Зонд «‎Паркер» побачив момент зародження сонячного вітру на відстані 8 млн кілометрів

Опубликовал
Катерина Даньшина

Сонячний вітер просто «‎кишить» зарядженими частинками, які можуть як «‎запалювати» Полярне сяйво, так і виводити з ладу супутники та електричну інфраструктуру на Землі. Попри його вплив, нам мало що відомо про сили, які створюють цей потік, де саме він зароджується та що прискорює його рух до нашої планети.

Сонячний вітер виривається назовні з потужністю, через яку його важко побачити існуючим космічним апаратам, однак це вдалося «‎Паркеру» – зонду NASA, запущеному у 2018 році в космос для вивчення зовнішньої корони Сонця. Апарат опинився на достатньо близькій відстані до світила, щоб отримати зображення регіону, звідки походить сонячний вітер.

Ілюстративне зображення зонда NASA «‎Паркер», який спостерігає за Сонцем. Джерело: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Раніше вчені NASA передбачали, що сонячний вітер зароджується близько до поверхні, а потім проходить крізь «діри» в короні Сонця, перш ніж поринути у космос. Те, що зняв «‎Паркер» нарешті підтвердило їхні гіпотези.

«Швидкий сонячний вітер, який заповнює геліосферу, походить із глибоких областей відкритого магнітного поля на Сонці, які називаються «корональними дірами», — йдеться у дослідженні, нещодавно опублікованому в Nature.

Корональні діри – це області у сонячній короні, де знижена густина та температура плазми (як правило, густина в таких областях приблизно в 100 разів менша, ніж у звичайних областях корони). Дослідники кажуть, що дані, отримані «‎Паркером» свідчать про те, що ці отвори є джерелом сонячного вітру.

Онлайн-курс "Директор з продажу" від Laba.
Як стратегічно впливати на дохід компанії, мотивувати сейлзів перевиконувати KPI та впроваджувати аналітику — навчить комерційний директор Laba з 12-річним досвідом у продажах.
Приєднатись до курсу

«Заряджені частинки викидаються сонцем через корональні діри подібно до того, як вода виривається з душової лійки».

«‎Паркер» виявив потоки найбільш високоенергетичних частинок у плазмі, яка витікає з корональних дір. Ці частинки також зустрічаються у так званому швидкому сонячному вітрі, який майже вдвічі швидший за повільний сонячний вітер, і які розвивають швидкість близько 800 км/с.

Розуміння того, звідки бере початок сонячний вітер, допоможе вченим передбачити, коли він прямує до нас і як швидко досягне нашої планети, що дасть змогу захистити супутники, електромережі та інше чутливе обладнання. Це особливо важливо, оскільки ми наближаємося до сонячного максимуму, коли надшвидкі пориви сонячного вітру можуть вразити Землю.

  • Сонячний зонд «‎Паркер» запущено 12 серпня 2018 року. У 2021 році дослідники оголосили, що космічний апарат вперше увійшов у сонячну корону та перебував на відстані приблизно 13 мільйонів кілометрів від центру зірки, коли перетнув її зовнішню атмосферу.Дані, зібрані космічним кораблем, показали, що сонячний вітер може досягати швидкості до 1,6 мільйона км/год. Станом на 17 березня 2023 року космічний апарат здійснив 15 близьких підходів до Сонця, наблизившись на 6,1 млн км і пролітаючи повз зірку зі швидкістю 587 000 км/год.
Disqus Comments Loading...