Нове дослідження місячного ґрунту, зібраного астронавтами «Аполлон-16» у 1972 році, дозволило вченим реконструювати мільярди років історії Місяця.
У 1972 році, після «прилунення» в багатократерному районі Декарт на місячних нагір’ях, астронавти Джон Янг, Чарльз Дюк і Кен Маттінглі зібрали приблизно 96 кг матеріалу з поверхні Місяця. Попередній хімічний аналіз зразків показав наявність різних благородних газів, включаючи аргон і ксенон — які, по суті, є важливим ознаками для виявлення впливу сонячного вітру та ударів астероїдів на формування поверхні Місяця протягом мільярдів років.
Більшість зразків були ретельно вивчені у попередні роки, однак один з останніх NASA «розпакувало» два роки тому — і значна частина знань про еволюцію Місяця отримана саме з нього (зокрема в тому, що стосується віку нашого супутника, який виявився на 40 млн старший, ніж ми думали). Останній аналіз відкриває «нові глави» цієї історії:
«Ми можемо створити повнішу картину історії певних частин Місяця у ранній Сонячній системі: де удари астероїдів були інтенсивнішими й в який період часу, і коли вони стали слабшими», — каже провідний автор дослідження Марк Ноттінгем з Університету Глазго у Великій Британії.
Під час аналізу зразків Ноттінгем з колегами використовували методи мас-спектрометрії
Хімічний склад газів, які потрапили в ці «реголітові брекчії»
Ноттінгем каже, що дослідження, окрім того, що пропонує чіткішу картину наслідків зіткнень астероїдів з Місяцем, допоможе у плануванні майбутніх місій та визначенні потенційних місць для створення баз на супутнику.
«Це надзвичайно — розуміти, що зразки, привезені «Аполлоном-16» понад півстоліття тому, все ще містять таємниці історії Місяця і можуть допомогти сформувати план для дослідження Сонячної системи в наступні десятиліття», — каже Ноттінгем.
Дослідження було опубліковано в жовтні в журналі Meteoritics & Planetary Science (через Space.com).