Швейцарські вчені успішно виростили клітини губ у «пробірці»

Опублікував Катерина Даньшина

Шкіра на губах насправді є дещо складнішою, ніж шкіра на решті частин тіла, тож її первинні клітини достатньо важко відтворити в «лабораторних умовах». Утім команді Бернського університету зі Швейцарії це вдалось.

Для дослідження команда взяла первинні клітини губ двох донорів-людей (обидва проходили лікування травм губ), а далі використали ретровірусний вектор, щоб дезактивувати ген, який зупиняє життєвий цикл клітини, і змінити довжину теломерТеломера — ділянка ДНК, що складається із великого числа повторів та розташована на кінці лінійної хромосоми. Основна роль теломер — захист ДНК. на кінцях кожної хромосоми, подовживши життя самих клітин.

Створені клітинні лінії ретельно протестували, аби переконатися, що їхній генетичний код лишається стабільним під час реплікаціїПроцес самовідтворення нуклеїнових кислот, генів та хромосом. й зберігає ті самі характеристики, що й первинні клітини; а також в тому, що клітини не мають аномалій, подібних до ракових. Вчені також підтвердили, що клітинні лінії поводяться як і їхні немодифіковані первинні аналоги в тому, що стосується виробництва білка та мРНК.

Ну і зрештою були проведені тести для того, щоб наочно побачити, як майбутні експериментальні моделі проявлять себе в процесі загоєння чи лікування інфекцій: клітини закривали рану за 8 годин і менше. Також в наступних 3D-моделях клітини заразили грибком Candida albicans (може викликати серйозні інфекції у людей зі слабкою імунною системою або заячими губами) —  як і очікувалося, патоген «вторгнувся» у модель, так само як це було б із реальною тканиною губи.

Насправді якщо вам здасться, що нова розробка допоможе «відростити» більші губи, то стаття вас розчарує — в першу чергу штучне вирощування клітин губ стане корисним для лікування руйнівних травм рухливих складок ротової порожнини.

Джерело: scimex