Обов’язкове використання електронного підпису на захищеному носії (звичайні файлові ключі) в Україні відтермінували на період дії воєнного стану та протягом 6 місяців із дня його припинення. Сьогодні Уряд ухвалив зміни у відповідну постанову.
У 2020 році використання електронного підпису в окремих випадках, коли вимагається кваліфікований, було впроваджено в межах експериментального проєкту. Обов’язкове використання е-підпису на захищених носіях (токенах) спочатку планувалося запустити з 1 січня 2022 року, але врешті перехід відтермінували до 5 березня 2022 року. Потім впровадження токенів перенесли на 31 березня цього року, і ще раз — до 31 травня. Сьогодні Уряд назвав нову дату впровадження обов’язкової вимоги використання токенів як для подання податкової звітності, так і отримання державних та банківських послуг.
“Щоб не створювати під час воєнного стану навантаження на надавачів електронних довірчих послуг і великі черги на отримання довірчих послуг, рішення відтермінували. А це означає, що користувачі електронних довірчих послуг із 1 червня 2022 року зможуть і надалі використовувати удосконалені підписи, що базуються на кваліфікованих сертифікатах для е-взаємодії фізичних та юридичних осіб, а також автентифікації в держсистемах”
Кабмін
Минулого року Уряд схвалив законопроєкт щодо укладання угоди з Євросоюзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства ЄС у сфері електронної ідентифікації. Документ спрямований на вдосконалення державного регулювання у цій сфері. Парламент вже ухвалив його в першому читанні.
Також в Уряді зазначають, що експериментальний проєкт (щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів), успішно себе зарекомендував. Лише минулого року було отримано 17 млн е-підписів, якими скористалися понад 8 млрд разів.