Власник GSC Game World і Navi очолив Федерацію кіберспорту України

Опублікував Катерина Даньшина

Бізнесмен, а серед іншого й власник розробника S.T.A.L.K.E.R. 2 GSC Game World і кіберспортивної команди Navi, Максим Кріппа обійняв посаду президента ГО «Федерація кіберспорту України» (UESF), про що вперше повідомило ігрове видання Game Inside і підтвердив український Forbes.

Так само змін зазнав склад правління Федерації, до якого тепер входять CEO кіберспортивної команди Navi Євген Золотарьов, співзасновник студії трансляцій Maincast і спортивний коментатор Віталій Волочай, коментатор і стрімер Михайло Звєрєв, тренер Navi Андрій Городенський і COO Navi Олексій Кучеров (усі компанії належать Кріппі).

Що відомо про UESF?

ГО «Федерація кіберспорту України» була створена у 2017 році засновниками команди Windigo Артуром Єрмолаєвим, холдингу ESM.one та агенції Esports Charts Іваном Данішевським, CEO ігрового центру Windigo Arena Антоном Маркеловим та громадським діячем Едуардом Анохіним. У 2021-му Міністерство молоді та спорту надало організації статус національної спортивної федерації.

Нині UESF є офіційним членом всесвітньої Федерації з кіберспорту і формує збірну команду України для участі у міжнародних змаганнях, а серед її головних заслуг — офіційне визнання кіберспорту видом спорту в Україні. UESF відкрила кіберарени у Дніпрі та Києві й провела загалом близько 330 турнірів за участі 40 000 гравців до 2022 року, і перший національний Кубок України з CS:GO зокрема. Так само за сприяння UESF у 2020 році Національний університет фізичного виховання і спорту запустив першу магістратуру з кіберспорту.

З початком повномасштабного вторгнення ринок кіберспорту в Україні обвалився з $20-30 млн до $5-7 млн, зважаючи на обмеження щодо виїзду гравців за кордон на змагання і втрату російськомовної аудиторії для українських студій трансляцій. Так само були введені санкції проти букмекерської компанії Parimatch, яка на той час була основним спонсором і партнером для багатьох видів спорту в Україні, і кіберспорту зокрема.

Згодом UESF допомагала оформлювати дозволи на виїзди команд за кордон, але, очевидно, стикнулася з критикою, коли були зафіксовані випадки не повернення гравців в Україну. Востаннє четверо спортсменів не повернулися після чемпіонату світу IESF WEC24, що відбувався в Ер-Ріяді 11-19 листопада 2024 року. Натомість критикували федерацію і за зворотні дії: у жовтні 2023-го коментатор Віталій Волочай (а тепер і член правління федерації) нарікав на UESF за те, що та не посприяла виїзду команди Monte на змагання.

Що планує Кріппа для UESF?

Ексголова правління федерації Іван Данішевський зазначає, що UESF потребує $1,5-2 млн інвестицій на рік для роботи, тоді як Кріппа зазначив, що стратегія розвитку ще розробляється. Серед основних планів — робота з ком’юніті, розвиток шкільного та університетського кіберспорту, розширення кількості кібердисциплін, якими опікується федерація, а також реінтеграція ветеранів через ігри.

«Будемо будувати зрозумілу регулярну систему чемпіонатів України, які дозволять чесно відбирати достойних кандидатів у збірну, що представлятиме Україну на змаганнях світового рівня».

За матеріалами Forbes Україна.