Резерв+ / Depositphotos
Наразі в Україні зафіксована щонайменше 41 судова справа, яка передбачає обмеження права керування авто через порушення правил військового обліку. Однак, за даними Опендатабот, у більшості випадків суди повертали такі справи назад — в основному через проблеми з оформленням позовів чи несплатою ТЦК судового збору (утім останній пункт є тимчасовим обмеженням).
«ТЦК як державні органи могли просто не закласти у кошторис фінанси на сплату судового збору за такими позовами», — коментує адвокатка Валентина Слободянюк. «Нововведення в законодавство про мобілізацію відбулись в середині 2024 року. Але варто розуміти, що ця ситуація тимчасова».
Водночас, в одному з подібних випадків (і це вперше в Україні), суд Рівненщини задовольнив позов ТЦК і позбавив водія права керувати авто через порушення військового обліку — чоловік не оновив свої дані у визначений термін (60 днів, з 18 травня по 16 липня 2024 року), через ТЦК, ЦНАП чи Резерв+. У рішенні зазначається, що права повернуть, якщо той виконає вимоги ТЦК, або ж орган (раптово) вирішить відкликати цю вимогу.
За словами Слободянюк, обмеження на право керування авто не є нововведенням для України й подібні покарання активно практикують для боржників за аліментами, зокрема.
Як правило, судові рішення у таких справах повністю знеособлені й сторони процесу не зазначаються, що усуває для громадян можливість перевірити наявність справи щодо себе. Адвокати кажуть, це може бути пов’язано з майбутніми планами законодавців щодо закриття доступу до інформації про судові справи, що стосуються мобілізації (відповідний законопроєкт готується до другого читання у Верховній Раді).
«Зазвичай такі заходи [знеособлення] можливі лише в кримінальних справах, в закритих судових процесах та щодо судових рішень про проведення негласних слідчих дій. Тепер же обмеження доступу до Реєстру або окремих рішень у ньому відбувається з метою запобігання загрозам життю і здоров’ю суддів та учасників судового процесу. Для цього підставою можуть бути інструктивні листи СБУ, доручення уряду, звернення від командування ЗСУ», — зазначає адвокатка.
Водночас українці можуть дізнатися про наявність подібних позовів проти них у застосунку «Дія» чи в електронному кабінеті системи єСуд.
Зазначимо, що за перші 10 місяців 2024 року в Україні зафіксовано 21 336 проваджень за порушення військового обліку (вдвічі більше, ніж за весь 2023 рік).
Контент сайту призначений для осіб віком від 21 року. Переглядаючи матеріали, ви підтверджуєте свою відповідність віковим обмеженням.
Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-06029.