Зеленський легалізував криптовалюти, підписавши закон «Про віртуальні активи»

Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений місяць тому парламентом закон «Про віртуальні активи», який дає «зелене світло» на запуск в Україні легального ринку віртуальних активів та виведення операції з криптовалютами з тіні.

З квітня 2020 року в Україні діє закон про фінмоніторинг. Серед іншого, він ввів перевірку операцій з криптовалютами на суму понад 30 тис. грн, а також блокування криптогаманців та конфіскацію криптовалюти за порушення. Водночас статус криптовалют та порядок операцій з ними законодавчо до цього моменту не було врегульовано — цю прогалину покликаний заповнити новий закон.

Підписаний закон:

 • визначає правовий статус, класифікацію та права власності віртуальних активів;
 • визначає регуляторів ринку — Національний банк України та Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку;
 • створює умови для подальшого формування правового поля на ринку віртуальних активів;
 • визначає перелік постачальників послуг віртуальних активів та умови їх реєстрації;
 • передбачає впровадження заходів фінансового моніторингу у сфері віртуальних активів.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку буде:

 • формувати та реалізовувати державну політику у сфері віртуальних активів;
 • визначати порядок обороту віртуальних активів;
 • видавати дозволи постачальникам послуг віртуальних активів;
 • здійснювати регулювання, нагляд та фінансовий моніторинг у цій сфері.

Що зміниться на практиці?

 • легально працюватимуть іноземні та українські криптобіржі;
 • банки відкриватимуть рахунки для криптокомпаній;
 • українці зможуть захистити свої заощадження у віртуальних активах;
 • держава гарантуватиме судовий захист прав на віртуальні активи.

Цікаво, що в НБУ раніше були категорично проти, щоб віртуальні активи використовувалися для розрахунків за товари й послуги». Поки невідомо, чи змінилася з того часу позиція регулятора.

Цей закон — базовий (грубо кажучи, він визначає статус криптоактивів та дозволяє операції з ними). Зараз Мінцифра активно працює над внесенням змін до Податкового та Цивільного кодексів України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами — необхідних для повноцінного запуску ринку віртуальних активів. Тільки після ухвалення та набуття чинності останніх запрацює базовий закон «Про віртуальні активи». У вересні 2021 року голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявляв, що це планують зробити протягом року, але, найімовірніше, через війну ці терміни посунуться.

Крипта для української армії

З початком війни криптоактиви стали потужним інструментом для залучення додаткового фінансування на підтримку Збройних Сил України. Як повідмив Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, за понад три тижні війни Криптофонд України зібрав понад 54 мільйони доларів США у криптоактивах.

Напередодні Мінцифра у співпраці з блокчейн-компанією Everstake та криптобіржею FTX запустила офіційний сайт для криптодонатів Aid For Ukraine.

«Крипторинок — один із найдинамічніших секторів цифрової економіки. Минулого року загальна капіталізація галузі зросла до $3 трильйонів. Жодна інша сфера не може похвалитися настільки потужним темпом приросту капіталу. В Україні криптоіндустрія також активно розвивається»

Михайло Федоров

Міністр цифрової трансформації України

Disqus Comments Loading...