У Києві створили новий офісний простір. Він допоможе Україні стати енергетично незалежною

Опубликовал
Анна Деревянко

Наприкінці лютого в компанії «Атмосфера», що встановлює сонячні електростанції, зупинились усі проєкти. Керівництво в цей час перевозило співробітників у безпечні місця та рятувало обладнання, що опинилось у гарячих точках.

На тлі війни команда поставила на паузу головний проєкт року – відкриття першого у країні простору для компаній з відновлюваної енергетики та тих, що допомагають їй розвиватися. Напередодні зимових свят «Атмосфера» підписала довгостроковий договір на оренду приміщення в Києві і сплатила аванс.

Два місяці в компанії думали, чи запускати проєкт. Але врешті-решт за підтримки власника приміщення вирішили відкрити простір, зокрема, аби підтримати галузь і тих підприємців, що втратили офіси через війну. У партнерському проєкті з «Атмосферою» ITC.ua розпитав засновника та генерального директора компанії Олексія Бадіку, скільки грошей він вклав в Atmosfera NRG.space, як простір допоможе галузі та чому компанія не планує заробляти на цьому проєкті.

 

Партнер проєкту?

 

Від створення «мільйону сонячних дахів» до відкриття коворкінгу

«Атмосферу» заснували 15 років тому. За цей час компанія запустила понад 12 тис. сонячних станцій по всій країні. 2015 року Олексій Бадіка зрозумів, що неможливо масштабуватися на ринку, де недостатньо гравців. І сформував нову стратегію бізнесу: розвивати галузь відновлюваної енергетики, аби зростати разом з нею.

«На ринку є великі гравці, які займаються промисловою сонячною енергетикою, – розповідає Олексій. – Ми ж в основному будуємо невеликі станції під потреби підприємств або приватних господарств. У цьому секторі лише кілька впливових гравців, і саме його ми прагнемо розвивати».

Спочатку він запропонував колегам побудувати в Україні «мільйон сонячних дахів», щоб кожен п’ятий будинок мав сонячну станцію. Амбітну мету підтримала чимала кількість компаній, але ту вершину вони так і не подолали.

«Ми активно брали участь у роботі цієї ініціативи, але цього виявилось замало, – згадує засновник «Атмосфери». – Ми зустрічались, коли був інформаційний привід. А хотілося б мати простір, де змогли б працювати разом. Щоб спільно створювати візійну картину майбутнього відновлюваної енергетики та розносити її далі по ринку». В Україні подібних просторів не було, тому Олексій з командою вирішили створити його самостійно.

Ідея була такою: зібрати під одним дахом виробників обладнання, міжнародні та громадські організації, навчальні центри, архітектурні бюро тощо. Щоб обмінюватись досвідом, ідеями, ресурсами, швидше створювати нові проєкти й таким чином разом змінювати енергетику країни. А водночас економити на оренді офісу.

«Унікальність Atmosfera NRG.space у його місії. Це не коворкінг як бізнес-модель, ми не плануємо найближчим часом заробляти на проєкті, – наголошує Олексій. – Ми зосередились на створенні цінності для резидентів. В умовах спільного простору можуть виникати ініціативи, що досі були неможливими на нашому ринку. Власне, це відповідає місії нашої компанії: здобуття енергетичної свободи».

Дізнатись більше про Atmosfera NRG.space можна тут.

 

Ідеальне приміщення шукали понад рік

Приміщення почали шукати наприкінці 2020 року. Спочатку дивились на лівому березі Києва, де живе більшість співробітників «Атмосфери». Команду також планували розташувати в новому просторі.

Переглянули купу варіантів, але постійно щось було не так. Врешті-решт вирішили подивитись приміщення на правому березі. «Для декого з колег це було сюрпризом, – розповідає Олексій Бадіка. – Я пояснював, що в нас багато партнерів, які працюють на правому березі, і ми маємо думати про їхні інтереси, навіть поступаючись власною зручністю. Із цим усі погодились».

Зірки зійшлись на просторі в бізнес-центрі «Європасаж», неподалік від станції метро «Олімпійська». Команда закохалась у затишний внутрішній дворик з фонтаном і зеленню. Також у бізнес-центрі є чотири кафе, спортзал, салон краси, паркувальний простір на 450 паркомісць із зарядками для електротранспорту.

