Концепція SPHEREx із характерними конічними фотонними екранами, які захищають телескоп від інфрачервоного світла та тепла Сонця та Землі. Фото: NASA/JPL-Caltech
Космічна обсерваторія SPHEREx запропонує додаткові «панорамні» огляди до інфрачервоних знімків телескопа ім. Джеймса Вебба і допоможе розгадати деякі з найбільших таємниць Всесвіту.
SPHEREx разом із сонячними зондами PUNCH успішно стартував з бази космічних сил Ванденберг у Каліфорнії на ракеті SpaceX Falcon 9 11 березня, а за кілька годин наземні диспетчери Лабораторії реактивного руху NASA вже успішно встановили з ним зв’язок. Далі на телескоп чекає період перевірки тривалістю в один місяць (калібрування, охолодження тощо), і після цього він зможе розпочати свою основну дворічну місію, яка серед іншого включатиме створення детальної 3D-карти неба.
Як і телескоп Джеймса Вебба, SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) працює з інфрачервоними хвилями.
Причина, за якою астрономів так цікавлять інфрачервоні хвилі, пов’язана з тим фактом, що Всесвіт розширювався з початку часів. І це розширення впливає на довжину світлових хвиль, які випромінюються такими цікавими об’єктами, як зірки й прямують до наших детекторів на Землі. Коротші сині хвилі можуть розтягуватись наче гумові стрічки й ставати довшими, зміщуючись у червоний діапазон, а при проходженні величезних космічних відстаней, це розтягнення стає настільки значним, що зрештою потрапляє в інфрачервону область електромагнітного спектра.
Загалом, це означає, що світло, що надходить від дуже віддалених об’єктів, невидиме для людських очей і більшості людських технологій, але не для таких потужних космічних телескопів, як Вебб (JWST) чи SPHEREx.
Отриманий набір даних від SPHEREx дасть вченим ключове уявлення про деякі з найбільших питань у космології: як-от те, як галактики формуються та еволюціонують з часом, звідки походить вода та як виник наш Всесвіт.
«Зробити знімок за допомогою JWST — це все одно, що сфотографувати людину», — сказав Шон Домагал-Голдман, виконувач обов’язків директора Відділу астрофізики в штаб-квартирі NASA. «SPHEREx фактично може перейти в режим панорами, коли ви хочете зняти велику групу людей і речі, що стоять позаду або навколо них».
Джерело: NASA, Space, livescience