Дмитро Дубілет: «Штучний інтелект — єдине рішення для заміни корумпованих суддів»

Опублікував Вадим Карпусь

Після тривалої інформаційної тиші колишній міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет поділився черговою своєю ідеєю з покращення життя українців за допомогою інформаційних технологій. Цього разу співзасновник Monobank пропонує вдосконалити судову систему України за допомогою штучного інтелекту.

Дмитро Дубілет вважає, що судова реформа — одна з найболючіших тем в Україні. Кожна влада декларувала її важливість, але жодна не змогла провести ефективну реформу. Причина — не в законах чи процедурах, а в людському факторі: корумповані, неефективні, демотивовані кадри. Саме судова система часто ставала бар’єром для інвестицій і розвитку.

На думку Дубілета, радикальне розв’язання проблеми може запропонувати технологія штучного інтелекту. Ідеться про впровадження ШІ у судову систему. Такий новий підхід дозволить випередити весь світ.

Етапи судової реформи із залученням ШІ

Запровадження ШІ в судову гілку влади Дмитро Дубілет пропонує розділити на декілька послідовних етапів.

  1. Повна цифровізація судового процесу. Документи, аудіозаписи, докази мають бути доступні в електронному вигляді. Наразі процес цифровізації судових справ в Україні вже триває.
  2. Навчання ШІ на наявних матеріалах: від Конституції та законодавчої бази до підзаконних актів. Згодом можна буде приступити до формування спеціалізацій. Далі можна перейти до тренування на прецедентах. Важливо, що потрібно постійно оновлювати знання.
  3. Початок використання ШІ. Спочатку ─ як помічника для суддів, прокурорів, адвокатів. Штучний інтелект після навчання зможе проводити аналіз матеріалів, готувати проєкти рішень, перевіряти факти тощо.
  4. Контроль за процесом. Надалі штучному інтелекту можна буде доручати складніші задачі з контролю дотримання процедур та формальностей, виявлення упередженості, забезпечення прозорості. Це повинно стати потужним антикорупційним кроком. А з часом ШІ дедалі краще розумітиме й оцінюватиме судові рішення по суті.
  5. На фінальному етапі ШІ зможе не лише доповнювати, а й поступово заміщати людей. Спочатку це можуть бути прості завдання з прийому та перевірки документів. А згодом ШІ зможе виконувати більше функцій в тих сферах судової системи, де він ефективніший, об’єктивніший і швидший

Завдяки своїм особливостям та відсутності необхідності у сні, перервах та відпустках, ШІ дозволить пришвидшити процес розгляду справ у судах. Він зменшить «затори» в судах, прискорить правосуддя й створить справді чесну систему.

«Уявіть собі світ, де судові процеси не тягнуться роками! Це дасть неймовірний імпульс для розвитку економіки та всього суспільства», ─ запевняє Дмитро Дубілет.

Спочатку ШІ почне заміщати людей у місцевих судах, а згодом підніметься на вищі ланки. Водночас Дубілет зазначає, що люди не зникнуть з процесу — вони контролюватимуть ШІ. Також необхідно зробити особливі процедури апеляції.

Дмитро Дублет заявляє, що проводити цю реформу потрібно якнайшвидше.