Скільки вже сказано про криптовалютний ринок: стратегії торгівлі, психологія трейдерів, тисячі курсів, тенденції, перспективи… Але наскільки відомо: “хто знає, той робить, хто не знає – вчить інших”. Спостерігаючи за цим всім, я нарешті долучився, так би мовити, до тренду ще за часів першого буму.
Зміст
Загалом, криптовалюти – не просто гроші, а ціла індустрія, де все нестабільно, а отже, неймовірно цікаво для прогнозистів і тих, хто прагне передбачити рух цін. Всі ці графіки, тренди, новини — наче невидимі ниточки, які ти тягнеш, сподіваючись виявити прихований код. Але давайте будемо відверті: як можна передбачити щось, що навіть самі творці не можуть контролювати? Спробую розписати декілька аспектів, які допомагали чи навпаки шкодили, коли я брав участь у криптосфері.
Багато хто радить покладатися на свою інтуїцію. Але це велика помилка, адже до дій тебе штовхає швидше психологічні аспекти, про які чудово знають більш досвідчені маніпулятори. Ось здається ти відчуваєш, що Біткоїн ось-ось впаде, ставиш шорт, а через пів години він починає рости. Помилково думати, що тобі не потрібно розбиратися в складних математичних моделях чи вивчати тижневі графіки. Просто закрий очі, відчуй внутрішній потік і… ти лишишся з нічим. Рано чи пізно ти звісно вгадаєш, але чим тоді це відрізняється від тих же ставок у букмейкерів?.
Якщо ми займаємось торгівлею на крипторинку, то завжди потрібнро тримати руку на пульсі новин! Ринок криптовалют реагує на новини: хтось щось сказав, пішли плітки, неправдиві інсайди чи почались якісь катаклізми. А ти стоїш і намагаєшся зрозуміти, чому всі почали продавати? Виявляється, ти пропустив, як у Твіттері з’явився пост Ілона Маска.Ринок постійно міняється і на нього впливає як об’єктивні фактори, так й інформаційний шум. І це може статися навіть на фоні подій, які виглядають абсолютно незначними. Якщо не вірите, просто спробуйте поїхати кудись без Інтернету на пару днів і повернутися: велика ймовірність, що світ криптовалют вже змінився.
Тепер про серйозне: графіки. Тут немає жодних гарантій, але чим більше ліній, тим більше шансів, що хоча б одна з них стане реальністю. Вивчаючи ці складні візуалізації, будьте уважні: ви побачите лінію тренду, лінію підтримки, лінію опору… а також багато різних поєднань, від яких очі можуть заболіти. Але навіть якщо всі ці лінії виглядають як абстракція, пам’ятайте: вони все одно намагаються вам щось сказати. Я знав людей, які дійсно вміли в аналіз, особисто мені це не дуже вдавалось.
Загалом, нестабільність – основна ознака розвитку. Як тільки вона закінчиться, значить з цього ринку вже нічого не заробиш. Так було з усіма технологіями, в які спочатку ніхто не вірив, а паралельно хтось заробляв на цьому гроші.
І наостанок: не забувайте, що навіть найкращі криптоексперти — це ті ж люди, що інколи не вгадують прогноз погоди на завтра. Але якщо ви хочете заробити на криптовалюті, дотримуйтеся золотого правила: коли всі продають — купуйте! Коли всі купують — продавайте!
І, звісно, пам’ятайте про диверсифікацію портфеля: більше монет — більше шансів. Може, десь вони й принесуть вам той самий очікуваний успіх.