Космотелескоп Джеймс Вебб знайшов «парні планети без зірок» у Туманності Оріона

Опубликовал
Юрій Орос
Туманність Оріона

Космічний телескоп Джеймс Вебб (JWST) виявив у туманності Оріона планети розміром з Юпітер, що вільно плавають у космосі та не пов’язані з жодною зіркою.

Наразі астрономи намагаються пояснити те, що ці об’єкти, схоже, рухаються парами, передає BBC. Під час нового дослідження туманності Оріона телескоп виявив близько 40 пар. Вони отримали назву «подвійні об’єкти з масою Юпітера», або скорочено JuMBO.

Одна з версій полягає в тому, що ці об’єкти виникли в регіонах туманності, де щільність матеріалу була недостатньою для формування повноцінних зірок. Інша змога в тому, що вони утворилися навколо зірок, а потім були викинуті в міжзоряний простір внаслідок різних взаємодій.

Гіпотеза викиду є найбільш вірогідною на цю мить

— професор Марк МакКоурен, голова команди дослідження туманності Оріона Європейського космічного агентства ESA.

Використовуючи вищу роздільну здатність та інфрачервоні можливості JWST, астрономи суттєво доповнили інформацію від старших телескопів, включно з Hubble. Туманність Оріона також відома під каталожною назвою M42, є найближчою до Землі (1400 світлових років) великою областю зореутворення, видимою неозброєним оком як пляма на небі.

Нове зображення JWST — це фактично мозаїка з 700 зображень, отриманих інструментом NIRCam протягом тижня спостережень. На ньому показано область близько 4 світлових років. Там заховані тисячі молодих зірок, що мають масу від 40 до менш ніж 0,1 маси Сонця.

Багато з них оточені щільними дисками газу і пилу, де можуть утворюватися планети, хоча в деяких випадках ці диски руйнуються під дією інтенсивного ультрафіолетового випромінювання і сильних вітрів від наймасивніших зірок у регіоні.

Disqus Comments Loading...