Джефф Безос показав місячний посадковий апарат Blue Moon, створений для NASA

Опубликовал
Юрій Орос

Компанія Blue Origin представила макет посадкового модуля Blue Moon, який, за її словами, буде готовий до польоту на Місяць протягом наступних трьох років і стане попередником висадки людей на більшому апараті, можливо, наприкінці десятиліття.

Джефф Безос, засновник Blue Origin, нещодавно продемонстрував представникам NASA макет «низької точності» на заводі з виробництва двигунів у Хантсвіллі, штат Алабама, передає ArsTechnica. Це варіант Mark 1 посадкового модуля Blue Moon. Він призначений для доставлення до 3 метричних тонн вантажу в будь-яку точку на поверхні Місяця.

Blue Moon Mark 1 — це місячний вантажний спусковий апарат одноразового використання, який залишиться на поверхні Місяця,

сайт Blue Origin.

Компанія розробляє Mark 1 як попередника більшого посадкового модуля Mark 2, який буде доставляти астронавтів на поверхню Місяця і назад за контрактом з NASA, яке в травні обрало Blue Origin своїм другим підрядником для місії з висадки людей на Місяць, поряд з SpaceX.

Джефф Безос, засновник Blue Origin, з адміністратором NASA Біллом Нельсоном та макетом посадкового модуля Blue Moon Mark 1

 

 

 

 

 

 

Першою метою щодо посадки місії NASA Artemis є південний полюс Місяця, де вчені виявили докази наявності великих покладів водяного льоду на дні темних кратерів.

За контрактом з NASA на створення системи посадки людини (HLS) виділили фіксовану суму 3,4 млрд доларів, Blue Origin відповідатиме за транспортування астронавтів з місячної орбіти на поверхню Місяця, а потім назад у космос, в рамках місії Artemis V. Ця місія офіційно запланована не раніше 2029 року, але, швидше за все її здійсняться вже у 2030-х роках.

NASA уклало контракт зі SpaceX на дві висадки екіпажу на Місяць за допомогою гігантського корабля Starship в рамках місій Artemis III і Artemis IV, офіційно запланованих на кінець 2025 і 2028 року. Ці місії, ймовірно, також будуть відкладені через купу причин — від готовності посадкового модуля Starship і скафандрів до будівництва нової мобільної стартової платформи й збільшеного верхнього ступеня для ракети NASA Space Launch System.

Наразі пріоритетом SpaceX є виведення ракети Starship на орбіту, а потім компанія має випробувати технологію дозаправлення в космосі, що потребуватиме численних успішних запусків Starship. Потім SpaceX планує здійснити безпілотну демонстраційну місію з висадки Starship на Місяць перед першим польотом з людьми.

Архітектура HLS Blue Origin схожа на архітектуру SpaceX в тому, що вона також вимагає дозаправлення в космосі. Але Blue Moon використовує рідкий водень, тоді як Starship SpaceX — рідкий метан. Blue Origin запускатиме свої спускові апарати на борту ракети New Glenn, запуск якої очікується не раніше кінця наступного року. Для кожної місії посадкового модуля Blue Origin потрібно три запуски New Glenn — один для відправлення посадкового модуля на орбіту навколо Місяця, потім ще два запуски для перевезення палива для буксира-заправника компанії Lockheed Martin, який заповнюватиме баки посадкового модуля на місячній орбіті.

Астронавти летітимуть з Землі на ракеті SLS NASA і космічному кораблі Orion, зроблять паузу на орбіті нашого супутника, а потім на апаратах SpaceX або Blue Origin зійдуть на місячну поверхню.

Спусковий модуль Mark 1 компанії Blue Origin спочатку має здійснити демонстраційний політ на Місяць, а потім відбудуться додаткові польоти для доставляння на поверхню Місяця наукового вантажу. Перші дві місії Mark 1 заплановані не пізніше 2026 року.

Вперше Безос розкрив програму посадкового модуля Blue Moon у 2019 році, і він представив космічний корабель, який сильно відрізняється від того, над яким сьогодні працює Blue Origin.

Disqus Comments Loading...