Старий японець проти Samsung: битва відеокамер (чи побиття) на прикладі Samsung S21 FE, Canon DC 21 та Samsung GT-i8262

Опубликовал
Nazar

В наш час, якщо спитати у будь-якої дитини: що таке відеокамера? То у відповідь, швидше за все, нам вкажуть на додаток у смартфоні, з піктограмою для режиму відео. Єдине в кого ще можна відшукати реальну відеокамеру — це у професіоналів, «гіків» та гуру кінематографа.

Вступ

На цей раз я не буду робити глибинні екскурси в історію, скажу тільки, що лише на початку 1980-х з’явилися перші відеокамери, доступні для звичайних споживачів. Їхнім творцем стала компанія Sony.

Якісний стрибок у відеозаписі був зроблений з появою у 1995 році цифрового формату стиснення відео «Digital Video». Для використання в камерах масового споживача з’явилися формати Digital8, microM, miniDV, але повсюдно поширився останній — miniDV. Масово цифрові відеозаписи почали випускатися з 2001 року, що вплинуло на розробку нових, компактніших носіїв: карт пам’яті, флешок, компакт-дисків і т.д.

Типовий представник відеокамер 2000-х

Хто ти, воїн? – Canon DC 21

Герой цієї статті – Canon DC 21, поступив до продажу в далекому 2006 році за орієнтовною ціною – 500 доларів США. В той час в нашій країні такий пристрій можна було назвати розкішшю. Я не знав нікого зі свого оточення, хто був би власником цифрової відеокамери. Причина не тільки в її ціні, крім самої камери необхідно мати як мінімум непоганий комп’ютер, щоб зберігати та обробляти відео. В кращому випадку на той час, у деяких з’явилися цифрові фотокамери з режимом фільмування. Варто зрозуміти, що цифрова фотокамера (в народі «цифровик») – це еквівалент місячної (або більше) зарплати, а для відеокамери відповідно – два-три місяці роботи пересічного громадянина того часу.

Мій Canon DC 21 – все ще живий і навіть здоровий.

Нещодавно, перебираючи старі гаджети у своїй шафі, я натрапив на камеру з гордим написом: “Made in Japan” і вирішив на її прикладі показати, яка еволюція відбулась за ці роки. Через те, що тепер масовим продуктом для фільмування вертикальних «відосиків» стали смартфони, то вирішено основним опонентом для порівняння зробити саме їх.

Mini DVD-диск 1,4 Гб — основний носій даних.

Знімає камера на мініатюрний DVD-диск об’ємом – 1,4 Гігабайта, а також підтримує двухслойні диски, на які поміщається вже 2,6 Гб відеофайлів — це приблизно година часу у середній якості — досить непоганий результат. Крім того, відеокамера може робити фото (максимально 1632 x 1224 пікселів), але зберігає їх вже на рідкісний формат карт пам’яті – MiniSD (не плутати з MicroSD).

Canon DC 21 дуже зручна при фільмуванні: колесо зуму, клавіші старту запису і допоміжні кнопки розміщені максимально ергономічно. Ремінець допомагає вільно тримати камеру в руці, не боячись її випустити, на відміну від телефона. Нічого дивного, адже це спеціалізований пристрій. Поворотний дисплей крутиться в будь-яке положення, як захочеться оператору.  Загалом, рідкокристалічний екран діагоналлю 2,5″ зі співвідношенням 16х9 виконує свої функції на відмінно, під ним також розміщені клавіші керування.

Онлайн-курс "Фінансовий директор" від Laba.
Опануйте інструменти управління грошовими потоками, ризиками та активами компанії, щоби перейти на посаду CFO.
Приєднатися до курсу

 

Купатися, чи не купатися?

