Джон Кармак мріє про відеокарту як автономний комп’ютер і згадує 3dfx Voodoo2

Опублікував Андрій Русанов

Легендарний у минулому розробник відеоігор Джон Кармак, котрий працював над Doom та Quake, обґрунтовує концепцію відеокарти як автономного пристрою.

У X Twitter Кармак ностальгічно згадує відеокарти 1990-х років 3dfx Voodoo2. Він захопливо розповідає про їхню здатність поєднуватися між собою у «ланцюги» з двох чи більше пристроїв з мінімальними затримками.

«Ланцюги GPU Voodoo2 SLI були чудовими – просто з’єднайте стрічковим кабелем дві карти, і ви подвоюєте швидкість [обробки] пікселів. Спеціальних професійних версій не було потрібно, тож двоє друзів могли відкрити свої комп’ютери та з’єднати відеокарти разом для подвійної швидкості, і ви дійсно могли оновити [систему] замість простої заміни карти».

Джон Кармак зазначає, що на відміну від вимог та особливостей сучасних систем, відеокарти Voodoo2 можна було поєднувати «майже необмежену кількість разів із незначною затримкою порівняно з відеокадром». Фактично карти не потребували додаткового порту PCI для розширення — лише джерело живлення.

«Грайте в Quake 2 із роздільною здатністю 1280×1024 120 Гц із 4xAA у 1998 році».

Від згадок про технології минулого Кармак переходить до уявлення, того, як би могли працювати графічні прискорювачі. Він зазначає, що сучасні засоби візуалізації не зможуть скористатися перевагами ланцюжка, але у закільцьованому вигляді така схема мала б деякі переваги. Також Кармак припускає повністю автономну роботу, принаймні у деяких ситуаціях.

«Я все ще вважаю, що сучасні відеокарти повинні мати можливість працювати без центральних процесорів … Ланцюги прискорювачів є законним використанням, але було б просто цікаво, якби графічні процесори створювали власний відеосигнал із діагностичною інформацією, коли ви подаєте живлення поза хост-системою. Ви можете піти далі й поставити крихітну систему Linux із запуском busybox на свій командний процесор вводити з клавіатури зворотний сигнал через порт дисплея, якщо у вас немає порту USB».

Ідея автономного комп’ютера на основі відеокарти не така вже й дивна у 2024 році. Вже досить давно материнські плати здатні виконувати деякі функції без процесора. Також вже є спроби додавати накопичувачі M.2 SSD до відеокарт. Існують також графічні карти з вбудованими дисплеями. Не кажучи вже про прискорювачі штучного інтелекту, побудовані на основі графічних процесорів.

Контент сайту призначений для осіб віком від 21 року. Переглядаючи матеріали, ви підтверджуєте свою відповідність віковим обмеженням.

Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-06029.