«У вікно я побачив на даху паркувального простору сонячну електростанцію, що належить одному з орендарів бізнес-центру, – згадує Олексій. – “А хто її будував?” – питаю. Тут мої співробітники кажуть: “Так наша компанія і робила”. Було трішки незручно, що я не зорієнтувався. А загалом це стало ще однією перевагою: ми можемо показати роботу, що економить нашим клієнтам мільйон гривень на рік».

Олексій підписав довгостроковий договір оренди та заплатив аванс у сотні тисяч євро. Після цього команда пішла на зимові канікули. Почати ремонт планували наприкінці лютого, а відкриття простору мало відбутись на початку літа.

Неприбутковий проєкт на тлі шалених збитків

З початком війни роботу над проєктом зупинили. У компанії були шалені збитки, робота впала до нуля. Два місяці керівництво переймалося питанням безпеки команди, намагалось врятувати обладнання і зберегти компанію на плаву. На щастя, усі колеги залишились живими та здоровими, але «Атмосфера» втратила офіс у Херсоні.

У квітні бізнес почав відновлюватись, але це було лише 30% від обсягу минулого року. Потрібно було щось вирішувати із простором: або продовжувати проєкт, або спробувати повернути частину авансу.

«Очевидно, що це авантюра, але ми вже взяли на себе зобов’язання реалізувати проєкт, – каже Олексій Бадіка. – Та й мова вже не про гроші. Ми відчули, що іншим компаніям потрібна підтримка.

У них банально немає бюджету, щоб орендувати приміщення».

Поруч з «Європасажем» є підземний паркувальний майданчик, яка зараз виконує роль бомбосховища. До нього пару хвилин пішки, тому питання безпеки майбутніх резидентів вирішилось автоматично.

Коли Олексій наважився продовжувати проєкт, команда майже не спала декілька діб: думала, як оптимізувати витрати, як залучати резидентів. Обговорювати ідеї починали вже о четвертій ранку. Власник «Європасажу» підтримав команду та погодився переглянути деякі умови договору.

Студія для знімання, тематичні події та 8 кв. м на людину

В Atmosfera NRG.space два рівні. На першому встановлений великий вазон з живим деревом. Стандартна практика в київських коворкінгах – відводити 5 кв. м на людину, але Олексій з командою вирішили зберегти відчуття простору, тому у них на людину понад 8 кв. м.

«Простір розрахований на 200 робочих місць. З них 50 займатиме команда центрального офісу “Атмосфери”, – розповідає Олексій. – Але в нас є потенціал, можемо розмістити до 250 людей».

Тут є окремі кабінети, де можуть працювати від трьох до 20 людей, і три відкриті простори: гучна зона, зона тиші та великий простір для спілкування. Також є лаунж-зони, ігрові зони, зона з технікою для друку та сканування, бібліотека, гнучкий лекторій, що вміщує понад 50 людей. Звісно, кухня та вбиральні з душем. Протягом дня можна переміщатись: вибрати місце в будь-якій зоні, біля вікна, на кухні, у лаунжі.

Резиденти Atmosfera NRG.space мають варіанти активного та пасивного відпочинку. Можна пограти в настільний теніс або в приставку у кріслі-мішку, а можна усамітнитись і подрімати в окремій кімнаті з канапою.

Серед особливостей Atmosfera NRG.space – зручна студія для знімання фото й відео. Резиденти зможуть мінімум дві години на місяць працювати в ній безоплатно.

Оскільки мета проєкту – розвивати спільноту, у просторі регулярно проводитимуть події, присвячені відновлюваній енергетиці. Спікерами будуть запрошені партнери, інженери «Атмосфери» та самі резиденти. Уже готові поділитись досвідом виробники обладнання Huawei, Fronius, Sungrow. Вони підтвердили, що будуть регулярно відвідувати Atmosfera NRG.space для спілкування з усіма охочими.

Крім основної команда планує приділяти увагу й іншим темам, наприклад, особистісному розвитку чи науково-популярним лекціям.