Ще в кінці 2000-х років «камерафони» навчились робити досить пристойні фотографії. Але з відеоформатом  була проблема, причина якої крилась в низькій роздільній здатності сенсора та недостатній швидкодії мобільного процесора для такої мети. Якщо ви заглянете у свій сімейний архів, то побачите, що за допомогою власного «гаджету» змогли знімати відео у пристойній якості аж після 2010-х років. Одразу зазначу, що не беру в розрахунок масові заходи/весілля/перше вересня/останній дзвоник, для фільмування яких запрошували гуру-оператора з величезним ящиком на плечі:)


Порівняння камер

Головні герої нашого тесту

Опонентом для Canon DC 21 було обрано Samsung GT-i8262 – 2013 року, та Samsung S21 FE – 2022 року. Перший з них був типовим представником середнього класу смартфонів тих років. Samsung S21 FE являє собою відносно сучасну модель, що позиціонується між середнім класом та флагманами з досить непоганими можливостями камер, огляд тут. В наступній таблиці коротко про основні можливості камер.

Характеристики: Canon DC 21 Samsung GT-i8262 Samsung S21 FE
Рік випуску 2006 2013 2022
Сенсор CCD-матриця GH59-13202A

Sony IMX555

Hynix HI-847

Zoom 10х
Стабілізація + +
Роздільна здатність відео 720*576 px 720*480 px 3840*2160 px
Матриця, Мп 2,2 5

12 – основна

8 – телеоб’єктив

Носій даних MiniSD/DVD Flash Flash

Все це сухі числа і ярлики, які лише опосередковано передають нам розуміння ситуації, тому головне у відеоформаті  — це картинка, а не слова. До речі,  батарея в Canon на 850 mA/h дотепер тримає законних 30-35 хвилин запису відео у “високій” якості — древні технології втраченої цивілізації)

Рідна батарея, живіша всіх живих.

В сонячний суботній день я вирішив провести порівняльне тестування трьох пристроїв і зробити наочне відео. Моєму задуму посприяла тепла осіння погода, завдяки якій я зробив вилазку на природу, сумістивши приємне з корисним. Фільмування велося у звичайних умовах при денному світлі в автоматичному режимі, саме так, як це робить більшість людей.

На щастя, на річці в таку пізню пору вже немає відпочиваючих, інакше вони б здивувалися, хто це бродить з відеокамерою, а потім ще й купається, не витримавши спокуси зайти в прохолодну осінню воду. Прямо, як класик: “Чи може іскупатися? Купатись чи не купатись? …”


Ліпше один раз побачити, ніж 100 раз почути


Як бачимо з порівняння, смартфон середнього класу у 2013 році наблизився по якості картинки до відеокамери, яка старша його на 7 років. Впадає в око відсутність стабілізації, більш агресивні та неприродні кольори у Samsung GT-i8262. Крім того, він усереднює загальну експозицію, внаслідок чого ми втрачаємо «небо». Samsung S21 FE – це вже зовсім інша історія, тут у нас в наявності 4К – 60 к/с, хоча я знімав у режимі 30 к/с.

Камера на смартфоні 2022 року може похвалитися оптичною стабілізацією у випадку фільмування з основного об’єктива. Коли ми перемикаємось на «телевік» з трикратним оптичним зумом, то вже в цьому режимі залишається тільки цифрова стабілізація, яка відпрацьовує не дуже якісно. Варто врахувати, що деякі сцени знімалися проти сонця, тому є складними для камер.

Не така вже й суттєва різниця в габаритах.

 

Висновок

Звісно, я не очікував ніяких чудес від ветерана – Canon DC 21 і розумів, що еволюція за цей час йшла «семимильними кроками». Однак, в цьому випадку достатньо хоча б того факту, що він просто працює і дає нам змогу побачити власними очима, як колись «зберігали пам’ять» у середині 2000-х і які можливості з відеознімання з’явилися у нас тепер у порівнянні до минулого.

Для себе я давно зрозумів, що ліпше сама погана якість картинки, ніж повна відсутність знятого матеріалу. Я б із задоволення погодився подивитися на деякі кадри свого життя навіть в якості VHS, але на жаль, їх немає.


Так що не забувайте знімати свої щасливі життєві моменти та не лінуйтесь робити резервні копії сімейного архіву, адже з часом вони будуть становити для вас все більшу цінність, повертаючи вас у найкращі для себе часи, де трава була зеленіша і всі ми були щасливими.

 

Disqus Comments Loading...