depositphotos
Група міжнародних дослідників з’ясувала, що коти використовують сотні виразів обличчя та жестів під час соціальної взамоєдії один з одним.
Для того, аби зрозуміти, як коти формують соціальні зв’язки, науковці вирішили дослідити швидку міміку обличчя цих тварин (RFM) за допомогою спеціальної програми на основі штучного інтелекту. Вважається, що швидка міміка обличчя є мимовільною соціальною поведінкою, під час якої тварина копіює вираз обличчя іншої тварини. До прикладу, аналогічним чином батько імітує вираз обличчя власної маленької дитини, щоб змусити її посміхнутись. Так само шимпанзе грайливо відкриває рота і відразу інший шимпанзе робить те саме. Це допомагає зміцнити соціальну взаємодію і сигналізує про дружнє ставлення.
За попередніми дослідженнями було встановлено, що окрім людей, мавп, собак, птахів та коней, така поведінка також притаманна котам. Результати ранніх досліджень продемонстрували, що коти можуть демонструвати 276 різноманітних виразів обличчя.
Однак цього разу дослідники вирішили ще більше поглибитись у вивчення цього питання. З’ясувалось, що 37% всіх виразів обличчя, які демонструють коти, пов’язані з агресією, 45% — символізують дружнє ставлення.
Науковці вирішили дізнатись, як змінюється вираз обличчя кішки під час взаємодії з іншою кішкою. Дослідники вивчали, як саме домашні коти взаємодіють один з одним, і записали відео прикладів такої взаємодії в одному з котячих кафе у Лос-Анджелесі. Потім за допомогою цих відео вони провели навчання програми на базі штучного інтелекту.
Програму навчили уважно аналізувати й відстежувати вирази обличчя котів, використовуючи 48 візуальних точок-орієнтирів на їхніх мордах. Дослідження базувалось на більш ранніх роботах Лорен Скотт та Бриттані Флоркевич, які розробили Систему кодування міміки котів під назвою CatFACS.
Система нагадує аналогічну версію кодування виразів обличчя людини, тільки для котів. Вона розділяє вирази обличчя домашніх улюбленців на окремі рухи, включно із посмикуванням вух та вигином губ.
За допомогою CatFACS дослідники проаналізували 186 прикладів соціальної взаємодії між 53 котами у притулку для домашніх тварин у Лос-Анджелесі. Програма виявила 26 нових рухів обличчя, що дозволило дослідникам відкрити сотні невідомих досі мімічних жестів з боку котів.
Коли ШІ класифікував ці варіації, дослідники помітили, що приблизно у 22 випадках зі 100 коти копіювали вирази обличчя один одного, особливо під час таких видів взаємодії як догляд за шерстю або гра.
«Приблизно у 22% випадків коти копіювали один одного, часто протягом менш ніж секунди. Дзеркальні вирази були ледь помітними, іноді просто скромне притискання вух у поєднанні з невеликою зморшкою на носі або крихітним підняттям верхньої губи. Але коли це відбувалося, кішки поводились доброзичливо — грали разом, вилизували один одного або гуляли разом — майже у 60% випадків», — розповідає один з авторів дослідження Тедді Лазебник.
Одним з найбільш інтригуючих відкриттів стало визначення ролі рухів вухами під час прояву швидкої міміки обличчя. Тварини часто копіювали положення вух один одного, роблячи ними оберти, або ж притискаючи їх.
Дослідження також показало, що певні рухи, такі як розмикання губ чи опускання щелеп, з більшою ймовірністю імітуються під час ігрової взаємодії. Ці рухи, які часто пов’язані з «ігровими патернами», можуть допомогти кішкам координувати свою поведінку та уникати непорозумінь, які можуть перерости у конфлікт.
На думку дослідників, отримані результати можуть допомогти притулкам для тварин за допомогою аналізу виразів обличчя котів приймати рішення стосовно того, кого з них краще тримати поряд один з одним із метою запобігання конфліктам та зайвому стресу у тварин.
Дослідження було опубліковане у журналі Scientific Reports
Джерело: ZME Science