Wiki
Науковці намагаються зрозуміти причини стрімкого підняття рівня води в озерах Тибету, що загрожує регіону масштабним затопленням.
Супутникові знімки, які робились протягом багатьох десятиліть, вказують на те, що на стрімке підняття рівня води в озерах Тибету впливають зміни у кількості опадів, а також — танення льодовиків. Найбільш інтенсивно рівень води зростає в озерах в районі північного Тибетського нагір’я. У той час, коли за останні 30 років озера по всій Землі скорочуються, у цьому високогірному регіоні відбувається стрімке зростання рівня води і збільшення територій, яку займають водні угіддя.
Супутникові знімки демонструють різки зміни ситуації у провінціях Німа і Ціємо, а також — у регіоні Чантан на південному заході Китаю. Знімок, зроблений супутником Landsat 5 ще у 1994 році, та фото з супутника Landsat 9, зроблене у серпні 2024 року, показують значне збільшення площі, яку займають озера в цих областях.
З 1970-х років минулого століття супутники у рамках програми NASA Landsat надсилають знімки Тибетського нагір’я, надаючи науковцям необхідний набір даних для проведення аналізу.
У дослідженні, проведеному у 2024 році і присвяченому кліматичним змінам на території Тибетського нагір’я, зазначається, що станом на 1991 рік у цьому регіоні нараховувалось близько 4 385 озер, кожне з яких за площею займало близько 100 квадратних метрів. З них — лише 4,2% за площею займали від 10 до 50 квадратних кілометрів, а 2,9% — перевищували за площею 50 квадратних кілометрів. Загальна займана ними площа складала 37 471 квадратний кілометр.
Станом на 2023 рік в регіоні вже зафіксували збільшення кількості озер до 6 159 загальною площею у 53 267 квадратних кілометрів.
Ці озера особливо чутливі до змін рівня води, оскільки не поєднуються з іншими водними артеріями. Вони наповнюються за рахунок опадів, сезонного танення льодовикової криги і мерзлих грунтів. На рівень води також впливає швидкість випаровування.
Низка дослідників переконана, що на зростання площі озер на території Тибетського нагір’я найбільше впливають інтенсивні опади. Інші переконують, що у цьому винне підвищення глобальної температури на планеті, танення льодовиків і вічної мерзлоти.
Група вчених прогнозує, що подальше розширення площі озер може призвести до того, що до 2100 року регіон зіткнеться із масштабними затопленнями. Сотні кілометрів доріг, сотні поселень та 10 тис. квадратних кілометрів лугів, водно-болотних угідь та орних земель можуть опинитися під водою.
«Різке збільшення площі озер призведе до затоплення будинків людей, переміщення худоби та зробить деякі льодовикові озера вразливими для раптових повеней. Нагір’я Тибету — дуже віддалене, суворе середовище. Супутники, такі як Landsat, — єдиний спосіб спостерігати за змінами у численних озерах та за тривалі періоди часу», — попереджає дослідник з Університету Колорадо в Боулдері та провідний автор дослідження Фанфан Яо.
Дослідження опубліковане у журналі Science
Джерело: SciTech Daily