Рубрики Новини

Збитки рітейлерів України внаслідок воєнних дій перевищили 50 млрд грн (найбільше постраждали продавці продуктів, одягу та електроніки)

Опубликовал
Сергій Кулеш

Про це свідчать дані дослідження, проведеного у травні Асоціацією рітейлерів України та Українською радою торгових центрів (УРТЦ). До підрахунку потрапили 295 торговельних компаній — великих мереж та малих підприємців. Загальна цифра втрат по цим мережевим рітейлерам складає 50,7 млрд грн.

Асоціацією рітейлерів України та Українською радою торгових центрів у травні 2022 року було проведено дослідження «Збитки рітейлерів України за два місяці воєнних дій». Ці дані були також використані в релізі проекту «Росія заплатить», який проводиться за підтримки Офісу президента України, Міністерства економіки, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерства інфраструктури.

Торгівельним компаніям пропонувалося оцінити їх втрати в нерухомості, обладнанні, товарних і складських запасах тощо за період з 24 лютого до 23 квітня 2022 року, без урахування втраченої вигоди. Генеральну сукупність дослідження склали 295 мережевих роздрібних компаній України, представлені 28 549 магазинами та торговельною площею 15,4 млн кв. м. Зокрема, в дослідженні представлені малі компанії, де працює від 3 до 20 торгових точок (таких 43%), середні компанії (21-50 точок) – 25% та великі мережі, де працює понад 50 об’єктів (32%).

«Окупація територій України та збитки рітейлу від військових дій внаслідок фізичних ушкоджень магазинів, знищення складів та товарів — ситуація, яка за часи незалежності України трапляється вже не вперше. Всі пам’ятають 2014 рік, коли торговельні компанії зазнали значних збитків внаслідок окупації окремих районів Донецької та Луганської областей, а також внаслідок анексії Криму. І якщо тоді не було прецедентів компенсації втрат, то зараз бізнес отримав такий шанс», – розповідає про дослідження співзасновник і голова правління Асоціації рітейлерів України Андрій Жук.

Курс Python від Mate academy.
Python дозволяє тобі не тільки розробляти сайти та займатись аналітикою даних, а ще й будувати алгоритми, тестувати програми та навіть створювати штучні інтелекти. Стань різноплановим фахівцем!
Реєстрація на курс

Загальний обсяг прямих збитків торговельної сфери оцінюється в 50,7 млрд грн (у середньому 30 475 грн на 1 кв. м площі ушкоджених торгових точок, або 17,4 млн грн на один пошкоджений магазин). За даними дослідження, з 50,7 млрд грн збитків 41% припадає на ушкодження будівель, приміщень магазинів, інженерних мереж, оздоблення тощо. Збитки по товарних залишках у магазинах (оцінка за закупівельною ціною) та втрати обладнання склали по 17%, втрати товару на складах – 14%, збитки складським, виробничим, офісним будівлям/приміщенням та обладнанню в них (які знаходились у власності компаній) склали 9%, ще 2% становлять інші збитки.

«50,7 млрд – це далеко не всі прямі збитки, яких зазнав український рітейл. На цьому етапі ми порахували тільки найбільші та найактивніші мережеві компанії. Багато малих регіональних мереж, не мережеві підприємства, торгові точки на ринках залишаються не пораховані. Тому реальна цифра прямих збитків буде набагато більшою. Крім того, ми ще не рахували загальних втрат рітейлу, куди мають увійти недоотримані за місяці війни прибутки з урахуванням їх постійного росту. У підсумку сума може бути в 3-4 рази більшою», – стверджує Максим Гаврюшин, голова Української ради торгових центрів.

У розрізі товарних груп найбільше постраждали продовольчі мережі – 60% від збитків по галузі. На другому місці – fashion-рітейлери, втрати яких склали 11% галузі торгівлі. До трійки найбільш постраждалих галузей торгівлі входять й продавці електроніки та побутової техніки – 7% від збитків по галузі.

За даними дослідження, станом на 23 лютого 2022 року в середньому працювало 96 торгових точок на одну компанію, середній розмір торгової точки – 540 кв. м. Через два місяці від початку бойових дій продовжило працювати 70% торгових точок від довоєнної кількості на 74% площ від обсягу площ довоєнного періоду (тобто 20 060 магазинів загальною площею 11,4 млн кв. м з 28 549 магазинів від довоєнного періоду). Протягом двох місяців військових дій істотних збитків було завдано 2910 торговим точкам площею 1,6 млн кв. м (10% торгових точок від довоєнної кількості та 11% від площі), 30% торгових точок залишалися закритими через два місяці після початку війни.

Джерело: RAU

Disqus Comments Loading...
Поделитесь в соцсетях
Опубликовал
Сергій Кулеш