Розробник Ісаак Джемал з Нью-Йорка представив новий сайт під назвою WikiTok. Він дозволяє користувачам вертикально гортати нескінченний потік статей Вікіпедії, подібно до інтерфейсу застосунку для обміну відео TikTok.
За задумом автора, це чудовий спосіб випадково натрапити на цікаву інформацію, дізнатися щось нове та провести вільні хвилини, не тягнучись до застосунку соціальних мереж, що викликає звикання до алгоритмів. Хоча, якщо бути чесним, WikiTok викликає звикання по-своєму, але без нав’язливого алгоритму, який відстежує ваші дії й підштовхує до контенту з найменшим спільним знаменником. Це також що захоплює, тому що ви ніколи не знаєте, що з’явиться наступним в стрічці.
WikiTok працює через мобільні та настільні браузери й надає відвідувачам випадковий список статей з Вікіпедії у вертикально прокручуваному інтерфейсі. Всупереч назві, що перегукується з TikTok, наразі відео немає. Кожен запис супроводжується зображенням, взятим з відповідної статті. Якщо ви бачите щось, що вам подобається, ви можете натиснути «Читати далі», і повна сторінка Вікіпедії на цю тему відкриється у вашому браузері.
Наразі стрічка випадкова, і Джемал поки що опирається закликам автоматично адаптувати потік статей до інтересів користувача на основі того, що їх цікавить.
«Мені багато людей писали й навіть створювали проблеми на моєму GitHub, просячи про якийсь божевільний алгоритм WikiTok», ─ сказав Джемал Ars. «І мені довелося рішуче заявити щось на кшталт того, що нами вже керують безжальні, непрозорі алгоритми в нашому повсякденному житті; чому ми не можемо мати хоча б один маленький куточок у світі без них?»
Джемал створив WikiTok досить оперативно. Він розпочав свій проєкт о 12:30 ранку, і за допомогою інструментів ШІ-кодування, таких як Claude від Anthropic і Cursor, він закінчив прототип до 2 години ночі та опублікував результати в X. Пізніше хтось анонсував WikiTok на Hacker News від ycombinator, де він очолив список щоденних новин сайту.
«Весь проєкт займає лише кілька сотень рядків коду, і Claude написав переважну більшість з них», – сказав Джемал. «ШІ допоміг мені дуже швидко запустити проєкт і просто скористатися перевагами початкового вірусного твіту із запитом на Вікіпедію з прокруткою».
Джемал опублікував код WikiTok на GitHub, тому будь-хто може модифікувати або зробити свій внесок у проєкт. Наразі вебзастосунок підтримує 14 мов, попередній перегляд статей і обмін статтями як на настільних, так і на мобільних браузерах. Нові функції можуть з’явитися, коли їх додадуть інші розробники. Проєкт заснований на технологічному стеку, який включає React 18, TypeScript, Tailwind CSS і Vite.
«У мене немає грандіозних планів щодо якогось божевільного монетизованого гіперрозрахункового алгоритму TikTok», ─ сказав Джемал. «Це антиалгоритмічний проєкт, якщо вже на те пішло».
Джерело: arstechnica