яку гру на дискретній відеокарті, – упевніться у відповідних змінах палітри 3D картинки.

+Частота

Що ще корисного можна зробити з екраном ноутбука – так це налаштувати оптимальну частоту оновлення екрана. Наприклад, у мого ноутбука за умовчанням доступні частоти оновлення 60Гц і 144Гц. І все. Але при роботі, прокрутці тексту в редакторі чи браузері, перегляді відео тощо, мені не сподобалась ні та, ні друга частота. На частоті 60Гц при скролінгу помітно шлейфи інерційності, а на 144Гц на зображенні вже вискакують артефакти характерні для розгону рідкокристалічної матриці. Тому за допомогою програми Custom Resolution Utility я додав оптимальний, на мою думку, режим частоти у 72 Гц – саме в ньому текст прокручується максимально плавно і безартефактно, чітко відображається при перегляді відео, і взагалі не докучають «шлейфи». Наголошую, це саме частота 72Гц, а не 75 Гц чи там 120 Гц, хоча і їх можна додати. Однак то вже зовсім інша історія налаштувань…

У підсумку

Сподіваюся, що викладена інформація допоможе у налаштуванні екранів ваших ноутбуків. Тим більше, що нічого складного та екстраординарного у цій процедурі немає. А результат точно вартує витраченого часу. Насолоджуйтесь зображенням!

Р.S. Наведені у статті рекомендації в жодному разі не є налаштуваннями для професійної роботи з кольором. Вони призначені для візуального поліпшення зображення розповсюджених дисплеїв.

Підтримати ентузіазм автора можна переказом на карту **** **** **** **** ****, скільки вам не жаль.