На зворотному боці Марса зафіксовано два найпотужніші підземні поштовхи

Сейсмометр, розміщений на Марсі посадковим модулем NASA InSight, зафіксував дві найбільші сейсмічні події: магнітудами 4,2 і 4,1. Вони є першими зареєстрованими на віддаленій від посадкового модуля стороні Червоної планети підземними поштовхами. Епіцентр знаходився в Долинах Марінера — масивній мережі каньйонів, однієї з геологічних особливостей Марса.

Сейсмічні дані допоможуть дослідникам дізнатися більше про внутрішні шари Марса, особливо про межі ядра та мантії, повідомили вчені служби InSight’s Marsquake Service (MQS). Їхня робота опублікована в науковому журналі The Seismic Record.

Ранні орбітальні зображення розломів та зсувів дозволяли припустити, що цей район буде сейсмічно активним, але нова подія є першою підтвердженою сейсмічною активністю.

Марсотруси сталися з великим інтервалом: перший зареєстровано 25 серпня 2021 (S0976a), другий — 18 вересня (S1000a). Це найбільші сейсмічні події, зареєстровані на Марсі. Крім того, сейсмічна енергія від марсотрусу S1000a є найтривалішою — 94 хвилини.

«Остання подія має частотний спектр, набагато більше схожа на сімейство подій, що ми спостерігаємо, які були змодельовані як неглибокі землетруси в земній корі, тому ця подія могла статися поблизу поверхні. S0976a виглядає так само, як і багато з виявлених нами подій у Борозні Цербера — області великих розломів — змодельовані глибини яких становлять близько 50 кілометрів або більше», — зазначила Анна Хорлестон з Бристольського університету.

Обидва марсотруси розрізняються рядом параметрів. S0976a характеризується лише низькочастотною енергією, як і багато землетрусів, ідентифікованих досі на Червоній планеті. У той час, як S1000a мав дуже широкий частотний спектр. S0976a, ймовірно, має набагато глибше походження, ніж S1000a.

«Це не лише найбільші та віддалені події. S1000a має спектр і тривалість, не схожі на жодну іншу подію, що раніше спостерігалася, — додала Хорлестон.

Зареєстровано рекордні марсотруси. Фото: Horelston та ін. (2022) TSR

Протягом останніх трьох років MQS аналізує дані місії NASA InSight. Усього до жовтня 2021 року сейсмічний каталог Марса включав 951 подію.

Disqus Comments Loading...