Проєкт Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS) на ілюстрації
Вперше дорожню карту Міжнародної місячної бази у 2021 році представили Китай та росія, проте Пекін, очевидно, взяв на себе керівну роль після повномасштабного вторгнення в Україну.
У вівторок, під час великої міжнародної космічної конференції, Азербайджан приєднався до китайського проєкту Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS). Заяву про співпрацю підписали Лі Гопін, головний інженер Китайського національного космічного управління (CNSA) і Самеддін Асадов, голова правління азербайджанського космічного агентства Azercosmos
Деталі не розголошуються, лише загальними словами окреслюється те, що CNSA й Azercosmos «активно співпрацюватимуть в демонстрації, впровадженні, експлуатації та застосуванні ILRS, а також у навчанні та інших сферах».
Проєкт ILRS — це потенційний конкурент Artemis NASA, який передбачає будівництво постійної місячної бази у 2030-х роках.
За словами представників Лабораторії дослідження глибокого космосу (DSEL) при CNSA, Китай наразі залучив близько 15 партнерів до своєї ініціативи. Повний список наразі недоступний — але відомо, що серед підписантів є росія, Венесуела та ПАР, а також Азійсько-Тихоокеанська організація космічного співробітництва (APSCO), швейцарська компанія nanoSPACE AG, Міжнародна асоціація місячних обсерваторій (ILOA) і Національний астрономічний науково-дослідний інститут Таїланду (NARIT), і, ймовірно, Пакистан.
Вперше Китай та росія представили спільну дорожню карту ILRS у 2021 році у санкт-петербурзі, проте Пекін, очевидно, взяв на себе керівну роль після повномасштабного вторгнення в Україну.
Координуватиме ініціативу окрема організація ILRSCO. Китай планує завершити підписання угод із космічними агентствами та організаціями для членів-засновників ILRSCO до жовтня.
Тим часом у США зростає кількість країн-підписантів угод Артеміди
Китай нині працює над серією роботизованих місій, які будуть запущені цього десятиліття як попередники ILRS. Наступного року запустять «Чаньє-6» — місію, яка візьме перші зразки породи зі зворотного боку Місяця. На 2025-2026 роки заплановано запуск мультикосмічного корабля «Чаньє-7» із метою пошуку водяного льоду у кратерах. Місія «Чаньє-8» у 2028 році має закласти основу для проєкту Міжнародної станції дослідження Місяця.
Провальна російська місія «Луна-25», яка врізалася в Місяць у серпні цього року, була номінальною частиною ILRS.
Раніше ми повідомляли, що китайська база на Місяці, ймовірно, буде живитись атомною енергією. ЇЇ базова конфігурація, що складатиметься з посадкового модуля, бункеру, орбітального апарату та марсохода, буде створена в рамках місій «Чаньє» 6, 7 та 8. Станція, ймовірно, буде побудована в південній полярній області Місяця; астронавти з Китаю, росії та інших потенційних країн-партнерів інколи перебуватимуть там, але більшу частину часу вона працюватиме безпілотно.
Джерело: SpaceNews