Вечір, мені 11 і я ховаюсь під ковдрою з книгою і своїм Nokia 1100. Цей телефон не міг похвалитися сучасними функціями: ч/б дисплей і ніякого Інстаграму чи месенджерів. Але у нього була одна дуже значуща перевага: ліхтарик, який не був надто яскравим, щоб мене викрили. Так я міг читати під ковдрою всю ніч. Здавалося б, ті незабутні почуття занурення у невідомі прекрасні світи книжок лишилися в минулому. Ніколи не сподівався повернути їх. Але все змінилося, коли я взяв до рук Project Hail Mary Енді Віра.
Історія успіху Віра — це життя яке кожен з нас хотів би мати. Вдень він працював, а ввечері займався тим, що любив — писав цікаві історії та публікував на власному сайті та в соц.мережах. За багато років завдяки своєму хобі Вір назбирає горстку фанатів і на їхнє прохання випустить свою першу книгу на Amazon за символічні 99 центів.
Ця книга вистрелить, стане бестселером і отримає екранізацію в Голлівуді. Коли чуєш такі історії, не можеш щиро не радіти за людину.
Фантастика Віра не про далекі космічні далі чи життя в 3058 році, коли людство освоїло півсотні планет і спокійно співіснує з інопланетянами. Він описує умовно близьке майбутнє: експедицію на Марс, невеличке поселення на Місяці чи першу людську команду, що вирушає в самовбивчу космічну подорож заради збереження людства.
Вір — не фантазер про космічні війни, він — приземлений науковець, який хоче показати, як людина могла б діяти в реальних умовах космосу. Він ставить складні питання та проводить неймовірні експерименти у найнесподіваніших обставинах: як вижити на Марсі півтора року самому? Як побудувати алюмінієвий завод на Місяці? Якими могли б бути мікроорганізми, що можуть з’їсти Сонце? Вір — король інженерії, хімії, біології та наукової правдивості в цілому. Можливо, у реальному житті він — великий гік і задрот, і в його книгах цей підхід працює чудово.
Проте, буду чесним, хоча Вір майстерно описує технічні процеси, він не вміє глибоко передати взаємостосунки чи дослідити складні моральні дилеми.
Нерідко його персонажі – пласкі та навіть клішовані, але якимось магічним чином це допомагає розповідати його історії, роблячи їх ще більш захопливими!
І це феномен саме по собі. Сюжети його книг не завжди дивують з першого погляду — наприклад, історія “Марсіанина” відома ще до прочитання: хлопець застряг на Марсі. Не чекайте від цієї книги більшого в плані сюжету. Однак те, як Вір детально і скрупульозно описує наш всесвіт, його компоненти та процеси в ньому, робить його книги самодостатніми та чарівливими без хитросплетених сюжетів чи складних персонажів.
Вір описує всесвіт в якому ми живемо, але з виняткових поглядів. Він ставить звичайних людей проти незвичайних умов, показуючи, на що здатна людська винахідливість і жага до пізнання. Його книги варто прочитати, щоб відчути захоплення тим, як далеко просунулося у своїх знаннях людство і як багато ще залишається для відкриттів.
Ось три книги, які я раджу:
Project Hail Mary. Найкращий твір Віра. Рекомендую не читати нічого про сюжет, тоді книга стане ще більш цікавою, як загадка, яку ви розгадуєте разом із головним героєм. Вас чекає просто неймовірна пригода.
Марсіанин. Навіть якщо ви бачили фільм — у книзі знайдете набагато більше цікавих деталей і проживете і відчуєте всі труднощі разом із головним героєм. Один дотик і ви на Марсі.
Артеміда. Книга про місто на Місяці та його місцеву дівчину шибайголову. Рецензії кажуть, що це найгірший роман Енді, і деякі літературні прийоми в ньому дійсно дешеві :), Проте тут є і все те, за що автора обожнюють, тож книга варта прочитання, особливо якщо вам сподобались попередні дві.
Я свідомо уникаю подробиць про сюжети цих книг, адже головне тут — їхня атмосфера. Чим менше ви будете знати про них (особливо про Project Hail Mary), тим більше задоволення отримаєте від читання. І хто знає, можливо, ці книги повернуть вам ті незабутні вечори з дитинства, якщо ви, як і я, любили занурюватися в захопливі історії.