В Іспанії створили першу у світі об’ємну 3D-голограму з інтерактивом — її можна торкнутися та перемістити

Опублікував Олександр Федоткін

Розробники з іспанського Університету Навари створили 3D-голограму, яка ширяє у повітрі і легко керується руками.

Зазначається, що команді дослідників під керівництвом Елоді Бузбіб вдалось створити об’ємну 3D-графіку, яку можна переміщувати руками. 

«Те, що ми бачимо у фільмах і називаємо голограмами, зазвичай є об’ємними зображеннями. Це графіка, яка ширяє у повітрі і може переглядатись з різних кутів без необхідності вдягати окуляри віртуальної реальності. Це називається справжньою 3D-графікою», — пояснює Елоді Бузбіб. 

За її словами, створений науковцями тип дисплею використовує підхід «приходить та взаємодій». Тобто користувачі можуть просто підійти і почати взаємодіяти з графічною проекцією. Наприклад, такі компанії як Voxon Photonics и Brightvox Inc вже розробляють та пропонують об’ємні дисплеї, однак їхні розробки не дозволяють безпосередньо взаємодіяти із зображеннями.

Iñigo Ezcurdia

«Ми звикли до прямої взаємодії з нашими телефонами, коли ми натискаємо кнопку або перетягуємо документ безпосередньо пальцем на екрані – це природно та інтуїтивно зрозуміло для людей. Цей проєкт дозволяє нам використовувати цю природну взаємодію з 3D-графікою, щоб задіяти наші вроджені здібності 3D-зору», — додає Елоді Бузбіб. 

Розробка була реалізована у рамках проєкту InteVol під керівництвом науковців з Наварського університету та за фінансування Європейської дослідницької ради. Дисплей спрямовує проекцію на поверхню, що швидко рухається і називається дифузором, який коливається зі швидкістю 2 тис. 880 зображень на секунду. Людське око сприймає ці багатошарові зображення як повноцінний тривимірний об’єкт, що ширяє у повітрі

Iñigo Ezcurdia

Однак звичайні дифузори дуже жорсткі. У разі контакту з ними та спроби торкнутись рухомої поверхні можна зламати або поранити руку. Через це розробники замінили жорсткі листи на вироблені з більш еластичних матеріалів. Елоді Бузбіб також зазначила, що еластичні матеріали швидко деформуються і зображення потім необхідно коректувати. Проте команда розробила робочу систему, яка забезпечує природну взаємодію. Розробка іспанських інженерів дозволяє стискати та переміщувати тривимірну проекцію.

«Такі дисплеї, як екрани та мобільні пристрої, з’являються в нашому житті для роботи, навчання або розваг. Наявність тривимірної графіки, якою можна безпосередньо маніпулювати, має застосування в освіті —наприклад, візуалізація та складання частин двигуна. Декілька людей можуть використовувати ці 3D-дисплеї одночасно без будь-яких гарнітур віртуальної реальності. Це робить їх ідеальними для спільної роботи», — зазначають розробники. 

Результати роботи опубліковані на сайті Наварського університету

Джерело: Interesting Engineering