Curiosity знайшов на Марсі камінь, якого там не має бути — це змінює уявлення про наявність води на планеті

Опублікував Олександр Федоткін

Марсохід Curiosity випадково розколов один з каменів на Марсі, вивільнивши жовті кристали чистої сірки.

Хоча сульфати не є рідкістю на Червоній планеті, це вперше, коли там вдалось знайти чисту сірку. Однак ще більш незвичайним є те, що канал Гедіз-Валлі, де марсохід виявив камінь, усіяний схожими брилами, які можуть містити сірку.

«Виявити поле з камінням, що складається з чистої сірки, — це все одно що знайти оазис у пустелі. Цього там бути не повинно, тож тепер нам треба це пояснити. Відкриття дивних і несподіваних речей – ось що робить дослідження планет таким захоплюючим», — зазначає науковець проекту Curiosity Ешвін Васавада з Лабораторії реактивного руху NASA. 

Сульфати являють собою солі, коли сірка, зазвичай у складі сполук, змішується з іншими мінералами у воді. Після того, як вода випарується, мінерали змішуються, висихають і залишають по собі сульфати.

Ці сульфати можуть багато розповісти науковцям про історію Марса, зокрема, про воду та причини її зникнення. Однак чиста сірка утворюється виключно за обмеженої низки умов. Ці умови відсутні у тому регіоні, де Curiosity випадково виявив незвичайний камінь. 

Наразі дослідники не приховують, що багато чого не знають про геологічну історію Червоної планети. Виявлення великої кількості чистої сірки, вільно розкиданої по поверхні, вказує на те, що існує дещо суттєве, що поки залишається незрозумілим.

Сірка є одним з ключових елементів для появи будь-яких форм життя. Зазвичай, вона зберігається у формі сульфатів та бере участь в утворенні двох незамінних амінокислот, необхідних живим організмам у виробництві білків.

Наступним кроком буде з’ясування того, як саме, спираючись на наші знання про Марс, там могла з’явитись сірка. Це вимагатиме трохи більше роботи, можливо,  включно з детальним моделюванням геологічної еволюції Марса. 

Канал Гедіз-Валлі має давню історію. Колись він був великою водною артерією. Скали на цій території зберігають сліди стародавньої ріки, яка протікала тут багато мільярдів років тому.

Curiosity зробив отвір в одному з каменів, взяв порошкоподібний зразок його внутрішньої частини для хімічного аналізу і продовжує просуватися глибше каналом, щоб подивитися, які ще сюрпризи можуть чекати за наступним каменем.

Джерело: ScienceAlert