Шкіра на губах насправді є дещо складнішою, ніж шкіра на решті частин тіла, тож її первинні клітини достатньо важко відтворити в «лабораторних умовах». Утім команді Бернського університету зі Швейцарії це вдалось.
Для дослідження команда взяла первинні клітини губ двох донорів-людей (обидва проходили лікування травм губ), а далі використали ретровірусний вектор, щоб дезактивувати ген, який зупиняє життєвий цикл клітини, і змінити довжину теломер
Створені клітинні лінії ретельно протестували, аби переконатися, що їхній генетичний код лишається стабільним під час реплікації
Ну і зрештою були проведені тести для того, щоб наочно побачити, як майбутні експериментальні моделі проявлять себе в процесі загоєння чи лікування інфекцій: клітини закривали рану за 8 годин і менше. Також в наступних 3D-моделях клітини заразили грибком Candida albicans (може викликати серйозні інфекції у людей зі слабкою імунною системою або заячими губами) — як і очікувалося, патоген «вторгнувся» у модель, так само як це було б із реальною тканиною губи.
Насправді якщо вам здасться, що нова розробка допоможе «відростити» більші губи, то стаття вас розчарує — в першу чергу штучне вирощування клітин губ стане корисним для лікування руйнівних травм рухливих складок ротової порожнини.
Джерело: scimex