Відкриття київського простору – 23 вересня. Зараз в Atmosfera NRG.space вже є декілька резидентів.

Дізнатись про переваги та особливості простору Atmosfera NRG.space можна на сайті.

 

Ціни від $225 на місяць – але лише для колег

Нещодавно Олексій зустрів на вулиці одного з херсонських партнерів, якому «Атмосфера» продавала сонячні панелі. Він розповів, що вся техніка компанії потрапила до рук окупантів. Олексій запросив колегу до нового простору, щоб його бізнес міг продовжити працювати в Київській області.

Якщо компанії з галузі відновлюваної енергетики втратили свої офіси через війну – до кінця року їх готові розмістити в Atmosfera NRG.space за ціною нижчою від собівартості.

Це може стати порятунком від закриття. «Ми їм кажемо: “Тільки продовжуйте працювати, не зупиняйтесь”», – ділиться Олексій.

Тарифи в Atmosfera NRG.space навіть без пільг нижчі, ніж в інших київських коворкінгах аналогічного рівня. Перебування в загальному просторі коштує $225 за місяць. Вартість окремих кабінетів – від $840 за три робочих місця. Оренда кімнати для команди із 20 співробітниками – $4,8 тис.

З тарифом Flex можна платити лише за дні відвідування: по $12 у будній день чи $5 у вихідний, але не менше ніж $90 на місяць. А ще можна користуватися простором п’ять будь-яких днів на місяць, і тоді один день коштуватиме $15.

У вартість входять комунальні платежі, прибирання, охорона, рецепція, лекторій, поліграфія, чай і кава. «Такі умови доступні лише тим резидентам, хто додаватиме цінності всім іншим учасникам, – наголошує Олексій Бадіка. – Компанія, яка не дотична до нашої галузі, потрапити до простору просто не зможе».

За підрахунками команди, у галузі працює приблизно 7 тис. фахівців. А якщо додати людей із суміжних сфер – фінансистів, юристів, геологів, консультантів, цифра зросте до 20–30 тис. Усі вони – потенційні резиденти Atmosfera NRG.space і можуть ділитися досвідом і ресурсами. Наприклад, інвестиційна компанія не є гравцем ринку відновлюваної енергетики, але може фінансувати проєкти масштабних сонячних електростанцій. Те саме стосується страхових компаній. Також у просторі будуть раді стартапам, що розробляють рішення для охорони довкілля, фахівцям з інфраструктури електротранспорту або інших «зелених» тем.

Олексій не планує підвищувати ціни принаймні до кінця 2023-го – коворкінг як бізнес його не цікавить. «Ми віримо, що завдяки новим можливостям кожен з резидентів, зокрема ”Атмосфера”, зможе створювати значно більше цінності для своїх клієнтів та інших резидентів, – каже він. – Це дасть нам можливість заробити більше, ніж заробляють будь-які коворкінги».

Якщо проєкт стане успішним, команда готова побудувати мережу просторів у шести містах України, де є офіси «Атмосфери».

Переглянути тарифи та стати резидентом можна тут.

 

Час можливостей і змін

Олексій хотів би, щоб на всіх українських будинках і соціальних об’єктах були альтернативні джерела енергії. З початком війни ця проблема стала дуже актуальною. Також деякі люди принципово не хочуть купувати газ.

«Резиденти нашого простору допоможуть створити підґрунтя для змін в енергетиці на найближчі п’ять років, – переконаний засновник «Атмосфери». – Змінити швидко енергетику повністю неможливо – це велика махіна. Але закласти правильні механізми, працювати із законотворцями, щоб вони прийняли закони, які будуть допомагати розвиватись енергетиці – оце ми зможемо зробити».

Олексій вірить, що завдяки спільним зусиллям резидентів Atmosfera NRG.space галузь відновлюваної енергетики України може стати однією з найінноваційніших і найефективніших у Європі. Такою ж унікальною, як наша банківська система, служби доставки чи сервіс «Дія».

 

Партнер проєкту?

 

Стати резидентом Atmosfera NRG.space

 

Disqus Comments Loading...
Поделитесь в соцсетях
Опубликовал
Анна Деревянко