Науковці з Пхоханського університету науки та технологій (POSTECH) у Південній Кореї створили сплав на основі нікелю, що залишається міцним та гнучким навіть за температур від -196 °C до 600 °C.
Зазначається, що група науковців POSTECH під керівництвом професора Хенг Соп Кіма з кафедри матеріалознавства та інженерії розробила іноваційний сплав, що отримав назву «Hyperadaptor». Цей сплав є багатообіцяючим для використання у аерокосмічній та автомобільній промисловості.
Більшість металів, що використовуються у промисловості, дуже вразливі до перепадів температур. Звичайні металічні матеріали проектуються із метою продуктивної роботи за обмеженого діапазону температур. Це робить такі матеріали непридатними для використання в умовах екстремальних перепадів температур.
Для вирішення цієї проблеми науковці з POSTECH розробили концепцію «Hyperadaptor». Це високоентропійний сплав на основі нікелю, який не втрачає власних механічних характеристик у діапазоні температур від -196 °C до 600 °C. Така стійкість пояснюється вмістом наночастинок фази L1₂ у структурі сплаву, які запобігають механічній деформації та зберігають гнучкість та міцність металу навіть за екстремальних умов. Цей сплав може отримати застосування у ракетних та реактивних двигунах, автомобільних вихлопних системах, турбінах електростанцій та трубопроводах.
Така термостійкість охоплює як наднизькі температури рідкого азоту, так і високі значення, типові для роботи авіаційних або ракетних двигунів. На відміну від звичних металевих сплавів, новий сплав формується з щонайменше п’яти хімічних елементів у майже рівних частках. Завдяки цьому він має підвищену конфігураційну ентропію та особливу мікроструктуру, що забезпечує його виняткову стійкість до температурних деформацій.
«Наш сплав відкидає обмеження для існуючих сплавів та створює новий клас термостійких матеріалів. Концепція Hyperadaptor є проривом у розробці матеріалів наступного покоління з постійною механічною поведінкою навіть в екстремальних умовах», — зазначає професор Хенг Соп Кім.
Результати дослідження були опубліковані у журналі Materials Research Letters
Джерело: SciTechDaily